Dzisiaj jest: 6.10.2024, imieniny: Artura, Fryderyki, Petry

Co zmienia nowelizacja ustawy o PPK - wpływ na budżet firmy i

Dodano: 12.07.2019 Czytane: 12

Wiele firm już rozpoczęło wdrażanie programu jednak z uwagi na istotne zmiany będą zmuszone wprowadzić pewne korektę. Właśnie o tych zmianach jest niniejszy artykuł.

Zmiana limitów

Najważniejszą zmianą z punktu widzenia budżetu pracownika i pracodawcy jest zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK. Oznacza to, że 1,5 proc. liczone od wynagrodzenia zatrudnionego nie będzie liczone do wysokości podstawy, za którą naliczane są składki emerytalno-rentowe, czyli 30-krotności średniej pensji i wynosi 142.950 zł rocznie (11.912,50 zł miesięcznie). Powyżej tej kwoty nie są pobierana składki na ubezpieczenie emerytalne.

W myśl nowelizacji wpłaty będą naliczone od całkowitego wynagrodzenie brutto, które otrzymujemy od Pracodawcy. Jak łatwo zauważyć dotyczyć to będzie osób z wyższymi pensjami, jednak właśnie te osoby raczej nie będą rezygnować z PPK będąc świadomym jak istotne w ich przypadku jest oszczędzanie na przyszłą emeryturę. To oczywiście implikuje zwiększenie obciążenia po stronie pracownika. Bo 2 proc. z ich dochodów też będą naliczane od pełnego wynagrodzenia.

Osoby o wysokich zarobkach charakteryzują się jednak inną wrażliwością na ubytek w pensji niż osoby z minimalnym wynagrodzeniem. Podsumowując ,firmy planując budżet kosztów pracy za grudzień i kolejny rok powinny kalkulować znacznie większe kwoty. Dotyczyć to będzie głównie branż wysokich technologii, innowacyjnych z wysokimi kosztami ekspertów i specjalistów IT.
Nowelizacja wprowadza maksymalny limit wpłat i dopłat możliwych do dokonania na wszystkie rachunki PPK uczestnika do wysokości 50.000 USD według średniego kursu NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień 31 grudnia danego roku kalendarzowego. W nowelizacji znalazły się też zasady zwrotu wpłat po przekroczeniu określonego limitu w ciągu danego roku kalendarzowego.



Rozszerzenie katalogu zatrudnionych

Kolejna zmiana to rozszerzenie katalogu osób zatrudnionych, w rozumieniu ustawy o PPK, o:
osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński,
osoby pobierające zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
To oczywiście ma wpływ na datę wejścia firm pod rygory ustawy bowiem może okazać się, że liczba zatrudnionych w określonych datach poniżej ulegnie zmianie i trzeba będzie wcześniej wdrożyć PPK:

  • zatrudniający co najmniej 250 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r. – od dnia 1 lipca 2019 r.,
  • zatrudniający co najmniej 50 osób według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r. – od dnia 1 stycznia 2020 r.,
  • zatrudniający co najmniej 20 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r. – od dnia 1 lipca 2020 r.,
  • pozostali pracodawcy – od dnia 1 stycznia 2021 r.

Omawianą nowelizacją nie zostaną jednak objęci pracownicy na urlopach bezpłatnych.

Inne zmiany

Wprowadzenie dodatkowych możliwości informowania uczestników PPK poprzez zapewnienie im dostępu do systemu teleinformatycznego instytucji finansowej,
a w przypadku gdy będzie to niemożliwe, umożliwienie przekazywania takiej informacji na wniosek uczestnika PPK w postaci papierowej.

Wprowadzenie zobowiązania podmiotu zatrudniającego, który z przyczyn określonych w art. 133 ust. 1 ustawy o PPK nie zawarł umowy o zarządzanie, do przekazania informacji o spełnieniu warunków wymienionych w powołanym przepisie (taka informacja zwrotna zakończy procedurę w PFR, a zatem spowoduje, że Ewidencja PPK nie będzie wysyłać kolejnych wezwań do zawarcia umowy, aż do kolejnej weryfikacji w następnym terminie stosowania przepisów).

Umożliwienie zastosowania podpisu mechanicznego do wezwania podmiotu zatrudniającego do zawarcia umowy o zarządzanie PPK albo do przekazania do PFR informacji
o zawarciu umowy o zarządzanie PPK.

Wprowadzenie dodatkowego warunku wynagrodzenia podmiotów zarządzających PPK za osiągnięty wynik w postaci konieczności osiągnięcia stopy zwrotu przez fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny lub subfundusz na poziomie nie niższym niż 75 proc. najwyższych stóp zwrotu w ramach funduszy tej samej zdefiniowanej daty. Tu pojawia się zastrzeżenie, mówiące, że przepisy te nie będą miały zastosowania w okresie do końca roku kalendarzowego,
w którym upływa termin 2 lat od dnia utworzenia funduszu inwestycyjnego, funduszu emerytalnego lub subfunduszu.

Zmiana definicji reprezentatywnej organizacji związkowej. Dotyczy to możliwości zrzeszania się w związkach zawodowych (koalicji) wszystkich osób świadczących osobiście pracę za wynagrodzeniem, bez względu na podstawę zatrudnienia tak więc np. zleceniobiorcy będą mieli szansę zasilić związki zawodowe lub stworzyć własny i stać się części reprezentacji zatrudnionych w konsultacjach dotyczących wyboru instytucji zarządzającej PPK.

Autor: Broker Ubezpieczeniowy – Członek Zarządu, portalu: www.bezpieczenstwowbiznesie.pl
Ekspert ds. odszkodowań. W branży ubezpieczeniowej od1999 r. absolwent UMK w Toruniu
z tytułem MBA Dominican University w Chicago (USA)

 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.