Octavia kombi jest jednym z najlepszych na rynku. Sylwetka jest klasyczna - auto mierzy 4687 mm długości, 1814 mm szerokości oraz 1531 mm wysokości.
Czym różni się wersja SCOUT
Auto jest podwyższone o 30 mm, ma podwyższony do 14,5 stopnia kąt zejścia, a dodatkowo zastosowano w nim adaptacyjne zawieszenie DCC, dzięki czemu SCOUT bez problemu poradzi sobie w każdych warunkach drogowych. Do tego napęd na cztery koła, zapewniający doskonałą przyczepność, i mamy SCOUT-a, który swobodnie może konkurować z niejednym SUV-em. Tryb Off-Road przełącza wszystkie systemy w specjalne ustawienia - reakcja pedału gazu jest wówczas mniej czuła, a system HDC utrzymuje stałą prędkość zjazdu ze stromych wzniesień.
Sylwetkę zdobią czarne progi i duże nadkola w tym samym kolorze, wystylizowane dzięki srebrnym elementom na przednim i tylnym zderzaku oraz 17- i 18-calowe obręcze kół.
Wnętrze jest bardzo volkswagenowskie - nie ma tu nic ekstrawaganckiego, ani nietypowego; wręcz przeciwnie - jest klasyczny pulpit, klasyczne elementy wykończenia, klasyczne gałki do sterowania.
Na desce rozdzielczej, dość skromnej, gdzieniegdzie ozdobionej chromami, króluje 9,2-calowy wielofunkcyjny ekran dotykowy.
SCOUT jest za to obszerny i przygotowany do przewozu pięciu osób i ich niemałego bagażu. Jest dużo miejsca na nogi - kanapa z tyłu jest głęboka i wysoka; po zamontowaniu fotelika samochodowego z przodu nadal zmieści się wysoki facet. Auto jest natomiast dość niskie, w związku z tym wysokim osobom może lekko brakować przestrzeni ponad głowami.
Jak na Skodę przystało, wzorowo rozmieszczono schowki i skrytki - jest ich dużo, są wygodne i łatwo dostępne.
Bagażnik pomieści 610 litrów bagażu.
Systemy bezpieczeństwa stają się już standardem
Skoda Octacia SCOUT wyposażona została w szereg systemów zwiększających bezpieczeństwo. Są to m.in. funkcja Front Assist, aktywująca hamulce w momencie, gdy może dość do nieuniknionej kolizji, także z pieszym, systemy Blind Spot Detect, czyli tzw. czujnik martwego pola, Auto Light Assist automatycznie włączający i wyłączający światła drogowe czy Rear Traffic Alert, informujący podczas cofania o pojazdach zbliżających się z boków.
Ceny Skody Octavia SCOUT zaczynają się od 123 230 zł. W cenie otrzymamy m.in. systemy ESP, MSR, ASR, XDS+, siedem poduszek bezpieczeństwa, ledowe lampy dzienne i lampy z tyłu, pakiet na bezdroża, 17-calowe obręcze kół, a we wnętrzu radio SWING, oświetlenie Ambiente, klimatyzację Climatronic czy 3-ramienną podgrzewaną kierownicę i podgrzewane przednie fotele.
Co napędza tego SCOUT-a
Pod maską może kryć się silnik benzynowy 2.0 o mocy 190 KM (2,0 TSI/140 kW (190 KM) 4x4 7-Automat DSG). Jednostka współpracująca z automatyczną skrzynią biegów daje radę w każdych warunkach - energicznie przyspiesza niemal na każdym biegu. Możemy mieć zatem pewność, że Oktawia nas nie zawiedzie, jeśli przyjdzie nam wykonać nagły manewr.
Dwulitrowy silnik to też wielka frajda z jazdy. Możemy "depnąć", ale przyjdzie nam za to zapłacić - podczas dynamicznej jazdy w mieści, wykorzystującej w stu procentach moc silnika, spalanie potrafi wzrosnąć do 12 l/100 km.
SCOUT-a prowadzi się wyśmienicie. Widoczność jest nienaganna, pozycja za kierownicą wzorowa, kabina dobrze wyciszona.