Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Jak zapewnić pracownikom dodatkową ochronę w sytuacjach kryzy

Dodano: 06.02.2021 Czytane: 17

Zeszły rok był dla wielu wyjątkowo trudny. Przedsiębiorcy zostali postawieni przed wyzwaniem, z jakim nie mieli wcześniej do czynienia. Trudna sytuacja gospodarcza, spowodowana między innymi ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu sprawiły, że zmienił się też rynek benefitów pracowniczych oraz oczekiwania zatrudnionych.

Naturalnym trendem była rezygnacja z wielu dotychczas popularnych benefitów jak różnego rodzaju cateringi biurowe, czy inne udogodnienia w siedzibie firmy. W obecnej rzeczywistości nie spełniają one swojego zadania – budowania pozytywnej atmosfery w miejscu pracy. Wobec powszechnego zastosowania pracy zdalnej oraz w związku z zamknięciem wielu gałęzi gospodarki także wiele programów zniżkowych czy abonamentów sportowych straciło na zaznaczeniu.

Pracownicy chcą teraz przede wszystkim dodatkowej ochrony zdrowia i życia, co sprawiło, że grupowe ubezpieczenia zdrowotne i na życie stały się jednymi z ważniejszych narzędzi HR-owych. Trzeba też zauważyć, że w wielu przypadkach zmiany miały też podłoże czysto finansowe – przedsiębiorcy musieli szukać oszczędności.

Wyważone benefity

O tym, jak dużą rolę odgrywają odpowiednio dobrane dodatki pozapłacowe, świadczą działania, jakie pracodawcy podejmowali w zeszłym roku. Wielu przedsiębiorców zaczęło modyfikować programy benefitów. Choć szukali oszczędności, to robili to „z głową”. Zamiast likwidować dodatki, zmieniali ich listę tak, żeby równolegle zapewniały utrzymanie poziomu zadowolenia pracowników i zmniejszenie kosztów.

Takie podejście do benefitów pozapłacowych i innych dodatków do pensji może w dłuższej perspektywie przynieść pracodawcom wiele korzyści. Przykładowo, składka za ubezpieczenie zdrowotne, czy na życie, które będzie doceniane przez pracownika, jest mniejszym kosztem np. od premii, która przyniesie taki sam efekt. Jest także tańsza od rozwiązań indywidualnych, co jest istotnym argumentem w momencie, gdy pracownicy współfinansują składkę.

Dlatego zastępowanie innych dodatków polisami pracowniczymi może być korzystne dla obu stron. Pracownicy, którzy zdają sobie sprawę, że cięcia są nieuniknione, dostają dodatkowe zabezpieczenie w czasie, kiedy najbardziej go potrzebują. Z kolei pracodawca zyskuje oszczędności pozwalające przetrwać trudny czas i utrzymać poziom zatrudnienia. Są też sytuacje, w których przedsiębiorcy decydowali się nawet zwiększyć zakres benefitów, żeby wzmocnić poczucie bezpieczeństwa pracowników.

W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań

Oferowane przez ubezpieczycieli grupowe polisy zdrowotne, a przede wszystkim na życie, mogą zostać uzupełnione wieloma ważnymi dodatkami, które mogą być istotnym wsparciem dla pracowników na co dzień. Jakimi? Oferta rynku ubezpieczeniowego jest bogata i pozwala znaleźć interesujące rozwiązania dla każdego pracodawcy. Spójrzmy jednak na kilka bardziej „standardowych” opcji. Nie każdy może obecnie chcieć eksperymentować i wprowadzać rewolucyjne rozwiązania. Oto, na co warto zwracać uwagę wybierając grupowe polisy na życie i zdrowotne dla pracowników.

Ubezpieczenie na życie może zabezpieczyć dochód

Grupowe ubezpieczenie na życie, może uwzględniać wiele rodzajów ochrony. Podstawowym jest zapewnienie wsparcia finansowego w razie zachorowania, wypadku ubezpieczonego czy śmierci. Często obejmuje też pomoc finansową w razie hospitalizacji, także w wyniku COVID-19. Choć to ważne zabezpieczenie, to można je jeszcze dalej rozbudować.

Jednym z ważniejszych rozszerzeń jest uwzględnienie w polisie odszkodowania za utratę zdolności do pracy wskutek następstw nieszczęśliwych wypadków lub choroby. W najbardziej rozbudowanej postaci oznacza to uzupełnienie programu ochrony o ubezpieczenie dochodu, które może zapewniać wypłatę pieniędzy także w razie czasowej niezdolności do pracy, np. z powodu wspomnianego już koronawirusa.

Odpowiednio dobrana suma ubezpieczenia i dodatkowe elementy ochrony mogą zatem zapewnić realną i ważną ochronę pracownikom. Dlaczego to jest takie istotne? Trzeba zauważyć, że wiele osób nie stać na zakup polisy indywidualnej, która jest często sporo droższa od rozwiązań grupowych. Ubezpieczenie od pracodawcy jest więc często jedyną możliwością otrzymania jakiejkolwiek dodatkowej ochrony.

Dostępność najważniejsza

Ubezpieczenia zdrowotne czy pakiety medyczne są standardem w coraz szerszym gronie firm. Zapewniają one dostęp do prywatnych świadczeń medycznych, co w sytuacji skupienia sił publicznej służby zdrowia na walce z koronawirusem, jest szczególnie istotne. Na co zatem zwracać uwagę wybierając to ubezpieczenia dla pracowników?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na zakres konsultacji specjalistów, badań i zabiegów dostępnych w ramach polisy oraz na listę placówek, w których można skorzystać z pomocy. Ubezpieczenie zapewnia zazwyczaj dostęp do wielu samodzielnych przychodni, różnych sieci medycznych, a zdarza się, że indywidualnych praktyk lekarskich.

Dzięki temu łatwiej umówić się szybko na wizytę. W dobie pandemii wielu ubezpieczycieli rozwija też dynamicznie swoje usługi zdalne. Pomoc bazująca obecnie na poradach telefonicznych powoli jest uzupełniana o dostęp do urządzeń pozwalających na samodzielne wykonanie podstawowych badań oraz bieżące monitorowanie stanu zdrowia osób przewlekle chorych.

Ważna jest też komunikacja korzyści

Wybór atrakcyjnych benefitów i dobrego ich zakresu to jednak tylko połowa sukcesu. ¯eby oferowane dodatki pozapłacowe były doceniane przez pracowników, trzeba też jasno pokazywać wynikające z nich korzyści. Warto pamiętać, że wiele osób, nawet korzystających z ubezpieczeń od lat, nie zna dokładnie zakresu swoich polis.

Stąd między innymi może wziąć się niewielkie zadowolenie z niektórych rozwiązań, nawet tych najlepiej dopasowanych do potrzeb pracowników. Informować o zaletach trzeba regularnie i w przystępnej formie, dopasowanej do odbiorców. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach tak wyjątkowych, jak obecna. Pokazuje to, że pracodawca wspiera pracowników i dba o ich zadowolenie z pracy, niezależnie od wyzwań, z którymi sam się boryka w danej chwili.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.