Kultura doceniania, na którą składa się odpowiednie podejście i dbanie o pracowników, to wizytówka każdej dobrej firmy. Takie wartości powinny przyświecać pracodawcom również w tych trudnych czasach, gdzie wszelkie gesty i przejawy empatii są wyjątkowo cenne. W dalszej perspektywie mogą one pozytywnie wpłynąć na atmosferę w zespole oraz na poziom motywacji i zadowolenia z pracy. W tym roku zakup prezentów dla kontrahentów i pracowników zdaje się nie lada wyczynem. Jednak warto pamiętać, że docenianie to nie tylko upominki, choć one – jak pokazują raporty rynkowe – także stanowią ważną część nagradzania.
Jakich form gratyfikacji oczekują pracownicy i kontrahenci?
Upominki, jak pokazują raporty rynkowe, stanowią ważną część nagradzania. Jednak warto pamiętać, że to nie jedyne formy gratyfikacji. Pracownicy najbardziej cenią sobie gest i pamięć, co przedstawione zostało w najnowszym badaniu „Indeks doceniania 2019” HRM Institute. 88 proc. ankietowanych przyznało, że wartościową formą doceniania jest zwykłe „dziękuję”, a 85 proc. wskazało na pochwałę za dobrze wykonaną pracę. Natomiast 71 proc. respondentów przyznało, że chciałoby otrzymać voucher np. do restauracji. Tyle samo badanych stwierdziło, że inne drobne nagrody do wyboru są odpowiednim wyróżnieniem pracownika. Warto podkreślić, że aż 99 proc. zapytanych odpowiedziało, że docenianie w pracy jest ważne.
W obecnej sytuacji gospodarczej sprawdzą się więc niewielkie upominki typu „welcome pack”. Niezwykle ciekawie prezentują się również prognozy dotyczące benefitów. Zgodnie z aktualnym raportem Activy „Przyszłość wellbeingu i benefitów pracowniczych” najbardziej atrakcyjnymi benefitami będą te, z których będzie można skorzystać online.
Jak pokazuje raport firmy Knack, prezenty biznesowe to świetny sposób na docenienie nie tylko pracowników, ale i kontrahentów. Dzięki upominkom można zacieśnić więzi oraz zbudować pozytywne i trwałe relacje, a co za tym idzie wzrasta szansa na otrzymanie nowego zlecenia czy nawet przedłużenia kontraktu. Musimy pamiętać o tym, że sukces naszego przedsiębiorstwa zależy również od sieci kontaktów i relacji, które latami udało nam się zbudować.
Dobre i jakościowe upominki wcale nie muszą wiązać się z dużym nakładem finansowym. Zamiast pytać „za ile”, należy najpierw odpowiedzieć na pytanie „co”. Jeżeli weźmiemy pod uwagę takie kwestie, jak: wiek, płeć oraz relacje, jakie łączą nas z drugą osobą, będziemy mogli dobrać odpowiedni prezent. Trzeba mieć na uwadze to, że zarówno bardzo tanie prezenty, jak i te kosztowne mogą okazać się po prostu nietrafione, dlatego warto poświęcić chwilę i przemyśleć swój wybór.
Jak dobrać odpowiedni upominek?
Poszukując odpowiednich upominków, należy uświadomić sobie, że zupełnie inny prezent powinniśmy wybrać dla współpracownika, a inny dla kontrahenta. Właściwy dobór zależy chociażby od długości oraz od stopnia zażyłości naszej znajomości. Im bliższe i dłuższe są te relacje, tym bardziej możemy sobie pozwolić na osobisty podarek. Jednakże gdy nie znamy dobrze upodobań i charakteru osoby obdarowywanej, wówczas powinniśmy zdecydować się na coś uniwersalnego, np. dobre wino, eleganckie wieczne pióro czy kosz słodyczy. Dobrze sprawdzi się również dołączony do podarunku dedykowany liścik, dzięki któremu
obdarowana osoba poczuje się wyjątkowo.
Przy wyborze prezentu nie należy zapominać o innych ważnych względach. Jednym z nich jest bez wątpienia ekologia, której znaczenie rośnie z każdym rokiem. Ilustrują to badania przeprowadzone przez „OHH Magazine”, zgodnie z którymi aż 85 proc. przedstawicieli firm zwraca szczególną uwagę na ekologiczność i biodegradowalność przyjmowanych prezentów. Ponadto coraz więcej osób sprawdza pochodzenie i skład danego produktu. Dlatego należy pamiętać, aby zadbać o odpowiednią jakość przygotowanego upominku.
Wręczanie prezentów w relacjach biznesowych, jak i tych prywatnych potrafi ocieplać stosunki i pozytywnie wpływać na dalszą współpracę. Nawet najmniejszy upominek sprawia wszystkim wiele radości. Ten drobny gest bez wątpienia na długo pozostawia w pamięci miłe wspomnienia.