Dzisiaj jest: 22.4.2025, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Jak wygląda zatrudnienie obcokrajowca? Kilka przydatnych inform

Dodano: 01.07.2020 Czytane: 37

Przedsiębiorcy z wielu branż zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników. Poszukuje się ludzi, którzy będą wykonywać proste czynności, ale także wysokiej klasy specjalistów. Nie zawsze rodzimy rynek dostarcza wystarczającą ilość poszukiwanych osób. Wówczas w dynamicznie rozwijających się firmach pojawia się spory problem. Jego rozwiązaniem jest najczęściej wyjście poza granice i znalezienie odpowiednich ludzi najczęściej u naszych licznych sąsiadów.

Obcokrajowcy, z państw niezrzeszonych w ww. obszarach również mogą podjąć legalną pracę na terenie Polski. Wszystko uzależnione jest od statusów lub dokumentów, które upoważniają do podjęcia zajęcia zarobkowego. Na co zwrócić uwagę?

Legalne zatrudnienie na terenie RP

Zatrudnienie cudzoziemca spoza obszaru UE i EOG wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Wśród tych upoważniających do pracy są m.in. karta Polaka, karta pobytu, zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, czy wizy i inne dokumenty pobytowe. W przypadku mieszkańców Rosji, Ukrainy, Armenii, Białorusi, Mołdawii oraz Gruzji zezwolenie na pracę nie jest wymagane. Nie mniej obowiązuje następujący tryb.

Obywatele wspomnianych państw mogą pracować bez zezwolenia przez 6 miesięcy w okresie kolejnych 12 miesięcy. Formalności związane z zatrudnieniem takiej osoby są proste. Pracodawca przed zatrudnieniem obcokrajowca musi opublikować ofertę pracy w miejscowym PUP, na stanowisku, które ma objąć cudzoziemiec. Jeśli nie będzie chętnych, to zadania można powierzyć przybyszowi zza granicy.

Obowiązki pracodawcy

Zanim zlecimy pracę cudzoziemcowi, pracodawca musi sprawdzić ważność jego dokumentów, upoważniających do pobytu na terenie RP. Następnie wykonuje się ich kopię i archiwizuje do czasu zakończenia pracy przez taką osobę. W sytuacji, gdy przedsiębiorca zatrudni obcokrajowca bez ważnych dokumentów, musi liczyć się z dotkliwymi karami. Dlatego potwierdzenie uprawnień do podjęcia pracy w Polsce jest istotne z punktu widzenia finansów firmy.

Pracownik może być zatrudniony na umowę, która powinna być dostosowana do charakteru pracy. Zawarcie umowy cywilnoprawnej w sytuacji, gdy powinna to być umowa o pracę, jest naruszeniem przepisów prawa, których skutkiem będzie grzywna. Z kolei umowa o dzieło daje możliwość obejścia przepisów z kodeksu pracy. Nie mniej igranie z instytucjami państwowymi może skończyć się uciążliwymi kontrolami i dodatkową aktywnością w kwestii mandatów i kar za każdą drobnostkę ze strony urzędników.

Kiedy potrzeba rąk do pracy

Otwarte granice umożliwiające swobodny przepływ osób, dają pracodawcom wielkie możliwości. Zyskują nie tylko duże ośrodki miejskie, ale także mniejsze miasta, a także miejscowości. W te ostatnie należy również wliczyć wsie, gdzie często potrzeba rąk do pracy przy zbiorach owoców sezonowych, a także podczas żniw. Z kolei miasta poszukują pracowników zarówno o niskich kwalifikacjach do prostych zajęć, jak i specjalistów takich jak lekarze czy informatycy.

Otwarte granice są również zachętą dla Polaków, którzy swoich szans upatrują za granicami kraju. Swoista mieszanka różnych narodowości daje wiele możliwości wymiany doświadczeń i wiedzy. Jest to wartość dodana, która może wnieść wiele pozytywnych elementów, a nawet świeżości w rodzime przedsiębiorstwa. Takich okazji nie wypuszcza się z ręki.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.