Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Relacje biznesowe z Niemcami. Przedsiębiorco sprawdź, czy to d

Dodano: 14.01.2018 Czytane: 18

Niemal trzy czwarte badanych wskazało brak pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu, jako największą przeszkodę w rozwoju biznesu, a co więcej nie przewiduje istotnych zmian na tym polu w ciągu najbliższych 12 miesięcy – wynika z badania Global Business Monitor. Na liście czynników niepokojących niemieckich biznesmenów znalazło się także utrzymanie płynności finansowej i terminowe otrzymywanie należności – na te aspekty zwraca uwagę połowa respondentów. Warto zauważyć, że zaraz po Stanach Zjednoczonych Niemcy mają najniższy czas oczekiwania na płatności – 26 dni.

Aktualna sytuacja na rynku

W 2017 roku w Niemczech wstępna estymacja wzrostu PKB wyniosła 1,7%, szacuje się, że w roku 2018 osiągnie 2%. Wzrost gospodarczy przekłada się na wyjątkowo pozytywne nastroje rynkowe. Zarówno eksport, jak i import radziły sobie w ostatnim czasie nieźle. W I kwartale 2017 roku odnotowano wzrost eksportu na poziomie 6,6% (w czerwcu jednak zaliczył on spadek, i to największy od dwóch lat), a importu – o 5,6%. Warto wspomnieć, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw generuje u naszych zachodnich sąsiadów, aż jedną trzecią przychodów z eksportu.

Niemcy słyną z silnej pozycji firm z sektora MSP. Znajduje to m.in. odzwierciedlenie we wskaźnikach zatrudnienia – 61% miejsc pracy przypada właśnie na ten segment rynku.
Wśród istotnych wskaźników gospodarczych należy wymienić także niski poziom bezrobocia – obecnie utrzymuje się ono poniżej 4%. Rekordowe wskaźniki wzrostu notują sektory: budownictwa (4%), produkcji (3,8%) i usług biznesowych (2,6%).

Nastroje przedsiębiorców

Respondenci badania Global Business Monitor w 2017 roku, podobnie jak w ankietach z 2016 roku, pozytywnie ocenili zarówno krajową ekonomię, jak i perspektywy wzrostu ich własnych firm. W porównaniu z ubiegłym rokiem z 73% do 81% wzrosła liczba przedsiębiorców oceniających stan niemieckiej ekonomii jako dobry. Jednak tylko niespełna jedna czwarta badanych prognozuje poprawę sytuacji w następnych 12 miesiącach, 68% uważa, że pozostanie ona bez zmian. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że badanie było prowadzone jeszcze przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu, być może więc stąd wynikają tak ostrożne oceny.

Obecny rynek M¦P

Również sektor małych i średnich przedsiębiorstw radzi sobie całkiem dobrze i jest pełen optymizmu. 65% badanych firm wskazuje na wzrost wyników sprzedaży w ciągu ostatniego roku. Więcej M¦P patrzy też w przyszłość z nadzieją – procent przedsiębiorców spodziewających się poprawy wyników sprzedaży wzrósł z 7% do rekordowego poziomu 64%.
Blisko jedna piąta respondentów wymienia rozwój nowych produktów i usług wśród największych okazji do rozwoju. Na drugim miejscu (14%) jest wchodzenie na nowe segmenty rynku. Jeśli chodzi o inwestycje, najbardziej popularne obszary to szkolenia i rozwój personelu (71%), IT i technologie (69%) oraz rekrutacja nowych pracowników (67%).

Sytuacja gospodarcza u naszego zachodniego sąsiada sprzyja nawiązywaniu kontaktów biznesowych i wchodzeniu z usługami na tamtejszy rynek. Być może warto więc rozważyć ten kierunek ekspansji, zwłaszcza że ofert współpracy handlowej nie brakuje, a faktoring eksportowy pomaga zweryfikować wiarygodność potencjalnych kontrahentów – wskazuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.