Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Czeka nas inwestycyjny boom w branży produkcyjnej i budowlanej

Dodano: 13.04.2017 Czytane: 16

Odczyt „Barometru EFL” dla branży produkcyjnej na I kwartał tego roku wyniósł 61,8 pkt., a dla budowalnej 57,7 pkt. Wyższe wartości wskaźnika wynikają przede wszystkim z optymizmu dotyczącego planowanych inwestycji. Jego wzrostu w przypadku obu branż spodziewa się prawie dwa razy więcej przedsiębiorców niż trzy miesiące temu. Ponadto, przedstawiciele produkcji i budowlanki liczą na wzrost zamówień na swoje usługi i produkty.

Oceniając wybraną branżę najczęściej bierzemy pod uwagę zestaw kilku charakterystycznych dla niej cech, trendów, okoliczności, wymagań czy wyzwań. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że w zdecydowanej większości gałęzi gospodarki występują elementy, które dominują i najbardziej wpływają na kondycję danej branży. Na przykład budownictwo jak żadna inna branża w dużej mierze jest zależna od pogody, a handel kwitnie, gdy mamy do czynienia ze sprzyjającymi mu okolicznościami kalendarzowymi, jak ¦więta Bożego Narodzenia. I z pewnością w przypadku branży budowalnej oraz produkcyjnej, które zanotowały dużo lepsze wyniki niż kwartał temu, także takie charakterystyczne elementy wpłynęły na subiektywną ocenę sytuacji przedstawicieli firm. Po zimowych nastrojach i momencie zastoju, powrócił optymizm i przedsiębiorstwa oczekują poprawy sytuacji na rynku.

Branża produkcyjna: z najlepszymi nastrojami w MSP

Produkcja w I kwartale 2017 r. osiągnęła najwyższą wartość subindeksu „Barometru EFL” wśród wszystkich sześciu branż, który wyniósł 61,8 pkt. Wynik jest lepszy nie tylko kwartał do kwartału (+4,9 pkt), ale też rok do roku (+6,9 pkt). Oznacza to, że przedsiębiorcy spodziewają się lepszego roku niż poprzedni. Warto także zwrócić uwagę, że wartość subindeksu jest wyższa niż główny wskaźnik dla całego rynku M¦P w Polsce, który wyniósł 57,1 pkt.

Tak optymistyczna ocena koniunktury w produkcji to pochodna pozytywnych prognoz w zakresie trzech obszarów. Po pierwsze, inwestycji. Aż 42,2 proc. firm z branży planuje na początku roku więcej inwestować – to najlepszy wynik w tej kategorii od ponad roku, prawie dwa razy lepszy niż kwartał wcześniej (23,4 proc.) i o 13,6 pp. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Za planowanym wzrostem inwestycji idzie najwyższe wśród badanych branż zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne. W I kwartale 2017 r. 24 proc. przedsiębiorców produkcyjnych planuje jego wzrostu. O lepszej kondycji branży świadczyć może także większa liczba firm, które spodziewają się wzrostu zamówień na swoje usługi – 28 proc., o 10 pp. więcej niż w IV kwartale 2016 roku.

Branża budowlana: najwięcej inwestycji od ponad roku

W I kwartale 2017 r. subindeks „Barometru EFL” dla branży budowlanej wyniósł 57,7 pkt. Jest to wynik nieco lepszy niż w poprzednim kwartale (+1,9 pkt), ale także niż rok temu (+4,8 pkt). Powrót do optymistycznych nastrojów w budownictwie wynika głównie z pozytywnych prognoz dotyczących inwestycji i sprzedaży. Po pierwsze, aż 36,5 proc. firm z branży spodziewa się więcej inwestować. To, podobnie jak w przypadku produkcji, najlepszy wynik w tej kategorii od ponad roku. Jednocześnie odsetek inwestycyjnych optymistów jest o 16,5 p.p. wyższy niż kwartał wcześniej i aż o 21,7 pp. wyższy niż rok temu. Przedstawiciele branży budowalnej sygnalizują również większy wzrost zamówień. Więcej spodziewa się sprzedawać – 22,2 proc. firm, co oznacza wzrost o 7,2 pp. w porównaniu do IV kwartału 2016 r. Główny odczyt „Barometru EFL” za I kwartał 2017 r. wyniósł 57,1 pkt. W porównaniu do sytuacji sprzed roku wartość wskaźnika jest aż o 4 punkty wyższa, a kwartał do kwartału różnica wynosi +1,8 pkt. 


„Barometr EFL” jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MSP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MSP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest metodą CATI przez Ecorys na zlecenie EFL S.A., a jego wyniki są publikowane co kwartał. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa sześciuset mikro, małych i średnich firm z całej Polski. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 3-10 lutego 2017 r.

Radosław Kuczyński
Prezes EFL

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.