- Idziemy na rekord frekwencji na mecie! Mamy 22 000 zapisanych uczestników, przy znacznie większym limicie niż przed rokiem - mówi Maciej Mroczek, p.o. Dyrektora Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA.
Bieg Niepodległości to największy bieg uliczny w Warszawie, największa impreza sportowa w historii stolicy i najliczniejsza w tym roku w Polsce. Zgodnie z tradycją uczestnicy ustawiają się na starcie w dwóch kolumnach: białej i czerwonej (odpowiednio dla kolorów koszulek) tworząc najdłuższą flagę Polski.
Wolnych miejsc już nie ma, ale bieg ma być atrakcją dla wszystkich, którzy 11 listopada wzdłuż al. Jana Pawła II i al. Niepodległości będą chcieli kibicować. Kibicować można zarówno uznanym zawodnikom - swój start zapowiedzieli m.in. Arkadiusz Gardzielewski (trzykrotny zwycięzca Biegu Niepodległości), Mariusz Giżyński (dwukrotny triumfator BN), Kamil Karbowiak (wygrał przed rokiem) czy Monika Stefanowicz (Olimpijka z Aten, Pekinu i Rio de Janeiro), jak i amatorom.
Organizatorem jest AKTYWNA WARSZAWA, która przygotowała dla wszystkich niespodziankę, która jest jednak zależna do dobrej pogody, a jej szczegóły poda spiker w dniu biegu.
W tym roku organizator wprowadził dwie nowości. Dla wygody biegaczy zmieniono lokalizację biura zawodów - ma ono siedzibę w CH Westfield Arkadia, podobnie jak strefa depozytów. Wszystko w pobliżu miejsca startu. Dodatkowo, aby zachęcić do zmagań w całym cyklu Warszawskiej Triady Biegowej "Zabiegaj o Pamięć" nie tylko stworzono klasyfikację generalną trzech biegów, ale też przygotowano specjalny trójdzielny medal, tworzący kształt mapy Polski i Warszawy. Mogą go zdobyć, ci którzy przekroczyli metę każdej z trzech, nawiązujących do historii Polski biegowych imprez w stolicy.
Trasa bez zmian
Tradycyjna jest zaś sama trasa. Start i metę wyznaczono u zbiegu ulic Stawki i al. Jana Pawła II. Biegaczy i zawodnicy na wózkach na dystansie 10 km przebiegną ulicami: al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do alei Niepodległości, a następnie nawrócą w prawo na wysokości al. Rakowieckiej i wrócą lewą stroną wspomnianych wyżej ulic do mety przy ul. Stawki.
Start najlepszych zawodników planowany jest na symboliczną godzinę 11:11, a poprzedzi go wspólne odśpiewanie hymnu, zaś na mecie spotkać będzie można jak co roku marszałka Józefa Piłsudskiego.
Mila Niepodległości
Organizatorzy przygotowali też atrakcję dla młodych biegaczy - dzieci z roczników 2005-2009 będą mogły pobiec w Mili Niepodległości na dystansie 1918 metrów. Dzieci wystartują z tego samego miejsca co bieg główny. Zawrócą jednak wcześniej - na wysokości ul. Nowolipie. Start Mili Niepodległości przewidziano na godz. 10:15.
Pobiegnij dla Kamila
34-letni Kamil choruje na glejaka wielopostaciowego, jest w trakcie specjalistycznego leczenia (immunoterapii), które przynosi efekty. Jest podopiecznym Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawałek Nieba. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy przypiąć do koszulki specjalnie przygotowaną kartkę z napisem „biegnę dla Kamila” i dobiec z nią do mety. Jeśli do akcji włączy się odpowiednia liczba osób, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie Kamila.
Kartki-identyfikatory akcji będzie można odebrać w biurze zawodów oraz w namiocie PKO Banku Polskiego przed biegiem
31. Bieg Niepodległości w liczbach
Dla biegaczy oraz wolontariuszy przygotowano:
- 24 100 medali
- 24 200 koszulek
- 55 sędziów na trasie
- 22 000 folii NRC
- 33 000 bananów
- 10 000 litrów wody w beczkowozach MPWiK (na półmetku)
- 22 000 papierowych kubków
- 27 000 napojów izotonicznych
- 26 000 butelek wody (na mecie)