Biorąc pod uwagę znaczącą pulę środków unijnych dostępnych w ramach centralnych programów realizowanych w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój (PO IR), skupiłam się w poniższym zestawieniu na działaniach PO IR, cieszących się niezmiennie bardzo dużą popularnością wśród przedsiębiorców.
Opracowanie prototypu nowego rozwiązania (w tym badania i testy) w postaci nowego lub ulepszonego produktu/technologii – projekty B+R
Przedsiębiorstwa chcące sfinansować projekty mające na celu opracowanie i przetestowanie nowych rozwiązań technologicznych czy produktowych celem ich późniejszego wdrożenia do produkcji, czy odsprzedania wyników prac B+R innej firmie, mogą skorzystać m.in. z programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) jak np. działanie 1.1.1 PO IR tzw. Szybka ¦cieżka, w którym możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie unijne do 80 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.
W ramach tego działania firmy mogą prowadzić samodzielnie badania i testy przy wykorzystaniu własnej kadry i infrastruktury (także z pomocą podwykonawców) albo mogą przeprowadzić taki projekt razem z partnerem (np. z jednostką naukową lub z innym przedsiębiorstwem)
w ramach konsorcjum utworzonego na potrzeby projektu. Nabór wniosków już się rozpoczął i będzie trwał do 1 czerwca 2020 r. dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Duże firmy mogą składać projekty do 3 kwietnia br.
Ciekawą alternatywą dla firm, które nie prowadzą u siebie prac badawczo-rozwojowych, a chciałyby jednak opracować coś nowego i przetestować przed wdrożeniem rozwiązania na rynek, istnieje możliwość sfinansowania prac B+R w ramach programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Jeśli firma nie posiada zaplecza kadrowego czy infrastruktury, aby samodzielnie opracować technologię dla własnego pomysłu, warto zainteresować się działaniem 2.3.2 PO IR Bon na innowacje dla M¦P. W ramach niego można otrzymać dofinansowanie do 85 proc. na zakup usługi od jednostki badawczo-naukowej (w tym Centrów Badawczo-Rozwojowych) dotyczącej opracowania i przetestowania odpowiedniej technologii/wyrobu wraz z wytworzeniem prototypu oraz całej dokumentacji wdrożeniowej.
Nabór wniosków już się rozpoczął i będzie trwał do 28 maja 2020 r. Nabór jest podzielony na etapy (aby składane wnioski były na bieżąco oceniane przez Instytucję) – aktualny etap trwa do 30 marca, a ostatni etap konkursu potrwa do 28 maja 2020. Konkurs trwa aż do wyczerpania alokacji.
Wdrożenie do produkcji gotowego rozwiązania w postaci nowego wyrobu lub nowej technologii produkcji – projekty wdrożeniowe
W sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo już zakończyło prace B+R (samodzielnie lub na zlecenie) i jest gotowe, aby taki udoskonalony produkt lub technologię skomercjalizować i wdrożyć do działalności produkcyjnej, to wtedy kluczowe stają się koszty związane z uruchomieniem zakładu produkcyjnego.
Przedmiotem dofinansowania w ramach projektu wdrożeniowego mogą być wydatki inwestycyjne bezpośrednio związane z komercjalizacją wyników B+R oraz doradztwo niezbędne do wdrożenia wyników prac B+R, czyli wydatki konieczne do uruchomienia produkcji nowego produktu lub świadczenia nowej usługi.
W ramach dostępnych programów przedsiębiorcy mogą pozyskać dofinansowanie na realizację działań tradycyjnie postrzeganych jako działania inwestycyjne, m.in.: zakup gruntu, zakup lub budowa hali produkcyjno-magazynowej, remont obecnie posiadanej nieruchomości celem jej dostosowania do wymogów projektu, zakup maszyn, urządzeń czy linii technologicznej, zakup wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, know-how, nieopatentowana wiedza techniczna).
Poziom dofinansowania uzależniony jest od wielkości przedsiębiorstwa i województwa, w którym zlokalizowana zostanie planowana inwestycja. Możliwe jest pozyskanie dofinansowania nawet do 70 proc. kosztów inwestycji. Wnioski o dofinansowanie tego typu projektów można składać m.in. do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) lub do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) do dnia 23 kwietnia 2020 r. w ramach następujących programów:
- 3.2.1 PO IR Badania na rynek – wnioski o dofinansowanie projektów można składać w terminie do 23 kwietnia 2020 r. (budżet 550 mln zł). Dodatkowo zaplanowano również konkurs dedykowany miastom średnim (150 mln zł) oraz projektom na rzecz dostępności (50 mln zł).
- 3.2.2 POIR Kredyt na innowacje technologiczne – do 23 kwietnia 2020 r. trwa konkurs ogłoszony jeszcze w 2019 r. Alokacja konkursu: 350 mln zł.
Tworzenie lub rozbudowa działów/centrów B+R w przedsiębiorstwie – dotacje na Centra Badawczo-Rozwojowe
Dofinansowanie ze środków unijnych umożliwia przedsiębiorstwom zakup infrastruktury badawczej oraz prowadzenie długofalowo projektów badawczo-rozwojowych (samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi) w ramach własnego Centrum B+R. W rezultacie firma jest w stanie oferować na rynku nowe technologie/produkty/usługi oparte na zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, co pozwala na umocnienie jej pozycji konkurencyjnej.
Budowa/rozbudowa własnego Centrum Badawczo-Rozwojowego w przedsiębiorstwie, poprzez inwestycje w środki trwałe i zatrudnienie nowych pracowników, umożliwia bardziej efektywne i skuteczne podejmowanie zaplanowanych działań biznesowych, a przede wszystkim przyczynia się do stworzenia uniwersalnego ośrodka B+R prowadzącego szerokie spectrum prac badawczych i rozwojowych na przestrzeni wielu lat.
Dofinansowaniu podlegają koszty związane z zakupem infrastruktury niezbędnej do prowadzenia działalności B+R, np.: zakup gruntu, zakup, budowa lub remont nieruchomości pod działalność Centrum B+R, nabycie środków trwałych, nabycie wartości niematerialnych i prawnych. Mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa będą mogły składać wnioski o dofinansowanie projektów w terminie od 14 kwietnia do 11 maja 2020 r. Budżet konkursu wyniesie 350 mln zł.
Wzrost konkurencyjności twojego biznesu
Potencjał konkurencyjności to zespół zasobów materialnych i niematerialnych umożliwiających budowanie przewagi konkurencyjnej. Pozyskanie finansowania w formie dotacji unijnej na rozwój, czy to w zakresie działalności badawczej czy produkcyjnej, wprowadza do przedsiębiorstwa nową jakość poprzez realizację innowacyjnych projektów.
Wzrost wartości przedsiębiorstwa realizuje się na skutek uzyskania korzyści, zarówno materialnych (w tym potencjalnych zysków z nowej inwestycji), jak i niematerialnych.
Korzyści niematerialne, takie jak zdobyta wiedza, doświadczenie i umiejętności, patenty, wzory użytkowe czy wzory przemysłowe, są elementami, które bezpośrednio przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności.
Realizacja prac badawczo-rozwojowych umożliwia firmom lepsze i szybsze dostosowanie realizowanej działalności do potrzeb i specyfiki grupy docelowej poprzez szybką reakcję na sygnały rynkowe (takie jak m.in. postęp technologiczny, inwestycje konkurentów i rosnące oczekiwania rynku), generowanie większej ilości pomysłów i koncepcji technologicznych oraz skrócenie czasu ich wdrożenia, co pozwala na podniesienie efektywności prowadzonej działalności.
W wyniku uzyskanego dofinansowania ze środków unijnych, zakres i rozmiar działań badawczych i produkcyjnych prowadzonych przez przedsiębiorstwa zwiększa się, co umożliwia tworzenie własnych, innowacyjnych koncepcji, dzięki którym firmy umacniają swoją pozycję nie tylko na rynku polskim, ale także międzynarodowym.
Autorka jest Dyrektorem Zarządzającym Działem Doradztwa Unijnego w Tridon Consulting