Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Co powinno, a co nie znaleźć się w CV?

Dodano: 21.12.2020 Czytane: 21

Jakie sekcje powinny znaleźć się w CV?

Prawidłowo przygotowane CV musi uwzględniać kilka najważniejszych sekcji. Jako pierwsza i najważniejsza jest wśród nich ta poświęcona doświadczeniu. Wymieniając poprzednie stanowiska pracy, należy trzymać się odwróconej chronologii, rozpoczynając punktowanie ich w kolejności od najbardziej aktualnych aż po najstarsze.

Sekcja: Wykształcenie

Następnie warto przejść do sekcji wykształcenie, w której (również w odwróconej chronologii) wymienia się ukończone studia podyplomowe oraz studia II i I stopnia. Osoby, które mają wykształcenie wyższe nie muszą, a wręcz nie powinny wymieniać szkoły podstawowej czy średniej. Ta ostatnia może się przydać jedynie tym kandydatom do pracy, którzy z uwagi na młody wiek i brak posiadanego doświadczenia nie mogą pochwalić się kolejnymi etapami edukacji.

Sekcja: Umiejętności

Trzecią w kolejności sekcją w CV są umiejętności. Najlepiej wymieniać te, które są kluczowe dla danego stanowiska lub się z nim w jakikolwiek sposób wiążą. Niektóre niepowiązane umiejętności, jak na przykład prawo jazdy, są na tyle uniwersalne, że mogą być dobrze postrzegane – mimo iż pozornie są niezwiązane z daną profesją. Na przykład prawo jazdy jest pożądane przez pracodawców zatrudniających dziennikarzy czy grafików.

Sekcja: Kursy

W sekcji: kursy nie zapomnij wspomnieć o ukończonych szkoleniach. Następnie należy przejść do punktu zawierającego języki obce. Przy ich wyliczaniu warto od razu określić stopień znajomości oraz pochwalić się posiadanymi certyfikatami.

Sekcja: Zainteresowania

Ostatnia sekcja, zainteresowania, to przestrzeń do zaciekawienia oraz zaprezentowania przyszłemu pracodawcy swoich pasji i osobowości. Niektórzy uważają ten punkt za zbędny, jednak niesłusznie. Unikając banalnych sformułowań, jak dobry film i dobra książka, za to eksponując mniej typowe można zyskać dodatkowo w oczach rekrutera i zostać lepiej zapamiętanym.

Jakie elementy nie powinny znaleźć się w CV?

CV ma za zadanie przedstawić kandydata w kontekście przyszłego stanowiska pracy. Ma więc za zadanie prezentować go w roli specjalisty w swojej dziedzinie. Niedopuszczalne jest zatem epatowanie swoją seksualnością, co w wielu przypadkach przybiera formę nieodpowiedniego, zbyt odważnego zdjęcia. Przygotowując fotografię do CV, warto zadbać o to, aby było ono adekwatne do obejmowanego stanowiska. Jeśli obowiązuje w nim dress code, należy się do niego dopasować. W luźniejszych zawodach, nie tylko tych związanych z branżą kreatywną, ale też pracą w terenie, można pokusić się o zdjęcie podczas wykonywania danej pracy – w przypadku stanowiska kierowcy zdjęcia osoby za kierownicą. Zdecydowanie lepiej unikać zamieszczania zdjęć wyrwanych z kontekstu, na przykład z ubiegłorocznych wakacji.
Jeśli chcesz prawidłowo przygotować CV, szablon może okazać się w tym nieoceniony. Stwórz CV przy pomocy kreatora dostępnego na stronie internetowej https://cveasy.pl/szablony-cv.
 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.