Od czego zacząć zakładanie sklepu internetowego?
Handel elektroniczny odbywa się najczęściej za pośrednictwem strony sklepu internetowego. Popularnością cieszą się także platformy marketplace (np. Allegro, Amazon). Jednak własny sklep to pełna kontrola nad sprzedażą, możliwość wyróżnienia się na rynku, bezpośredni kontakt z klientami. Przez internet sprzedają także producenci. Direct To Consumer zyskuje na popularności, a korzystają z niego takie marki, jak Apple czy polski producent mebli Black Red White. Innym modelem sprzedaży jest dropshipping, w którym wysyłką produktów zajmują się dostawcy – producenci lub hurtownie.
Zakładanie sklepu internetowego (https://www.ideoforce.pl/e-commerce/zakladanie-sklepu/) zaczyna się od biznesplanu, w którym właściciel odpowiada sobie na pytania dotyczące produktu, rynku i własnych możliwości, np.:
- Do kogo kieruję produkt, a więc kim jest mój potencjalny klient? Czego oczekuje? Jaką potrzebę pomogę mu zrealizować?
- Kim jest moja konkurencja? Co mnie wyróżnia na rynku, jakie są moje mocne i słabe strony (zespół, budżet itp.)?
- Jak chcę zaprezentować produkty? Z jakich jeszcze kanałów będę korzystać (np. Facebook)?
- Jaki CMS będzie odpowiedni dla mojego sklepu?
- W jakim modelu chcę sprzedawać? Czy mam zasoby do magazynowania towaru?
Zakładanie sklepu internetowego to złożone zadanie, dlatego jeszcze przed wdrożeniem koniecznie stwórz zespół, który zajmie się m.in.: sprawami finansowymi, zrządzaniem produktami, obsługą klientów, zwrotami i reklamacjami, a także marketingiem.
Wdrożenie sklepu internetowego
Sklep internetowy możesz uruchomić na oprogramowaniu SaaS (np. Shoper, Shopify) lub skorzystać z platformy Open Source (WooCommerce, Magento lub innej). Systemy te oferują dodatkowe rozwiązania i wtyczki. Przykładem jest oprogramowanie Shoper, które zapewnia połączenie sklepu z serwisami typu marketplace lub porównywarkami cen.
Co dalej? Musisz mieć nazwę i domenę. Następnym krokiem będzie zintegrowanie platformy sklepu z systemami zewnętrznymi, czyli płatnościami online (np. Przelewy24), usługami kurierskimi, narzędziami ułatwiającymi obsługę klienta i prowadzenie marketingu. Warto na tym etapie wziąć pod uwagę sprawy istotne dla kupujących w ostatnich miesiącach, mianowicie bezpieczeństwo płatności i opcje dostawy. Kolejną kwestią jest szata graficzna sklepu. I tutaj możesz skorzystać z gotowego szablonu lub zaprojektować własną (jest to droższa opcja). Jeśli mowa o grafice, to podczas dodawania produktów do sklepu, pamiętaj o wysokiej jakości zdjęciach i opisach odzwierciedlających faktyczne cechy towaru. Wskazane jest stworzenie dodatkowych podstron, na których klienci dowiedzą się np. jak zwrócić nieudany zakup. Całość powinny zakończyć testy. Sprawdź, czy złożenie zamówienia i komunikacja z klientem przebiegają bezproblemowo.
Jeśli mowa kwestiach prawnych, to pamiętaj o:
- regulaminie sklepu internetowego, w którym zamieścisz podstawowe definicje, informacje o przetwarzaniu danych osobowych, postanowienia ogólne, a także opiszesz przebieg zamówienia czy sposób odstąpienia od umowy;
- prawidło oznaczonych produktach wprowadzanych do obrotu – prawidłowo, czyli zgodnie z obowiązującym prawem.
Sklep działa, ale co dalej?
Gotowy sklep internetowy to dopiero początek, mimo wykonania ogromu pracy. Jeśli wszystko działa jak należy, czas na optymalizację, reklamę i marketing. Szybką promocję zapewni Google Ads. Warto wdrożyć remarketing, ale też kampanie odzyskiwania koszyków i pojawienie się w porównywarkach cen. Pozycjonowanie zajmuje więcej czasu, ale jego efekty pozwalają zapewnić stronie sklepu stabilną widoczność w wynikach wyszukiwania. Jeśli sklep online uzupełnia sprzedaż offline lub Twoja firma ma fizyczną siedzibę, pomyśl nad założeniem wizytówki w Google. W e-commerce bardzo ważne jest śledzenie poziomu sprzedaży, badanie skuteczności kampanii i działań SEO oraz zachowań użytkowników strony. Im więcej widzisz i wiesz, tym lepiej kierujesz sklepem.