Rosnąca popularność biznesów online obserwowana jest od wielu lat, jednak to pandemia sprawiła, że nastąpił znaczny wzrost tego typu działalności. Dane zawarte w raporcie Krajowego Rejestru Długów wskazują, że w czerwcu 2020 r. ponad 35 proc. przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm przestawiło się lub zamierzało się przestawić na działania online w ciągu 3 miesięcy.
Zarządzanie kryzysem
Niezależnie od przyczyny kryzysu, by z niego wyjść, trzeba działać zdecydowanie i spokojnie. Warto skupić się na znalezieniu najlepszego i realnego rozwiązania. Pomocne może okazać się określenie swojej strefy wpływu i w jej zakresie poszukiwanie najlepszych sposobów na wyjście z trudnej sytuacji. Nie należy oczekiwać pomocy z zewnątrz, ponieważ znacznie ogranicza to możliwości działania i może jedynie przedłużyć pozostawanie w kryzysie.
Ważne jest, by w trudnych czasach zadbać o komunikację. Zarówno z pracownikami, których powinno się na bieżąco informować o sytuacji firmy, jak i o komunikację zewnętrzną. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli biznesów jest właśnie zaprzestanie komunikacji. Tworzy to pole do plotek oraz domysłów i wzbudza niepewność czy firma przetrwa kryzys. Powinno się utrzymywać ciągły kontakt z klientami, pracownikami, partnerami biznesowymi, by byli oni na bieżąco ze zmianami i wiedzieli, że firma wciąż działa.
Czy biznes online to dobre rozwiązanie podczas kryzysu?
Przeniesienie działalności firmy do Internetu może być bardzo pomocne, przede wszystkim ze względu na oszczędność. Dzięki pracy zdalnej, przedsiębiorca pozbywa się opłat związanych z utrzymaniem biura, sklepu czy salonu. Oszczędza również na codziennych dojazdach do firmy. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość przeprowadzenia crowdfundingu. To coraz popularniejsza metoda finansowania ciekawych projektów, w której to społeczność wspiera przedsiębiorców we wdrażaniu np. nowych usług czy produktów.
Biznes online to także bezpieczeństwo. Firma może działać niezależnie od punktu stacjonarnego, co okazało się zbawienne podczas wprowadzania nowych obostrzeń w pandemii. Przedsiębiorcy często nie wiedzieli, na jak długo ich stacjonarne placówki pozostaną zamknięte i czy nie czekają ich kolejne zmiany w funkcjonowaniu. Prowadząc działalność w sieci, mają pewność, że sytuacje związane z koniecznością zamknięcia lokalu, nie wpłyną na ich przychody. To również większa odporność na przyszłe kryzysy związane ze stacjonarnym działaniem biznesu.
Kolejnym ważnym elementem jest rozwój. Wprowadzanie zmian w przedsiębiorstwie rozwija je i pokazuje zupełnie nowe możliwości. Jest to już nie tylko sposób na przetrwanie, ale również na poszerzenie oferty, dotarcie do nowych klientów, zadbanie o promocję i komunikację. Dzięki temu firma może działać sprawniej i przynosić większe zyski niż kiedykolwiek. Warto więc nie bać się zmian, a szukać w nich szans.
Jak przenieść biznes do Internetu?
Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie procesu od dokładnej analizy dotychczasowych działań i oferty. Należy wybrać te produkty i usługi, które można przenieść do sieci lub poszukać nowych rozwiązań. Tworząc nową ofertę, dobrze jest otworzyć się na możliwości i zastanowić się, jak posiadane doświadczenie może przełożyć się na działania w sieci. Można postawić na kreatywność. W Internecie odnalazły się bowiem nawet te branże, które dotychczasowo kojarzyły się wyłącznie z działalnością stacjonarną. Przeanalizować trzeba również konkurencję i sprawdzić, jak ona radzi sobie w trudnym czasie. Pomoże to także w znalezieniu wyróżników firmy, które są bardzo przydatne podczas promowania marki.
Kolejnym krokiem jest określenie grupy docelowej. Jeśli wprowadzamy produkt do sieci, np. sklepu internetowego to warto pamiętać, że należy zweryfikować grupę docelową i jej potrzeby. Jest to niezwykle ważne przy planowaniu działań promocyjnych.
Nie można zapominać o zespole. On również powinien być wdrożony w nowe działania. Ważne jest, by pracownicy zrozumieli, że zmiany są szansą na rozwój, a ich nowe obowiązki przyczynią się do lepszej sytuacji firmy. Wprowadzenie odpowiednich narzędzi i przeszkolenie zespołu z ich
korzystania sprawi, że pracownicy poczują się pewniej, a biznes będzie funkcjonował sprawnie. Zarządzanie rozproszonym zespołem może okazać się wyzwaniem, dlatego warto zastosować jasno określony system działania. W tym pomoże delegowanie i monitorowanie zadań oraz regularny kontakt z pracownikami. Narzędzia przydatne w tym zakresie to m.in. Bitrix lub Asana (zarządzanie zadaniami), Slack (komunikacja), Zoom (wideorozmowy), chmura np. Google Drive, czy Toggl (monitorowanie czasu, jaki pracownik spędza na zadaniu).
Po wdrożeniu nowej oferty, a także zadbaniu o pracowników, można przystąpić do promocji i komunikacji. W tym zakresie istotna będzie aktualna strona www, a także regularnie prowadzone kanały w mediach społecznościowych. Działania promocyjne należy wcześniej dokładnie zaplanować, by uniknąć przepalenia budżetu.
Podsumowując. Warto dodać, iż praca zdalna daje możliwość działania z każdego miejsca na świecie, co dla wielu jest znakomitym sposobem na połączenie życia prywatnego z pracą, czy obowiązków zawodowych z podróżowaniem. Co więcej, jeśli oferowany produkt może zostać zrealizowany globalnie, przechodząc na działania online, poszerzamy grono klientów, a co za tym idzie, nasz biznes ma szansę na duży rozwój.
Autorka: ekspertka kursów online