Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Skuteczna komunikacja w biznesie

Dodano: 13.11.2020 Czytane: 17

Zostaliśmy zamknięci w domach, w małym gronie, z dala od przyjaciół i współpracowników. Wiele firm przeszło na pracę zdalną. W konsekwencji musiał zmienić się też sposób komunikacji przedsiębiorstwa z pracownikami i kontrahentami.

Czym jest komunikacja w biznesie?

Komunikacja w biznesie jest jednym z kluczowych elementów, od których zależy powodzenie biznesu czy realizowanego projektu. To nic innego jak proces przekazywania informacji. Na płaszczyźnie biznesowej przekazywanie informacji odbywa się wewnątrz firmy lub między przedsiębiorstwami.

Nadawca przekazuje komunikat przez kanał komunikacyjny do odbiorcy. Ogromną rolę odgrywa tu sam komunikat, który musi być odpowiednio zbudowany i dobrany pod względem językowym. Powinien być jasny i zrozumiały dla każdej ze stron.

Skuteczna komunikacja

Właściwa komunikacja w środowisku pracy to podstawa. Wpływa na organizację pracy, integrację, relację między pracownikami i klientami firmy. Niestety nadal często zdarza się, że rola tego procesu jest niedoceniana. Chcesz dowiedzieć się jak rozmawiać, by odnosić sukcesy? Już wyjaśniam.

Poznaj najważniejsze zasady odnoszące się do komunikacji w biznesie. Po pierwsze skup się na konkretach, formułuj jasne komunikaty, przygotuj wcześniej argumenty, których rozmówca nie będzie w stanie podważyć. Obserwuj wszystko, co dzieje się dookoła, także mowę ciała swojego rozmówcy.

Po drugie osoba, która ma wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne, z pewnością ma również umiejętność panowania nad swoimi emocjami. Nie daj wyprowadzić się z równowagi, pozostań spokojny nawet w trudnej i stresującej sytuacji, to bardzo ważne.

Po trzecie bądź życzliwy w stosunku do współpracowników i kontrahentów. Ludzie chcą pracować z kimś, kogo darzą sympatią i zaufaniem. Nie oceniaj innych osób, oceniaj jedynie podejmowane przez nich działania oraz wyniki. Staraj się motywować innych do działania. Ostatnią i być może najważniejszą umiejętnością, jaką powinna posiadać osoba, która chce skutecznie komunikować się z innymi przedsiębiorcami, jest umiejętność słuchania innych.

Wysłuchaj, nie przerywaj i zainteresuj się tym, co ma do powiedzenia druga osoba. Nie lekceważ zdania innych. Jeśli zastosujesz się do wszystkich czterech punktów, gwarantuje, że twoja komunikacja z innymi osobami wejdzie na wyższy poziom. Zyskasz na tym nie tylko ty, ale także współpracownicy.

Komunikacja niewerbalna

Komunikacja nie jest tak łatwym procesem, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy, że będziesz jasno formułować myśli, by były zrozumiałe dla twojego rozmówcy. Musisz wiedzieć, że ogromne znaczenie podczas rozmowy mają komunikaty niewerbalne. Większość z nas nie potrafi ich trafnie odczytywać ani dopasować do komunikatu werbalnego. Na odbiór komunikatu przez nadawcę, zdecydowanie bardziej wpływa ton głosu i mowa ciała niż sama jego treść. Najważniejsze jest to co ukryte między słowami.

Podczas komunikacji ze współpracownikami twoje ciało powinno być wyprostowane, głowa uniesiona, ważne jest również zachowanie otwartej postawy ciała i gestykulacja. Kolejnym istotnym elementem jest uśmiech, który od samego początku wprowadza przyjazną i miłą atmosferę do prowadzonej rozmowy. Utrzymuj również kontakt wzrokowy z rozmówcą.

¦wiadczy to o zaangażowaniu w rozmowę i przede wszystkim buduje zaufanie, a przecież o to chodzi podczas kontaktów biznesowych. Komunikaty niewerbalne mają dużą siłę, a specjaliści z premedytacją to wykorzystują. Może to mieć duże znaczenie na przykład podczas negocjacji biznesowych.

Praca zdalna, a komunikacja w firmie

Jednak co zrobić z tą wiedzą w momencie, gdy pracujemy zdalnie i nie mamy bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami firmy? Nie da się ukryć, że w takiej sytuacji procesy komunikacyjne są utrudnione. Jest też większa możliwość wystąpienia błędów w komunikacji. Warto jeszcze bardziej zadbać o to, by informacje były sprawnie przekazywane.

Dużym ułatwieniem są wideokonferencję, gdzie widzimy naszego rozmówcę. Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Jednak w tych trudnych czasach należy szukać nowych rozwiązań i dostosować się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Podczas komunikacji online upewnij się, że wszyscy zrozumieli twój komunikat zgodnie z twoimi intencjami. Zdecydowanie lepiej zapytać, niż pozostawiać pole do różnych interpretacji. Nie obawiaj się również mówić wprost jakie masz oczekiwania i potrzeby. Asertywność zdecydowanie pomaga w skutecznej komunikacji zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym.

Zapamiętaj, że poprzez właściwą komunikację możesz osiągnąć ogromny sukces. Z kolei ignorując ją, osiągniesz jedynie spektakularną porażkę. To od ciebie zależy, jak wykorzystasz tę wiedzę w swoim życiu zawodowym i prywatnym.
 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.