Dzisiaj jest: 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Dlaczego wideo staje się ważnym narzędziem sprzedaży?

Dodano: 09.11.2018 Czytane: 17

Marketerzy od lat mówią o tym, że wschodzącym trendem jest przekazywanie informacji za pomocą wideo. Co więcej, wideo przestaje być dodatkiem, a staje się fundamentem strategii komunikacyjnej oraz sprzedażowej marki. Trendy społeczne i sposób, w jaki konsumenci przetwarzają informacje i podejmują decyzje, ciągle ewoluuje. Z jednej strony stwarza to ogromne możliwości, bo korzystając z nowego trendu, będąc małą firmą możemy szybciej dogonić większą konkurencje.

Z drugiej strony – niesie za sobą duże zmiany, czasami nawet zmiata wielkie firmy z powierzchni. Boleśnie przekonał się o tym Kodak, który posiadał przed 40 laty 90 proc. rynku filmów w USA, a w rekordowym okresie zatrudniał nawet 144 tys. pracowników. Dziś, ze smartfonem posiadającym aparat cyfrowy, ich produkty nie są już tak konkurencyjne jak dawniej. Kodak z trudami uniknął bankructwa i obecnie zatrudnia ok. 6 tys. osób – 24 razy mniej.

Wideo absorbuje coraz więcej naszego czasu

Każdego dnia na Facebooku oglądane jest 100 mln godzin materiału wideo, na YouTube – 500 mln godzin. Ponad 10 proc. użytkowników Internetu w przedziale wiekowym 30-34 lata spędza na wideo ponad 2 godziny dziennie. Wśród użytkowników młodszych (16-19) jest to aż 20 proc. Najmłodsze pokolenia prawdopodobnie będą opierać się na wideo w jeszcze większym stopniu i trudno się temu dziwić.

Wideo przekazuje treść dokładniej i oddziałuje na nasze zmysły i mózg intensywniej niż inne środki przekazu informacji. W naturalny sposób ta forma staje się platformą do sprzedaży. To format, który coraz mocniej powinien wspierać dział sprzedaży i marketingu – pokazywać produkty firmy w atrakcyjny sposób, opowiadać o rozwiązaniach, pokazywać tożsamość marki czy wspierać ofertowanie i pozyskiwanie nowych klientów.

Wideo skutecznym narzędziem sprzedaży

Dane są jednoznaczne:

  • konsumenci 4 razy częściej wybierają treści wideo dotyczące produktów, w porównaniu do materiałów, które trzeba czytać (Animoto),
  • 59 proc. managerów woli oglądać wideo niż czytać tekst (Forbes),
  • wideo na stronie sprzedażowej produktu zwiększa ilość sprzedanych produktów (EyeView),
  • 65 proc. konsumentów chętniej decyduje się na zakup produktu online po zapoznaniu się z materiałem wideo, który jest z nim związany (Forbes),
  • ludzie spędzają statystycznie 2,6 raza więcej czasu na stronach z materiałami wideo, w porównaniu do tych, na których jest tylko tekst (Wistia).

Podsumowując – wideo pomaga dotrzeć do klienta, utrzymać jego uwagę na naszych produktach, a także sprzedać.

Jaki format wybrać?

W dużym uproszczeniu wideo można podzielić na tradycyjne nagrania oraz animacje graficzne. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Tradycyjne nagrania:
Mimo dostępu do aparatów nie jest łatwo stworzyć dobrej jakości nagranie, które zwróci uwagę naszych klientów. Niedoświetlone albo nagrane w rogu naszego biura na tle szafy na dokumenty może być antyreklamą naszej działalności. Nie bez znaczenia są także umiejętności prezentacyjne osób nagrywanych – ich dykcja, charyzma, mowa ciała i przekazywana historia. Możemy uczyć się nagrań tego rodzaju samodzielnie – co na dłuższą metę zawsze bardziej się opłaca, albo wynająć profesjonalną ekipę, która zadba o to, by wyciągnąć maksimum z tego, czym dysponujemy. Tego typu format świetnie sprawdza się przy produktach materialnych – które możemy pokazać oglądającemu w atrakcyjny sposób.

Animacje graficzne:
Nauka tworzenia animacji graficznych trwa od paru miesięcy (w podstawowej formie) do paru lat (poziom profesjonalny) – dlatego w tym przypadku zwykle potrzebna będzie firma lub specjalista, który potrafi nas wesprzeć przy tworzeniu scenariusza, zobrazowaniu go i wprawieniu w ruch. Animacje kosztują od 2 000 zł do 15 000 zł (za minutę) w zależności od stopnia skomplikowania. Sprawdzają się przy produktach niefizycznych (software, usługi, zobrazowanie procesu, explainer videos) i wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie stworzyć wideo w dobrej jakości (np. nie mamy reprezentatywnego biura albo budżetu na profesjonalne nagrania). Zainteresowanie animacjami szybko wzrasta, również dlatego, że jest to forma, którą w całości można oddelegować do zewnętrznego podmiotu.

Wideo narzędziem pracy handlowca

Przygotowując wideo sprzedażowe dla przedstawicieli handlowych i wyposażając ich w tablet, możemy zautomatyzować przekazywanie wiedzy o naszym produkcie. Mamy pewność, że wysoki standard przekazywania informacji zostanie zapewniony, a klient dobrze zrozumie korzyści związane z zakupem. To zaoszczędzi nam czas i pieniądze, które dziś przeznaczamy na wdrożenie i szkolenie.

Trend wykorzystywania wideo w komunikacji jest coraz bardziej widoczny i w kolejnych latach będzie się tylko umacniał. Przewagę konkurencyjną na rynku zdobędą firmy, które umiejętnie wdrożą w swoich strategiach komunikacji
i działaniach marketingowych formę wideo już teraz, dzięki czemu to oni będą liderami w swoich branżach.

Autor jest twórcą Business Skills Academy – zautomatyzowanej edukacji za pomocą wideo oraz narysujto.pl – firmy specjalizującej się w produkcji animacji graficznych

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.