Oznacza to, że często nie na całej firmie, a na konkretnej osobie decyzyjnej będą ciążyć finansowe skutki tego roszczenia.
Aby zapewnić ochronę prywatnego majątku przed konsekwencjami działań służbowych, doskonałym rozwiązaniem jest ubezpieczenie odpowiedzialności członków władz spółki (D&O).
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności zarządu?
Polisa D&O (z ang. Directors and Officers) zabezpiecza przed konsekwencjami finansowymi nie tylko samą spółkę, ale także prywatny majątek osób wchodzących w skład jej zarządu.
Zakres ubezpieczenia nie obejmuje tylko władz danej spółki, ale chroni również pracowników wykonujących czynności zarządcze (np. dyrektorów albo głównych księgowych), a także członków rad nadzorczych.
Jaki zakres ubezpieczenia?
Ubezpieczenie członków zarządu jest „szyte na miarę” dla każdej z firm z uwzględnieniem potrzeb danej firmy oraz jej kondycji finansowej. Standardowo zakres ubezpieczenie D&O obejmuje:
- koszty obrony prawnej,
- koszty postępowania przygotowawczego,
- pokrycie odszkodowań,
- grzywny i kary cywilnoprawne,
- koszty poniesione na odzyskanie dobrego imienia,
- wydatki na kaucje, poręczenia, gwarancję,
- koszty porady prawnej.
- Kogo obejmuje D&O:
- byłych, obecnych i przyszłych członków zarządu i rady nadzorczej,
- rodzinę ubezpieczonego,
- niektórych pracowników spółki (dyrektorów, głównych księgowych),
- pełnomocników,
- prokurentów,
- założyciela przedsiębiorstwa.
Dlaczego warto?
Wizja błędnych decyzji może bardzo ograniczać swobodę i pewność w działaniu zarządu, a nawet zniechęcać do ich podejmowania. Ponadto warto również nadmienić, że władze spółek są coraz bardziej narażone na takie roszczenia ze względu na rosnącą wśród społeczeństwa świadomość przysługujących praw i możliwości ich dochodzenia, zaostrzające się przepisy, a także drobiazgowe kontrole.
To właśnie one oraz kary nakładane przez organy administracji państwowej (np. Powiatową Inspekcję Pracy, Komisję Nadzoru Finansowego, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych) są główną bolączką członków zarządu.
Co więcej, nawet jeśli zarzuty okażą się bezpodstawne, nawet sama obrona prawna oraz postępowanie sądowe mogą okazać bardzo czasochłonne i kosztowne, sięgając nawet setek tysięcy złotych.
Kiedy zadziała polisa?
Polisa odpowiedzialności członków zarządu zostanie uruchomiona w przypadku, gdy pojawią się następujące zdarzenia:
- wystąpienie spółki z roszczeniem odszkodowawczym przeciwko byłemu prezesowi, zarzucając mu nieprawidłowości,
- roszczenie odszkodowawcze o naprawienie szkody, którą zdaniem roszczącego (udziałowca) poniosła spółka w wyniku zawarcia niekorzystnej umowy,
- roszczenie złożone przez kontrahenta wobec członka zarządu o naruszenie umowy,
- postępowanie prowadzone przez Urząd Skarbowy wobec członków zarządu o błędne naliczenie podatków,
- wniesione przez pracownika powództwo sądowe przeciwko członkom zarządu o naruszenie dóbr osobistych.
Co zatem zyskujesz?
- zabezpieczenie prywatnego majątku,
- zwiększenie poziomu zaufania i wiarygodności przedsiębiorstwa w oczach inwestorów, kontrahentów, klientów, pracowników,
- swoboda i spokój przy podejmowaniu decyzji.
Koszty i wycena
Ubezpieczenia D&O przez długi czas kierowane były głównie w stronę dużych firm, obecnie są jednak powszechnie dostępne, nawet dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przez ostatnie lata koszty polisy D&O wyraźnie spadły – ich ceny zaczynają się już od kilku tysięcy złotych rocznie.
Warto jednak pamiętać, że na wycenę wpływ ma branża
i wielkość firmy, suma ubezpieczenia, zakres ochrony, sytuacja finansowa spółki, a także to, czy spółka prowadzi działalność za granicą i czy jest notowana na giełdzie.
Broker Ubezpieczeniowy – Członek Zarządu, portalu www.bezpieczenstwowbiznesie.pl
Ekspert ds. odszkodowań. W branży ubezpieczeniowej od1999 r. absolwent UMK w Toruniu z tytułem MBA Dominican University w Chicago (USA)