Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy!

Dodano: 18.10.2020 Czytane: 18

Kredyt konsolidacyjny jako instrument kontroli przejrzystości zobowiązań finansowych

Kredyt większości z nas kojarzy się z pozyskaniem dodatkowych środków pieniężnych. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy mowa o kredycie konsolidacyjnym. Jego głównym zadaniem jest uporządkowanie posiadanych dotychczas zobowiązań finansowych, dzięki czemu kredytobiorca spłacać będzie jedną ratę w jednej instytucji. W praktyce oznacza to, że połączeniu ulegają dotychczasowe raty spłacane przez klienta w jedno zobowiązanie finansowe.

Dotyczyć to może zarówno kredytów gotówkowych, hipotecznych, jak i debetów na rachunkach bankowych. Co ważne, kwota kredytu nie jest przekazywana bezpośrednio klientowi, by ten samodzielnie spłacał raty w poszczególnych placówkach.

Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu kredytobiorca zyskuje nie tylko czas potrzebny na opłacenie kilku rat oddzielnie, ale także może to wpłynąć na jego bieżącą płynność finansową poprzez obniżenie raty w stosunku do sumy rat poprzednich zobowiązań.

Na co zwrócić uwagę decydując się na kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny w swoim założeniu ma na celu uproszczenie obsługi zobowiązań finansowych oraz pomoc w odzyskaniu kontroli nad budżetem klienta. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z tego produktu finansowego, warto rozważyć ofertę kilku banków i przeanalizować warunki, na jakich kredyt jest udzielany.

W pierwszej kolejności zainteresować nas powinna całkowita kwota spłaty. Ze względu na często wydłużony czas spłaty oraz prowizję będzie ona wyższa niż suma wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Kolejną ważną rzeczą jest okres spłaty. Im dłuższy, tym wyższa kwota całkowitej spłaty a niższa rata.

Warto dowiedzieć się też jak wygląda prowizja banku. Oprócz tego musimy dowiedzieć się, czy bank wymaga dodatkowych zabezpieczeń i jak wyglądają konsekwencje w ewentualnych opóźnieniach w spłacie raty.

Ocena zdolności kredytowej

Uzyskanie kredytów, które mają zostać skonsolidowane i połączone w jedno zobowiązanie, wymagało weryfikacji kredytobiorcy. Nie ma to jednak znaczenia dla banku mającego obsługiwać nowy kredyt skonsolidowany. Potrzebna jest zatem odrębna ocena zdolności kredytowej klienta.
Wiązać się to będzie z koniecznością przedstawienia szeregu dokumentów potwierdzających między innymi, w jakiej formie jesteśmy zatrudnieni, jak wyglądają nasze dochody i jak wygląda nasza dotychczasowa historia kredytowa.

Bank może zażądać np. przedstawienia wyciągów z konta, czy możliwych form zabezpieczeń kredytu, w przypadku gdy otrzymujemy lepsze warunki spłaty. Konieczne będzie również przestawienie wszystkich dokumentów dotyczących dotychczasowych zobowiązań, które mają zostać skonsolidowane.
Więcej informacji znajdziesz na https://intuum.pl/

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.