Tutaj specyficzne umiejętności, najlepiej poparte konkretnymi wynikami, mają zdecydowanie większe znaczenie niż dyplomy po ukończonych studiach i kursach. W dziedzinie marketingu internetowego, jaką stanowi Search Engine Optimization wraz z pokrewnymi specjalnościami, ceni się przede wszystkim chęć samodoskonalenia się oraz doświadczenie.
Zaplecze teoretyczne. O podstawach SEO dowiesz się z wielu źródeł
Naukę pozycjonowania stron internetowych spokojnie można zacząć we własnym zakresie. Internet skrywa masę przydatnych, pożytecznych informacji. Trudność polega na tym, że nie każdy potrafi selekcjonować informacje znalezione w sieci. Tymczasem niektóre poradniki dawno się zdezaktualizowały, a stosowanie przestarzałych metod w tej branży przynosi efekty dokładnie odwrotne od zamierzonych – spadek zamiast awansu. O standardach, których oczekuje Google od witryn www, najlepiej dowiadywać się bezpośrednio: czyli z ostatniej wersji zbioru wytycznych dla webmasterów. Rzecz jasna twórcy wyszukiwarki nie zdradzają tam wszystkich tajemnic – niektórzy jednak od dawna pracują w SEO, a o algorytmach kierujących robotami wiedzą więcej, niż życzyłoby sobie tego samo Google. Niewątpliwie sprawdzonym, rzetelnym źródłem są eksperckie blogi na stronach firm, które profesjonalnie zajmują się optymalizacją stron internetowych, link-buildingiem i innymi aspektami funkcjonowania stron internetowych w wyszukiwarce. Pro-tip: jeżeli strona agencji SEO wyświetla się wysoko w Google na frazy związane z pozycjonowaniem, to najlepszy dowód że tamtejsi specjaliści znają się na swoim fachu.
Warto czerpać wiedzę ze stron zagranicznych, najczęściej anglojęzycznych. Tam pewne nowinki i omówienia trendów w SEO pojawiają się zdecydowanie wcześniej, niż w polskiej części internetu. Bardzo pożytecznym ruchem dla osób zainteresowanych pracą w agencji interaktywnej będzie dołączenie do grupy specjalistów w mediach społecznościowych, gdzie trwa bezustanna wymiana uwag, porad oraz doświadczeń. Serwisy LinkedIn, Goldenline oraz Facebook gromadzą bodaj najwięcej ekspertów, a zorganizowane tam grupy są szczególnie aktywne. Niektóre fora dla profesjonalistów również funkcjonują całkiem prężnie. Naturalnie nie należy ograniczać się tylko i wyłącznie do internetu, przyda się jeszcze zwrócić uwagę na:
- fachowe podręczniki SEO, dostępne w wielu księgarniach
- branżowe czasopisma poruszające tematykę marketingu internetowego
- szkolenia, webinary i inne warsztaty, cyklicznie organizowane przez najróżniejsze podmioty
Pozycjonowanie to złożony proces, nad którym pracują eksperci o różnych specjalnościach
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że skoro SEO polega na dostosowywaniu stron internetowych, to bez znajomości HTML-a, CSS-a i wielu innych narzędzi/języków nie ma co podchodzić do rekrutacji. Owszem, umiejętności sprawnego modyfikowania kodu serwisu www są niezbędne do poprawienia szybkości działania, wprowadzenia meta-danych czy wielu innych prac technicznych. Tylko, że Search Engine Optimization obejmuje znacznie więcej działań: do tej kategorii zalicza się między innymi tworzenie wartościowych treści, analitykę internetową (za pomocą takich usług jak Google Search Console) czy linkowanie wewnętrzne.
Ponadto całą branżę SEO cechuje konieczność bezustannego rozwoju i poszerzania swoich kompetencji. To oznacza, iż nie sposób wyznaczyć jednego punktu granicznego, po przekroczeniu którego można nazwać kogoś pozycjonerem z krwi i kości. Algorytmy wyszukiwarki zmieniają się niemal bezustannie – zatem kto spocznie na laurach, bardzo szybko znajdzie się daleko w tyle. Jednocześnie nowi wcale nie muszą przyswajać wszystkiego, co wiedzą i potrafią weterani. Po dużych aktualizacjach instrukcji dla robotów Google niektóre rzeczy najzwyczajniej w świecie odeszły do lamusa. W efekcie dołączenie do grona specjalistów SEO wcale nie musi być takie trudne i czasochłonne, jak się to na początku wydaje. A oferowane wynagrodzenia sugerują, że taki krok w zawodowym życiu może się naprawdę opłacić.
Ucz się od najlepszych. Zapytaj o możliwość odbycia praktyk lub stażu w agencji
Teoria swoją drogą, jednak to z realnych zadań i wyzwań wyciąga się najwięcej pożytecznej nauki na przyszłość. Wielu specjalistów zaczynało swoją przygodę z SEO od realizacji autorskich projektów na własne potrzeby, żeby sprawdzić zdobytą w wiedzę w warunkach bojowych i przeanalizować popełniane błędy. Biorąc pod uwagę liczbę oraz jakość darmowych narzędzi do tworzenia witryn internetowych, taki sprawdzian można przeprowadzić niemal bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów – aczkolwiek trzeba poświęcić na to sporo czasu. Czy warto robić coś, za co nie dostanie się żadnego wynagrodzenia? Cóż, to inwestycja we własną przyszłość: zaczątek osobistego portfolio, pokazujący pracodawcy autentyczne zainteresowanie pozycjonowaniem oraz zaangażowanie.
Sporym atutem takiej strony pozycjonowanej dla siebie jest też fakt, że pomyłki przychodzą bez większych konsekwencji. Grunt to wyciągnąć z nich konstruktywne wnioski – a w tym celu porada osoby z zewnątrz często okazuje się nie do zastąpienia. Nie warto czekać na ogłoszenia o rekrutacji w agencji SEO, uczelnianym biurze karier albo urzędzie pracy. Dobrze samodzielnie wyjść z inicjatywą, zgłosić się do renomowanej firmy i spróbować załapać się na staż. Nauka poprzez pracę przynosi najlepsze efekty, praktyczne szkolenia wewnętrzne mają niepodważalną wartość. Jeśli będziesz się starać, przyswajać nową wiedzę i umiejętności, możesz otrzymać propozycję pozostania na dłużej. Początek oraz kontynuacja kariery w tej branży tak naprawdę zależą tylko i wyłącznie od Ciebie.
Artykuł napisany przez specjalistę SEO z firmy AFTERWEB