Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Marka pracodawcy - na co pracownicy zwracają uwagę?

Dodano: 23.04.2019 Czytane: 18

Na co zwracają uwagę pracownicy przy wyborze miejsca pracy? Poniżej kilka istotnych aspektów:

Wynagrodzenie

Terminowe – szczególnie pracownicy produkcyjni kładą na to duży nacisk, zwłaszcza że nie raz musieli dochodzić swoich praw do wynagrodzenia.

Jasny system wynagradzania – Dobrze skonstruowana siatka płac to połowa sukcesu. Dobrze, gdy do tego jasno komunikujemy system premiowy, który zależny jest od starań i możliwości pracownika, a nie od humoru przełożonego.
Co ciekawe często słyszę, że na stanowiskach stricte administracyjnych, jak księgowa, czy specjalista ds. kadr i płac, nie da się wprowadzić systemu prowizyjnego, z czym nie mogę się zgodzić. Oczywiście, że można taki system wprowadzić trzeba tylko dobrze sprecyzować stawiane cele, a może ich być wiele: usprawnienie systemu pracy, automatyzacja pewnych procesów, robionych ręcznie, prace pomocnicze przy nowych systemach komunikacji np. RCP, obieg dokumentów. Po pierwsze premia motywuje pracowników do sprawniejszych działań, po drugie wprowadzone zmiany ułatwiają im finalnie pracę i pozwalają na podnoszenie kwalifikacji.

Rynkowe wynagrodzenie – jego poziom powinien być porównywalny z firmami, o podobnym profilu. Odradzam pracodawcom narzucanie szybkiego tempa, przy ściganiu się stawką na rynku – to najszybsza droga do problemów finansowych, a nie przekłada się ona na jakość pracy – wręcz przeciwnie, daje możliwość pracownikom, ciągłego renegocjowania stawek i powoduje większą rotację.

Czas pracy

System czasu pracy – coraz częściej źle postrzegana jest czterobrygadówka w zakładach produkcyjnych (co nie wynika bezpośrednio, ze złych założeń tego systemu, tylko
z jego kuriozalnych nadużyć) – finalnie pracownicy, pracują dużo więcej niż powinni bez odpowiednich ilości czasu wolnego, co przekłada się na frustracje i pogorszenie kondycji fizycznej i psychicznej.

Elastyczność – pracodawcy do indywidualnych potrzeb pracownika, to często podnoszony temat, szczególnie, gdy mówimy o matkach wracających po urlopie rodzicielskim, samotnych rodzicach lub o osobach pracujących zdalnie. Możliwość pracy w formie home office lub elastycznych godzin pracy, to wspaniały przywilej, który coraz mocniej podnoszony jest przez pracowników i stosowany przez pracodawców. Pamiętajmy również, że rozliczamy pracowników
z wykonanych zadań, a nie za sam czas pracy więc przy dobrej organizacji pracy, taka elastyczna forma zatrudnienia może się okazać bardzo dobra dla obu stron.

Balans – szacunek do czasu z rodziną – balans między życiem rodzinnym, a pracą to podstawa. Pamiętajmy, że pracownicy, którzy każdą wolną chwilę chcą poświęcać życiu zawodowemu są wydajni bardzo krótko, dosyć szybko dosięga ich pracoholizm (który przejawia się frustracjami
w życiu rodzinnym) lub wypalenie zawodowe – gdzie spadek motywacji i przemęczenie jest często nieodwracalne i tylko drastyczna zmiana stanowiska lub środowiska może taki stan rzeczy poprawić. Jako pracodawca dobierzmy więcej personelu, a nie generujmy nadgodzin. Dobrze zorganizowana praca jest też, najzwyczajniej tańsza od pracy w nadgodzinach.

Kultura organizacji

Atmosfera – w pracy spędzamy min. 1/3 dnia plus dojazdy. Dobrze, gdy jest to miejsce przyjazne, gdzie współpracownicy są mili i pomocni. Jest to tak proste i oczywiste, że aż dziwne, że o tym wspominam, ale czy ta prostota nie jest najtrudniejsza do osiągnięcia. Gdy mamy kadrę źle wyszkoloną, gdzie jedni pracownicy muszą ciągle gasić pożary po drugich, gdy mamy antypatie na tle osobistym, gdy mamy zazdrość o stanowiska lub o zarobki, to trudno o dobrą atmosferę. O ten czynnik musi dbać lider zespołu – musi łagodzić zatargi, gasić pożary, rozmawiać z ludźmi, pytać i aktywnie słuchać. Dobry lider to skarb, potrafi jednoczyć ludzi, dba o morale, o poziom wiedzy w zespole i by poprawić atmosferę należy z nim ją budować.

Wartości, sposób komunikacji – misja i wizja na ścianie firmy to przeżytek, który odszedł do lamusa, który przez to, że absolutnie nie był rozumiany przez załogę, a czasem nawet przez swoich twórców stanowił stek pobożnych życzeń – nie piszmy tego, jak nie wiemy co jest wartością firmy.
Wartość jedna, a prawdziwa wyraża więcej niż tysiąc złotych myśli na ścianie. Dla jednych to jest szacunek, dla innych optymalizacja, inny przypadek to elastyczność do potrzeb kadry albo miła obsługa klienta i schludny wygląd sklepu.
¬le dobrane wartości do firmy mają się tak jak hasło nad stoiskiem warzywnym: zawsze świeże produkty, a poniżej w koszach zgniłe pomidory i całkowity brak reakcji obsługi. Wartości firmy powinny być tak oczywiste, że napis nie byłby potrzebny, a kosz pełen pięknych warzyw, na czystym stoisku byłby wystarczającym świadectwem.

Design – wygląd pomieszczeń, dbałość o bezpieczeństwo, ergonomia pracy to są wyzwania projektantów, dotyczące tworzenia przyjaznego środowiska pracy. Coraz częściej chcemy się czuć w pracy jak w drugim w domu albo nawet oczekujemy, że będzie ciekawiej.

Opinia pracowników

Polecenie live lub jego brak to wizytówka pracodawcy. Miarą pracodawcy jest, jeżeli pracownik namawia swoją rodzinę lub znajomych do pracy w jego miejscu pracy. Tzw. „poczta pantoflowa” ma dwie odmiany: zarówno w czasie spotkań na żywo, jak również przez Internet.

Opinia w Internecie – pracownicy badają opinie na różnych portalach. Jeżeli pracodawca nie robi nic, by walczyć o dobry wizerunek w sieci, to kandydat do pracy u niego, na portalach znajdzie najczęściej tylko negatywne komentarze. Mamy taką naturę, że dzielimy się częściej negatywną opinią niż pozytywną.
Swoim klientom rekomenduję działania online i pomagam przy prowadzeniu fanpage na Facebooku, gdzie ich pracownicy opowiadają o swojej pracy, o życiu firmy, o tym co przyjemne i co stanowi wyzwanie w danej chwili. Dobrze prowadzony fanpage to wyzwanie. Oczywiście ryzyko negatywnego komentarza zawsze istnieje, ale daje to możliwość kontroli nad tym niepokojącym zjawiskiem, możliwość zidentyfikowanego odbiorcy i natychmiastowej reakcji. Jest to najlepsza, moim zdaniem, forma promocji firmy w sieci, zważywszy na możliwość połączenia tego bezpośrednio z kanałem rekrutacyjnym.

Pierwszy dzień w pracy

Wdrożeniowiec – dobry Instruktor to skarb każdej firmy świadomej potrzeby budowania marki i długofalowych relacji, a dobre wrażenie na początku, to podstawa dobrego wdrożenia. Firma nastawiona na spójną komunikację, na sprawny proces aklimatyzacji i przekazania wiedzy powinna wprowadzić odpowiednie mechanizmy, bo jak wiadomo nic się samo nie zrobi, a nowy pracownik sam się nie nauczy, bez naszej pomocy.

Materiały – profesjonalnie przygotowane, z jasnymi wytycznymi, osobami do kontaktu, jako wewnętrzny przewodnik po firmie, to duża pomoc dla nowej osoby, która ma prawo na początku czuć się zagubiona.

Benefity pracownicze

Jest ich moc – poczynając od programów medycznych, emerytalnych jak PPE i PPK, przez wsparcie kondycji fizycznej, po programy socjalne. Tworząc program benefitowy musimy pamiętać, że musi być on odpowiednio dobrany do specyfiki naszych pracowników, do ich oczekiwań, potrzeb, możliwości czasowych i finansowych.
Jak widać pracownicy najpierw dobrze zbadają opinie i dość szybko, po podjęciu zatrudnienia wyrobią sobie zdanie o pracodawcy. Naszym zadaniem jest ich mile zaskoczyć i motywować, tak by przynosili nam coraz większe zyski.
Marka pracodawcy to praca nad wewnętrznymi wyzwaniami, która wytrwale prowadzona daje efekty w postaci lepszej jakości pracy, ograniczenia rotacji pośród kadry oraz szereg poleceń nowych kandydatów do pracy. Dodatkowym i bardzo pomocnym, wsparciem dla działań wewnętrznych, jest prowadzenie przemyślanej i spójnej kampanii w social media o charakterze wizerunkowym i rekrutacyjnym. Stare metody promocji jak drogi outdoor, przy budowie marki pracodawcy, mogą być jedynie finalnym dopełnieniem działań wewnętrznych i tych podejmowanych w sieci a nie głównym kanałem komunikacji.

Autorka jest strategiem biznesowym. Zajmuje się strategią marki, działaniami marketingowymi, ze szczególnym naciskiem na Employer Branding. Praktyk od 10 lat z zakresie zagadnień HR – zarówno miękkiego, jak również twardego. „Pracownik to klient, Twoja Firma to produkt”. Wykładowca WSB, opiekun kierunku studiów podyplomowych – Zarządzanie produkcją. Konsultantka i wdrożeniowiec strategii biznesowych. Właścicielka agencji doradztwa
www.annastachniuk.com

 
 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.