Właścicieli firm zniechęcają wysokie podatki i biurokracja – wynika z badania „Polski przedsiębiorca. Portret własny”, przeprowadzonego przez home.pl. Badanie przeprowadzono w lutym 2017 roku. Wzięło w nim udział tysiąc firm zaliczających się do sektora MM¦P (-mikro,
-małe i średnie firmy).
Dlaczego przedsiębiorcy decyzują się na założenie biznesu i jak im się wiedzie po latach prowadzenia firmy? Co w swojej pracy cenią, czy wykorzystują nowe technologie, jakie bariery przeszkadzają im w prowadzeniu firmy? Na te i inne pytania odpowiadają wyniki badania.
Okazuje się, że najbardziej kusi ich bycie niezależnym. Odpowiedziało tak aż 67 proc. respondentów. Zachęca ich też wizja elastycznego czasu pracy (56 proc.). Dla prawie połowy przedsiębiorców ważne jest to, aby ich przyszłe zajęcie było związane z pasjami i zainteresowaniami (45 proc.). Rzadziej wskazywano na możliwość samorozwoju i zabezpieczenie przyszłości. Odpowiedziało tak odpowiednio 37 i 26 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Co ciekawe, dla bardzo małej grupy przedsiębiorców motywacją do tego, aby założyć swój biznes były wysokie zarobki. Wskazało na nie tylko 13 proc. respondentów.
Polski przedsiębiorca lubi być niezależny. Ceni swój czas i co ważne, zna się na tym co robi. Przekłada się to na jakość dóbr i usług dostarczanych konsumentom oraz wysoki poziom obsługi klienta. Każdy z nas lubi, gdy ma do czynienia z człowiekiem kompetentnym i obeznanym w branży, w której działa.
Wiadomo jednak, że prowadzenie biznesu nie jest zajęciem łatwym. Istnieją liczne bariery utrudniające rozwój polskim firmom. Jakie? Ankietowani najczęściej wskazywali, że zniechęcają ich wysokie składki ZUS i podatki (odpowiedziało tak aż 77 proc. osób). Przedsiębiorcy narzekają też na biurokrację (58 proc.), wysokie koszty stałe, m.in. opłaty za czynsz czy media (30 proc.), trudności w pozyskiwaniu klientów (27 proc.) i brak czasu (22 proc.). Czas poświęcają bieżącym działaniom operacyjnym, co odbywa się kosztem prac nad rozwojem firmy. Prowadzących biznesy zniechęca też rosnąca konkurencja (19 proc.) i brak wykwalifikowanych pracowników (17 proc.). Nie sprawia to jednak, że liczba firm w Polsce maleje. Mimo barier utrudniających prowadzenie biznesu, przedsiębiorcy są zdeterminowani do działania.
Marta Puczyńska
Dyrektor działu sprzedaży i marketingu w home.pl