Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Jakie PITy składa ryczałtowiec - PIT 28 i załączniki w rozli

Dodano: 23.01.2020 Czytane: 17

Różnią się one w zależności od źródeł dochodów i zatrudnienia pracowników. Po jakie formularze musimy więc sięgnąć?

1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

2. Jakie PITy składa ryczałtowiec?

3. Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody

4. Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?

5. Dlaczego warto skorzystać z programów do rozliczeń pit online?

Ryczałt od przychodów ewidencjowanych

Na początek warto wyjaśnić, czym jest ryczałt od przychodów ewidencjowanych. Jest on niczym innym jak alternatywną metodą rozliczania się przedsiębiorcy, który w jego konsekwencji rezygnuje z możliwości pomniejszenia podatku do zapłacenia o uzyskane koszty.

Nie jest on jednak dedykowany wszystkim. Z ryczałtu mogą skorzystać osoby fizyczne, które samodzielnie prowadzą działalność, w formie spółki cywilnej, czy też jawnej. Trzeba mieć na uwadze także dochód. Jeśli chcemy korzystać z takiego rodzaju rozliczania podatków, nasz dochód za zeszły rok nie mógł przekroczyć 250 000 euro. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, jeżeli rozpoczynamy swoją działalność w bieżącym roku podatkowym.

Jakie PITy składa ryczałtowiec?

Podstawą dla ryczałtowca jest złożenie odpowiedniego PITu. Jeśli dochody, jakie zdobędzie on w danym roku podatkowym, będą wynikały wyłącznie z prowadzenia działalności, należy złożyć swoje zeznanie na formularzu PIT 28. Termin składania wniosku to 31 stycznia. Pamiętajmy o wskazaniu urzędu skarbowego zgodnego z naszym adresem zamieszkania według ostatniego dnia roku podatkowego.

Jakie jednak przychody możemy uznać za związane z prowadzeniem naszej działalności? Są to wszelkiego rodzaju świadczenia płatne, ale także nieodpłatne oraz w naturze. Zaliczają się do nich również dotacje, odszkodowania za szkody w tym majątku, a nawet różnice kursowe.

Ponadto do PITu 28 możemy dołączyć inne załączniki, jak:

- PIT/O – odliczenia od dochodu i podatku

- PIT/D – odliczenia wydatków na nieruchomość

- PIT-28/B – przychody podatnika z działalności spółki osób fizycznych

- PIT-28/A – przychody podatnika z działalności indywidualnej oraz najmu czy dzierżawy

Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody

Może się jednak zdarzyć tak, że prowadzimy swoją działalność i rozliczamy się według ryczałtu, ale dodatkowo pracujemy na etacie. W takim wypadku wypełniamy dwa formularze, czyli ryczałtowy PIT-28, składany do 31 stycznia, jak i PIT-37 do 30 kwietnia. Oprócz nich składamy także przypisane załączniki, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?

Zatrudniając pracowników do swojej działalności ryczałtowej, musimy się liczyć z tym, że oprócz PIT-28 będziemy musieli złożyć także dodatkowe formularze. Podstawowym będzie oczywiście PIT-11, czyli kwota dochodów uzyskanych przez pracowników. Formularz wysyłany drogą pocztową musi być złożony przez nas do końca stycznia, zaś drogą elektroniczną – do końca lutego.

Nie jest to jednak jedyny PIT, jaki musimy złożyć, zatrudniając pracowników. Oprócz niego składamy również:

- PIT 8AR – informacja o rocznym podatku dochodowym

- PIT 4R – wysokość pobranych zaliczek na zryczałtowany podatek dochodowy

Podobnie jak w przypadku PITu 28, oba formularze musimy złożyć do 31 stycznia do właściwego urzędu skarbowego.

Dlaczego warto skorzystać z programów do rozliczeń pit online?

Niekiedy nawet wypełnienie PIT 37 przychodzi nam z trudnością. Gmatwanina dokumentów, podatków do odliczenia oraz różnego rodzaju ulg może wprawić nas w zakłopotanie. W przypadku ryczałtu sprawa może się jeszcze bardziej skomplikować. Szukając pomocy podatkowej, możemy skorzystać z takich stron jak: https://www.podatnik.info/, gdzie odnajdziemy wskazówki do wypełnienia formularzu.

Oprócz tego warto wypróbować także dostępny na stronie program pit 28 online, który wypełni za nas wszystkie dokumenty, a my nie będziemy musieli przejmować się odpowiednimi rubrykami oraz wyliczaniem kwoty podatku.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.