W 2020 r. wydatki na reklamę online pierwszy raz w historii przekroczyły te, przeznaczane na reklamy telewizyjne. Wszystko wskazuje na to, iż w najbliższych latach promocja w sieci będzie zyskiwać coraz szersze grono zwolenników.
Długość materiałów ma znaczenie
Pandemia COVID-19 sprawiła, że jeszcze chętniej niż do tej pory klienci decydują się na zakupy w sieci. Przez to, coraz więcej firm upatruje swojej szansy na pozyskanie nowych klientów za pomocą reklam online. Niesie to za sobą szereg następstw. Więcej firm w sieci, to większa konkurencja oraz większa liczba komunikatów marketingowych. Mnogość komunikatów z kolei prowadzi do tego, że ciężko w informacyjnym gąszczu zainteresować potencjalnego klienta.
Wymusza to na firmach nieszablonowe podejście do tworzenia materiałów promocyjnych.
Jak przebić się przez informacyjny szum?
Klienci zdecydowanie preferują treści audiowizualne. Tworząc spot mamy kilka sekund, aby zainteresować odbiorcę. Reklama musi również przekazać kluczowe informacje o produkcie oraz przekonać do zakupu w czasie 15-30 sekund. Bardzo ważne jest to, aby reklama poruszała maksymalnie dużo zmysłów i angażowała odbiorcę emocjonalnie w to, co dzieje się na ekranie. Takie połączenie pomaga widzowi zapamiętać komunikat, co później może kształtować finalną decyzję zakupową.
Wykorzystywanie treści klientów
Szybki rozwój kanałów społecznościowych, możliwość nagrywania amatorskich filmów i umieszczania ich w zasobach sieci przyczyniły się do tego, iż bardziej autentyczne oraz zachęcające do zakupów są materiały surowe, niepoddane profesjonalnej obróbce dźwiękowo-filmowej.
Firmy już w 2020 r. dostrzegły potencjał marketingu opartego o opinie i filmy swoich klientów. Tego typu materiały działają dwutorowo: po pierwsze budują wiarygodność, po drugie pokazują, iż brandy dostrzegają swoich klientów i liczą się z ich opinią.
Social media
Jesteśmy świadkami metamorfozy profili firmowych w social mediach. W 2021 r. zaobserwujemy to, iż profile społecznościowe brandów nie będą już jedynie służyć do budowania wizerunku i do szybszego kontaktu z klientami.
Specjaliści od marketingu na Facebooku, Instagramie czy Pinterest mogą uprościć oraz skrócić proces sprzedażowy i za pomocą jednego kliknięcia umożliwić klientowi transfer na swoją stronę w celu finalizacji transakcji. Ten trend mocno przyspieszy w nadchodzącym roku.
Społeczne zaangażowanie
Marki przestały stać obojętnie obok problemów, dotyczących świata. Brandy wygłaszają swoje poglądy na temat zmian klimatycznych, polityki czy ruchów społecznych. Idealnym przykładem takiego działania są lody Ben&Jerry's o smaku „Un-fudge our future”. Wegański przysmak został
wyprodukowany z myślą o Australii. Na opakowaniu produktu pojawiła się etykieta informująca o wsparciu dla organizacji 350.org, który walczy ze zmianami klimatycznymi i nawołuje do rezygnacji z paliw kopalnianych na rzecz odnawialnych źródeł energii.
User experience
Czytelność stron, szybkość ich ładowania, odpowiednie ułożenie na stronie ważnych z perspektywy klienta wiadomości, łatwy dostęp do katalogów, odpowiedni format tekstu oraz nagłówków czy oszczędność w doborze słownictwa w 2021 r. będą kluczowe w kontekście optymalizacji stron www.
Google od 1998 r. cyklicznie uaktualnia swoje algorytmy. Zbiór najnowszych algorytmów bada powyższe wskaźniki. Dokładnie mowa o zbiorze algorytmów Google Page Experience. Aktualne algorytmy najpopularniejszej wyszukiwarki świata stawiają mocno na UX Design. Strony internetowe wpisujące się w najnowsze trendy mogą mieć pierwszeństwo w wynikach wyszukiwania.
Treści emitowane na żywo
Każda znacząca platforma społecznościowa udostępnia użytkownikom możliwość nadawania treści w czasie rzeczywistym. Rozwój transmisji live mogliśmy zaobserwować w 2020 r., trend ten mocniej spopularyzuje się w tym roku.
Transmisje w czasie rzeczywistym pozwalają markom integrować się z klientami. Ważne wydarzenia np. z prezentacji nowego produktu można transmitować za pomocą własnych kanałów społecznościowych.
Wyszukiwanie głosowe
Może się wydawać, iż korzystanie z poleceń głosowych, to domena najmłodszego pokolenia. Nic bardziej mylnego. Poza telefonami z asystentami głosowymi taką możliwość dziś udostępniają nam również auta, telewizory, inteligentne głośniki czy bezprzewodowe słuchawki.
W wyszukiwaniu głosowym dominują: asystent Google, Siri oraz Alexa. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości większość stron będzie w pełni kompatybilna z wymienionymi asystentami głosowymi bądź będzie posiadać własne rozwiązania umożliwiające użytkownikom sterowanie głosowe.
Mikro influencer marketing
Koszt reklamy zamieszczonej w jednym poście przez największych influencerów to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy USD. Konta cieszące się największą liczbą followersów dla topowych brandów są idealnym kanałem dotarcia do swoich odbiorców i pozyskania nowych klientów. Mimo że model ten nadal jest bardzo pożądany przez marki, brakuje w nim jednak autentyczności wymaganej przez klientów.
W 2020 r. można było zaobserwować, iż firmy chętniej współpracują z tzw. mikro influerencerami, którzy dysponują wprawdzie mniejszymi zasięgami, ale są bardziej znani lokalnej społeczności lub działają w niszy rynkowej, pełniąc tym samym w oczach swoich odbiorców rolę ekspertów.
Wirtualna rzeczywistość w marketingu
Przymierz buty bez wychodzenia z domu czy zaprojektuj swój wymarzony mebel w trakcie porannej kawy. To, co jeszcze nie tak dawno wydawało się futurystyczną wizją, dziś jest codziennością. Szczególnie rozwój wirtualnej rzeczywistości widać w nakładkach aplikacji Instagram i Snapchat, gdzie można zmieniać kształt swojej twarzy, przymierzać kapelusze czy sprawdzić jak wygląda się w wirtualnych okularach.
Dla marek tworzenie tego typu rozwiązań na swoich aplikacjach to przede wszystkim ułatwienie dla klientów. Można obcować z produktem bez konieczności wychodzenia z domu.
Edukacja bez wychodzenia z domu
W ub.r. byliśmy świadkami prężnego rozwoju edukacji online. Klienci są w stanie zapłacić większe pieniądze za kursy prowadzone przez specjalistów, jeśli ich wiedzę mogą zdobyć bez wychodzenia z domu.
Przykładem firmy, której model biznesowy oparty jest na edukacji w formie wirtualnej i święci duże tryumfy jest Akademia.pl. Kursy na wspomnianej platformie mają wysoką wartość dla odbiorcy, gdyż tworzone są we współpracy ze specjalistami z konkretnych dziedzin.
Marketing spersonalizowany
Przywykliśmy już do wiadomości e-mail zaczynających się od naszego imienia. Jak się okazuje, to zarodek, który dał początek spersonalizowanym treściom marketingowym. Nie ma co kryć, iż klienci lubią być doceniani oraz zauważani a taką możliwość daje marketing spersonalizowany.
Faktem jest też, iż na skrzynki pocztowe trafia coraz więcej wartościowych maili, które jednak, zamiast sprzedawać, mówią o ciekawych wydarzeniach branżowych z ostatnich dni czy opisują historię jednego z pracowników.
Budowanie społeczności
Grupy na Facebooku, to doskonałe narzędzie pomagające ocieplić wizerunek marki, być bliżej klientów oraz poznać ich opinie i potrzeby. Ponadto przynależność do pewnej społeczności, która tworzy się wokół brandu, ułatwia klientowi identyfikację z daną firmą.
Należy pamiętać, że kreowanie społeczności, to potrzeba wynikająca z ludzkiej natury. Z jednej strony możemy mieć grono wiernych fanów a z drugiej, osoby, które zostały źle obsłużone, mogą założyć własną grupę, na której będą się wymieniać złymi doświadczeniami.
Budowanie własnej bazy mailowej
Nie wszystkie firmy doceniają fakt, że budowanie własnej bazy mailowej, to kluczowe narzędzie w walce o klientów. Czasy mailingu ofertowego powoli mijają. Mail to idealne narzędzie, za pośrednictwem którego możemy informować klientów również o ważnych wydarzeniach, pokazywać co dzieje się w firmie, przekazywać ciekawe treści znalezione w sieci czy informować o promocjach. Sprzedaż jest ważna, a mailing skutecznie ją wspomaga. Dobry mailing nie tylko sprzedaje produkty, zbliża także klienta do firmy.
Aktywny klient generuje nowych kupujących
Niezwykle ważna w marketingu jest personalizacja klientów i wybranie tych, którzy są najbardziej aktywni. W tym modelu, działania oraz koszty poniesione na pozyskanie klienta mają wpłynąć na jego późniejszą aktywność m.in. w zakresie marketingu szeptanego.
Jeśli dobrze zadbamy o proces sprzedaży oraz obsługi klienta, który chętnie dzieli się swoją opinią na kontach społecznościowych, zyskujemy darmową reklamę, z pomocą której docieramy do nowych klientów.
Szybkość i klarowność transakcji
Proces składania zamówienia z perspektywy kupującego ma być maksymalnie intuicyjny i krótki. Jest to element, który może nawet zaważyć na podjęciu finalnej decyzji zakupowej.
Jedno kliknięcie przycisku „KUP” powinno prowadzić klienta na stronę, gdzie podaje minimum danych, wybiera formę płatności oraz sposób dostawy zakupu. Zbieranie zbędnych lub zbyt dużej liczby informacji od klientów może zniechęcić do dokonania transakcji.
Jeżeli dajemy klientom możliwość logowania się do naszych sklepów online, to warto zadbać o to, aby klient mógł zapisać kilka gotowych szablonów z danymi personalnymi i danymi do wysyłki, a nawet z możliwością zapamiętania preferencji dotyczących płatności.
Nostalgia generuje pozytywne wrażenia klienta
Nostalgia to wyraz mający raczej wydźwięk o charakterze negatywnym. W marketingu wygląda to zgoła inaczej. Nostalgia jest pozytywnym zjawiskiem wykorzystującym dobre wspomnienia odbiorcy. Pomaga ona powiązać momenty z przeszłości, dotyczące osób i sytuacji z bieżącymi produktami i markami.
Oczywiście to, gdzie zamierzamy ulokować w przeszłości odbiorcę, zależne jest od dwóch czynników. Pierwszym jest wiek klienta, a drugim to jakie emocje chcemy w nim wywołać. Jeżeli zależy nam na tym, aby w osobie starszej wywołać silne emocje można spróbować przywołać w niej wspomnienia z młodości – pierwszy pocałunek, ślub, narodziny potomstwa, ślub dzieci, narodziny wnuków etc.
W przypadku osób w wieku 20-30 lat, będziemy najczęściej odwoływać się do ich wspomnień z dzieciństwa. Odczucia nostalgiczne może wywołać dźwięk pozytywki, czołówka ulubionej bajki czy smak potrawy znanej z dzieciństwa.
Sztuczna inteligencja (AI)
Odwiedzając fan page ulubionej marki na Facebooku, automatycznie pojawia się okienko aplikacji Messenger, gdzie otrzymujemy gotową wiadomość, bądź listę tematów do wyboru. Kliknięcie w jeden z nich rozpoczyna konwersację.
Podobnie wygląda to w aplikacji Instagram. Po wysłaniu wiadomości otrzymujemy automatyczną odpowiedź, że feedback na nasze zapytanie nadejdzie tak szybko, jak to możliwe.
Dzwoniąc do banku, możemy prowadzić rozmowę na infolinii z... robotem, który pyta nas o imię i nazwisko a po weryfikacji, jest w stanie udzielić nam podstawowych informacji.