Jest sporo dostępnych publikacji na temat trendów opracowywanych m.in. przez Euromonitor, 4P Research, Infuture Hatalska Foresight Institute skąd można czerpać informacje. Zmiany zachowań wywołane są istotnymi czynnikami ekonomicznymi, klimatycznymi czy postępem technologicznym, dlatego planując działania warto zwrócić na nie uwagę.
Trendy
Najważniejsze trendy opisywane ostatnio to:
Starzenie się społeczeństwa, które poza skutkami ekonomicznymi pociąga za sobą potrzebę rozwoju nowych produktów i usług, które będą dostosowane dla seniorów. Nie dotyczy to tylko obszaru zdrowia ale również np. mobilności (samochody z ułatwieniami, usługi turystyczne, sprzęty domowe), aby mogli być samodzielni i czuć się częścią społeczeństwa.
Poszukiwanie autentyczności – w dobie globalizacji i zacierania granic, ludzie poszukują produktów prawdziwych, rzemieślniczych oraz usług, które skierowane są na doświadczanie teraźniejszości i wyróżnienie się z tłumu. Jest to przestrzeń dla lokalnych produktów, usług skierowanych na jakość i poznawanie (warsztaty kulinarne, podróżne).
Kolejne doniesienia dotyczące zanieczyszczenia planety, wywołują chęć wywierania pozytywnego wpływu na środowisko. Decyzja o wejściu marki w ten trend powinna być bardzo świadoma, ponieważ niespójne działanie może być powodem krytyki i odejścia konsumentów. ¦wiadomość i wymagania kupujących bardzo rosną w tym zakresie. Dlatego nawet jeśli nie jest to główny kierunek działań, to i tak warto rozważyć, czy i w jaki sposób marka może wspierać obecnego konsumenta w tej potrzebie poprzez np. biodegradowalne opakowania. Przykład: Marka ¯ubr w kampanii „¯ubr ratuje życie zagrożonych gatunków”, zaprojektowała etykiety z zagrożonymi gatunkami zwierząt przeznaczając jednocześnie 1 mln zł na ten cel.
Rozwój technologiczny przyczynia się do tworzenia nowych produktów, sposobu komunikowania się oraz organizowania życia. Rośnie zainteresowanie obszarem zdrowia, od urządzeń i aplikacji monitorujących jego stan po wirtualne usługi medyczne. Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest m.in. w obsłudze klienta czy nawet rekrutacjach wielu firm. Rozszerzona rzeczywistość pozwala dobudowywać komunikację wokół produktów, tak aby wpływać na decyzje zakupowe. Obecnie produkty nawet pozornie niezwiązane z technologią, sięgają po nie, aby ułatwiać zakupy i zainteresować klienta np. sprzedaż butów na www.eobuwie.pl i usługa esize.me.
Powszechność Internetu powoduje przenoszenie wielu obszarów życia do świata cyfrowego. Kupujemy, dokonujemy transakcji czy szukamy informacji. Konsumenci tworzą treści i maja realny wpływ na opinie innych. Marki nie mogą być już tylko nastwione na przekazywanie komunikatu ale powinny aktywnie słuchać. Angażując użytkownika w proces projektowania produktu (opakowania, funkcji), marki mogą zwiększać sprzedaż. Przykład: Inpost zaangażował użytkowników w projekt grafik, które znajdą się na paczkomatach umożliwiając tym wpływ na przestrzeń miejską.
Podstawą wyboru narzędzi do strategii marki jest oczywiście określenie celów biznesowych marki oraz konsumenta. Mając wyznaczony kierunek można właściwie reagować
na pojawiające się „okazje” rynkowe wybierając najbardziej korzystne.
Real Time Marketing
Real Time Marketing (RTM) – czyli komunikaty reklamowe będące odpowiedzią na najbardziej dyskutowane wydarzenia polityczne, ekonomiczne i społeczne to modny ale i skuteczne sposób promocji. Wpisuje się on również w potrzebę ciągłego dostępu do informacji, a więc jest stylem życia obecnego konsumenta. Istotą powodzenia jest dopasowanie do marki (jej wizerunku) i konsumenta, czas reakcji i atrakcyjność przekazu. Według badań RTM wpływa na pozytywną ocenę kontaktu z marką, sprzedaż oraz lojalność konsumentów. Aby skutecznie wykorzystać ten sposób komunikacji, istotne jest:
- określenie zainteresowań konsumentów np. sport (istotne dla np. przekąsek, piwa), czy pogodna (napoje, lody),
- dobór kluczowych kanałów komunikacji i celów: świadomość marki, sprzedaż itp.,
- stały monitoring mediów umożliwiający wyłapywanie okazji,
- Rynek dostarcza bardzo dobrych przykładów takiej komunikacji np.: marek napojów (Frugo, ¯ywiec) kibicujących sportowcom,
- marki celebrujące ślub pary królewskiej (Ikea, ¯ywiec),
- marki reagujące na zniszczenie słynnego obrazu Banksy’ego (£owicz, xkom.pl).
Liderzy opinii
Inną formą komunikacji jest promocja marki poprzez liderów opinii (influencer marketing). To już nie moda, tylko stały element kampanii bardzo wielu firm. Korzystają oni z popularności osób w social mediach (Instagram, Facebook, YouTube, Twitter, TikTok)) reklamując swoje produkty. Działania tego typu prowadzone są przez znanych celebrytów, specjalistów, aktorów, sportowców ale również prywatne osoby, które dzięki ciekawym treścią mają swoją widownię. Ostatni pojawili się też wirtualni influenserzy jak np. Bee_Influencer – pszczoła, która wspomaga działania ochronne dla swojego gatunku.
Promocja przez liderów opinii daje możliwość opowiedzenia więcej o produkcie, skierowania się do konkretnej grupy odbiorców oraz pokazania produktu w określonym kontekście, co jest dużą szansą w rzeczywistości przesyconej reklamami. Influenserzy są wiarygodni dla swojej publiczności, więc jest szansa zyskania zaufania i budowania zarówno wizerunku jak i sprzedaży.
Przykładem wzorcowej kampanii z influencerem jest współpraca Banku BG¯ z blogerem finansowym Michałem Szafrańskim, który promował lokatę bankową na swoim blogu. Z oferty w ciągu 8 dni skorzystało ponad 1,1 tys. użytkowników.
Z czego skorzystać?
W Polsce to ciągle nowy obszar i warto się przygotować przed podjęciem działań. Istnieją agencje i platformy internetowe, dzięki którym można podjąć taką współpracę m.in. WhitePress, ReachaBlogger, Influ, Hash.fm. Warto też określić podstawowe elementy:
- dobrać twórcę do produktu pod kątem wizerunku,
- zbadać potencjał mediowy: zasięgi (do ilu osób dociera twórca), zaangażowanie (ile osób reaguje na to co jest publikowane), doświadczenie z innymi markami, grupę docelową (kim są czytelnicy, o co pytają),
- wyznaczyć cele kampanii oraz zasady współpracy, tak aby określić rezultat i rozliczyć inwestycję.
Ocenia się, że mimo niedoskonałości (problemy z nieprawdziwymi danymi oraz rosnącymi kosztami), jest to ciągle atrakcyjny i skuteczny kanał dotarcia do odbiorców.
Jest wiele sposobów tworzenia i promowania marek i ciągle pojawiają się nowe.
Jednak decyzje o kierunku i strategii dotyczą najczęściej tych samych obszarów: skuteczności działania oraz możliwości rozwoju w przyszłości na bazie trendów oraz dostępnych narzędzi. Sukces jest wynikiem pomysłu i planu na aktywne dotarcie do konsumenta.
Autorka jest ekspertem marketingu i komunikacji z ponad 15 letnim doświadczeniem. Doradcą rozwoju biznesu poprzez efektywne strategie marketingowe www.sense2win.com