Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Zero waste w biznesie - moda, czy obowiązek

Dodano: 23.01.2020 Czytane: 18

Zmiana klimatu, której jesteśmy świadkiem związana jest przede wszystkim z przemysłową działalnością człowieka. Temperatura powierzchni ziemi wzrosła o 25 proc. w zaledwie trzy lata – wynika z danych udostępnionych przez University of Arizona.
Co więcej, w raporcie Global Warming of 1,5ºC czytamy, że globalne ocieplenie spowodowało wzrost średnich temperatur o około 1,0°C w porównaniu do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Czubek góry lodowej

Nasza planeta złapała dość sporą zadyszkę. Niestety to my jesteśmy temu winni. Doprowadziliśmy do tego, że na naszych oczach maleje powierzchnia pokrywy lodowej, podnosi się poziom mórz i oceanów, bezpowrotnie giną kolejne gatunki zwierząt… a to dopiero początek. Branża opakowań w obliczu wyzwań środowiskowych powinna inicjować zmiany na rzecz zrównoważonego rozwoju. Firmy muszą zacząć ze sobą współpracować, aby stworzyć innowacyjne rozwiązania, a nie tylko „udawać”, że są eko.

Przyszedł czas działań, a nie słów. 51 proc. konsumentów uważa odpady opakowaniowe za ważny problem ekologiczny, a taki sam odsetek zgadza się, że zrównoważony rozwój opakowań papierowych jest dla nich ważniejszy niż pięć lat temu – wynika z raportu DS. Smith. Co więcej, według „CSR w praktyce – barometr Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej” ponad połowa respondentów przykłada wagę do tego, w jaki sposób produkty, które kupują oddziałują na społeczeństwo i ekologię.



Być eko

Międzynarodowe firmy zaczynają łączyć bycie eko z bardziej efektywnym prowadzeniem biznesu, który dodatkowo pozytywnie wpływa na naszą planetę. Przykładem jest Corona. Zaproponowała rozwiązanie, które w 100 proc. eliminuje dodatkowe plastikowe opakowanie, a jednocześnie pozwala na realizację strategii sprzedażowej.

Obserwujemy również takie zachowania na naszym rynku. Producenci kosmetyków zamiast w plastik, swoje produkty pakują w szkło, aluminium i tekturę. Zachęcają również społeczeństwo do proekologicznych zachowań. Jest to również stratega marketingowa, ale połączona ze słusznym celem. Przykładem może być oferta banku ING oraz BNP Paribas.

W związku z tym, że żyjemy na kredyt, pod który zastawiliśmy naszą Ziemię, a dług ekologiczny drastycznie wzrasta powinniśmy również zmienić swoje nawyki i wywierać naciski na producentów opakowań. Zapobieganie zmianom klimatycznym to obowiązek nas wszystkich. A jeśli chodzi o naszą branżę, powinniśmy zacząć działać i uświadamiać wszystkich, że można zaprojektować przyciągające wzrok opakowanie, które nie szkodzi środowisku.

25 proc. zawartości opakowań to powietrze

Nadmierne pakowanie i zbędne wypełniacze kładą się cieniem na każdym aspekcie działalności firmy, od kosztów wysyłki poprzez środowisko naturalne po satysfakcję klientów. 25 proc. zawartości opakowań w e-handlu to... powietrze. 122 mln ton dwutlenku węgla rocznie generuje transport pustej przestrzeni.

Jej wyeliminowanie może pomóc każdej firmie, która wysyła towary do klientów, uzyskać znaczne oszczędności i przewagę nad konkurencją, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko. Redukcja odpadów powoduje wzrost wydajności i obniża koszty. Ponowne wykorzystanie materiałów przedłuża ich życie, pomagając zużyć mniej cennych zasobów planety.

 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.