W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o wyrównywaniu szans kobiet na rynku pracy, jednak najważniejszym aspektem tego projektu jest tak naprawdę pokazanie siły i potencjału kobiet.
Kobiety są bowiem rzetelnymi, ambitnymi i obowiązkowymi pracownikami. Dlatego naszym priorytetem jest zwrócenie uwagi na nieocenioną wartość, jaką stanowią kobiety w branży logistycznej.
Jaka jest idea przyświecająca stworzeniu kalendarza?
Zacznijmy od tego, że branża logistyczna jest na ogół bardzo zmaskulinizowana. A w naszej firmie kobiety stanowią ok. 45% całej załogi – oznacza to, że niemal połowa personelu InPost to kobiety. W logistyce to rzadko spotykane zjawisko. W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o wyrównywaniu szans kobiet na rynku pracy, jednak najważniejszym aspektem tego projektu jest tak naprawdę pokazanie siły i potencjału kobiet. Posiadają one niezwykłą umiejętność nawiązywania i podtrzymywania relacji zarówno od strony biznesowej, jak i czysto międzyludzkiej. W przypadku konkretnych projektów czy przedsięwzięć zauważamy również, że wizja kobiet różni się często od wizji mężczyzn – i dla nas jest to wartość dodana, ponieważ zwiększa wydajność i innowacyjność całego przedsiębiorstwa. Dodatkowo kobiety są rzetelnymi, ambitnymi i obowiązkowymi pracownikami. Clou pomysłu kalendarza „Dziewczyny InPostu 2018” jest zwrócenie uwagi na nieocenioną wartość, jaką stanowią kobiety w branży logistycznej. Potrzebowaliśmy do tego partnera z doświadczeniem w tej materii, dlatego tym bardziej się cieszę, że udało nam się zaprosić do tego przedsięwzięcia Fundację Sieć Przedsiębiorczych Kobiet. ¦rodki zgromadzone ze sprzedaży kalendarza zostaną przeznaczone na projekt, który swoją premierę będzie miał już 22 listopada. Tegoroczny konkurs - „Pokonałam Samą Siebie” - ma z założenia wspierać kobiety, które mają pomysł na biznes i pragną aktywnie rozwijać swoją ścieżkę kariery.
Skąd pomysł na taką, a nie inną stylistykę?
Zależało nam na podkreśleniu najważniejszych dla nas aspektów: innowacyjności, nowoczesności i energii. Na miejsce sesji wybraliśmy więc futurystyczną przestrzeń Alvernia Studios, która świetnie wpasowała się w charakter projektu, podobnie, jak stroje, które wybraliśmy dla naszych modelek, czyli Dziewczyn InPostu. Tym przedsięwzięciem cała firma żyje od pół roku! Na samym początku zgłosiło się około 100 pracownic, na sesję próbną zakwalifikowaliśmy 30, by ostatecznie wyłonić 12 pań, które będzie można podziwiać w tym wyjątkowym kalendarzu. Zdjęcia są pełne światła, nowoczesnych form i stwarzają wrażenie kosmicznych. Fotografie przenoszą nas do świata kobiet z energią i potencjałem, a odważne kreacje miały dodatkowo podkreślić te atuty. Ubrania, które dziewczyny prezentują na łamach kalendarza zaprojektowały młode i niezwykle zdolne projektantki. W sesji wykorzystane zostały projekty m.in. Anny Dudzińskiej, Eweliny Kosmal, Sandry Stachury, Pauliny Mrożek i Pauliny Korzeniowskie – absolwentek Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. To nasz dodatkowy, mały sukces – ogromnie się cieszę, że udało nam się w ten sposób wesprzeć młode i ambitne kobiety, które swoją pasję przekuły w sposób na życie.
Na ile projekt jest wynikiem panującej mody na działania CSR?
Przede wszystkim działań CSR nie postrzegałabym w kategoriach pojedynczych projektów, a raczej skutecznej i pożytecznej strategii firmy. Oczywistym jest, że przynoszą one wiele korzyści. Jednak aby taka wizja społecznej odpowiedzialności biznesu miała rację bytu i realizowała swoje założenia, powinna być zbieżna z misją i wartościami, którymi kieruje się dane przedsiębiorstwo. W taki właśnie sposób staramy się podchodzić do działań CSR w InPost. Wyznaczamy jasne i realne cele, stawiamy na przemyślane działania i realizujemy długofalową strategię. W przypadku tego projektu naszym głównym celem było podkreślenie wagi i znaczenia obecności kobiet w szeregach naszej firmy oraz nadrzędne wartości, którymi się kierujemy. I myślę, że można mówić tu o naszym małym sukcesie. Nie udałby się oczywiście bez ogromnego wsparcia i zaangażowania wielu osób, w tym oczywiście naszych partnerów. Mamy nadzieję, że nie tylko Panie będą kupować nasz kalendarz
Dziękuję za rozmowę.
Patroni Medialni: Interia.pl, RMF FM, Gazeta Małych i ¦rednich Przedsiębiorstw, biznes2biznes.com, Businessman.pl, obcasy.pl, Styl.pl, Business&Prestige
Partnerzy: Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Wydawnictwo SQN, Labotiga.pl, Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Czytam.pl
Zdjęcia: Piotr Piątek
Stylizacje: Patrycja Guzik
Fryzury: Andrzej Krzak
Make up artist: Agnieszka Krzyżowska & Katarzyna Flame Kowalik
Produkcja sesji InPost: Kamila Solon-Serek & Tomasz £ukaszczyk
Kalendarz „Dziewczyny InPostu 2018” dostępny będzie w sprzedaży od listopada 2018 w księgarni internetowej labotiga.pl oraz czytam.pl w cenie od 50 zł.
Cały dochód ze sprzedaży kalendarza „Dziewczyny InPostu 2018” zostanie przekazany na cele charytatywne. Premiera projektu „Pokonałam Samą Siebie” już 22 listopada podczas XI konferencji SPK „Be Yourself” w Warszawie.
Anna Wiertel - Global Marketing Director w grupie Integer. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wydziału Zarządzanie i Marketing oraz INSEAD Advanced Management Programme. Posiada doświadczenie w operacyjnym i strategicznym marketingu, zarządzaniu relacjami z klientami oraz optymalizacji procesów biznesowych. Zarządzała zespołami marketingu, PR, trade marketingu, pricingu, obsługi klienta, strategii i rozwoju produktów. Kreowała wizerunek i strategie marek między innymi dla BP, Platinum, Orlen Oil.