Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Strategia przetrwania podczas transformacji cyfrowej

Dodano: 08.05.2018 Czytane: 20

Z takim nastawieniem mogą rywalizować nawet z największymi przedsiębiorstwami, które powoli dostosowują się do szybko rozwijającej się rzeczywistości cyfrowej.

Cyfrowa era

Cyfrowa era to już nasza rzeczywistość. Firmy, które nie zdały sobie z tego sprawy, pozostaną w tyle. Na wielu segmentach rynku doświadczyliśmy bowiem tego jak start-upy i niszowi dostawcy wywołali rewolucję, a za przykład posłużyć mogą tu chociażby platformy usługowe. Dotychczas dominujące przedsiębiorstwa, które zbyt długo w sposób pasywny obserwowały zmiany zachodzące w ich otoczeniu, mogą wkrótce stanąć przed koniecznością walki o przetrwanie. Wystarczy spojrzeć na przemysł rozrywkowy i branżę muzyczną, gdzie usługi streamingowe stanowią znaczący kawałek tortu pośród dostawców analogowych. Dlatego im dokładniejsze zrozumienie dlaczego i w jaki sposób mali i średni gracze mogą podbijać światowe rynki, tym większa szansa na sukces.

Digitalizacja

Digitalizacja pozwala nawet najmniejszym firmom mierzyć wysoko, ponieważ dostarcza im technologię, która wcześniej była trudno dostępna i zbyt kosztowna. Jednakże samo wdrożenie nowoczesnych technologii nie jest wystarczające do wygrania rynkowej walki. Na szczęście, nowe technologie w połączeniu z pasją do wychodzenia naprzeciw potrzebom klientów, mogą zdecydowanie przyspieszyć wybicie się małych firm na prowadzenie. Małe i średnie przedsiębiorstwa mają dużą szansę pod warunkiem, że dokonają transformacji cyfrowej w większej liczbie funkcjonujących modeli biznesowych. Szczególnie w przemyśle produkcyjnym, wprowadzenie oprogramowania uzupełniającego sprzęt może wyeliminować koszty stałe i umożliwić szybkie skalowanie do globalnego poziomu. Przedsiębiorstwa sięgające po takie rozwiązania mogą stać się wiodącymi graczami, zajmując miejsce zarezerwowane dotąd dla prawdziwych gigantów nowoczesnych technologii.

Adaptacja do zmian

Pierwszym wymogiem w rozwijaniu innowacyjnego nastawienia jest szybka adaptacja oferty do zmieniających się zachowań klientów. Niemieckie firmy są doskonałym przykładem zastosowania takiego podejścia w praktyce. Jedną z nich jest Vorwerk i ich multifunkcyjny sprzęt kuchenny – Thermomix. To produkt z półki premium, który już od ponad 50 lat jest obecny na rynku. To, co się zmieniło, to sposób gotowania, który znacznie różni się od tego z 1960 roku. Dzisiaj przyrządzanie posiłków musi być wygodne, szybkie i zdrowe. Ludzie chcą przygotowywać potrawy bez zbytniego wysiłku, chociaż niektórzy doceniają wskazówki dostępne podczas całego procesu gotowania, od wyboru nowego przepisu z bazy Vorwerk dostępnej w chmurze do postawienia gotowego dania na stole.
Firmy, która chcą wdrożyć cyfrowe innowacje, powinny zacząć wychodzić ze swojej strefy komfortu, nawet jeśli nie czują jeszcze presji do wprowadzania zmian. Innymi słowy, muszą dbać o rozwój wewnętrznej motywacji nie tylko do odpowiadania na zmieniające się potrzeby klientów, ale również do ich przewidywania.

Koncentracja na klientach

Firmą, która z powodzeniem stosuje takie podejście jest SKF, globalny lider rynku łożysk kulkowych i dostawca dla wielu gałęzi przemysłu. SKF przez cały czas utrzymuje strategię skoncentrowaną na klientach i podejmuje wszelkie starania, aby działać zgodnie z ich tokiem myślowym. Tutaj jednym z przykładów są operatorzy turbin wiatrowych. SKF zadaje sobie pytanie – jakie kwestie są krytyczne w przyjętym przez nich modelu biznesowym? Serwisowanie turbin wiatrowych to trudna sprawa ze względu na duże odległości pomiędzy nimi. Jednocześnie, gdy warunki wietrzne są idealne, muszą pracować niezawodnie. Dlatego też SKF podejmuje inicjatywę rozwoju usług zewnętrznych, znajdujących się poza główną działalnością firmy. W tym przypadku to oferta dla operatorów farm wiatrowych w postaci obsługi i serwisowania turbin z dowolnego miejsca przy wykorzystaniu rozwiązań chmurowych.

Ze sklepu do chmury

Digitalizacja otwiera nowe możliwości. Wdrażając nastawienie i kulturę organizacyjną sprzyjającą cyfrowym innowacjom, będzie ona automatycznie prowadzić do prezentacji wartości, które warto dodać do rynku w przyszłości. Dobrym przykładem w tym kontekście jest firma Beckhoff, wiodący dostawca automatycznych urządzeń technologicznych. Firma ta opracowała rozwiązanie, dzięki któremu przesyła dane dotyczące systemów o kluczowym znaczeniu prosto z poziomu sklepu do chmury. Połączenie chmurowe umożliwia dwukierunkowy tor działania – wszyscy klienci w nagłej potrzebie mogą odbierać i analizować dane ze swoich maszyn za pośrednictwem chmury, co pozwala im na serwis z dowolnego miejsca na świecie. Beckhoff, oferując takie rozwiązanie, nie tylko przekształca się z producenta sprzętu do dostawcy oprogramowania, ale także służy jako katalizator transformacji biznesowej swoich klientów. Ta zmiana pozwoli firmie zająć nową pozycję w łańcuchu wartości.

Umocnienie nastawienia sprzyjającego cyfrowym innowacjom w firmie nie nastąpi w mgnieniu oka. Jednakże rosnąca liczba firm, które odniosły sukces w dobie cyfryzacji poprzez adaptację takiego podejścia jest dowodem słuszności dla podjęcia tego wysiłku. W końcu oznacza to nie tylko samo przetrwanie wokół zachodzących zmian, a także położenie podwalin pod lepszą przyszłość firmy.

Autor jest CTO w Amazon.com

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.