Jest szczególnie korzystny dla firm realizujących cykliczne transakcje ze stałymi kontrahentami. Bieżący obrót mogą w ten sposób finansować także te podmioty, które wykorzystały już swoje limity kredytowe lub których zdolność kredytowa jest niewystarczająca w ocenie banku.
Coraz powszechniejsze korzystanie z tej usługi przez właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw wynika między innymi z faktu, że pozabankowe firmy faktoringowe udzielają finansowania bez względu na branżę działania, czas funkcjonowania na rynku czy skalę działalności firm. Te instytucje są również elastyczne - robią zarówno jednorazowe transakcje, jak i angażują się w wieloletnie kontrakty, finansują faktury na małe kwoty, jak i stawiają do dyspozycji klientów duże limity finansowania.
Warto podkreślić, że istnieje kilka odmian faktoringu, zatem każdy przedsiębiorca znajdzie produkt najlepiej w danym momencie odpowiadający jego potrzebom.
Faktoring niepełny
Faktoring niepełny, ze względu na ograniczenie ryzyka po stronie instytucji finansującej, pozwala zaoferować faktorantowi (dostawcy produktów i/lub usług, który wystawia faktury) najkorzystniejsze warunki finansowe. Może on także liczyć na mniejszą, w stosunku do faktoringu pełnego, liczbę formalności związanych z oceną sytuacji finansowej i przyznawaniem limitów odbiorcom, co skraca proces decyzyjny podmiotów udzielających finansowania. Także wymogi co do zabezpieczeń transakcji są zminimalizowane.
W ramach tej usługi faktorant otrzymuje od faktora (strony finansującej) do 100% wartości kwoty widniejącej na fakturze. Standardowo jest to 80 % wartości wierzytelności. Dzieje się to bezpośrednio po dostarczeniu przez faktoranta wymaganych przez faktora dokumentów. Pozostała część zapłaty za fakturę (20%) przekazywana jest faktorantowi natychmiast po uregulowaniu przez płatnika faktoringowego (odbiorcę towaru lub usługi, na którego wystawiono fakturę) płatności. Kwota ta jest pomniejszana o wynagrodzenie dla faktora.
Jeśli płatnik spóźnia się z zapłatą, faktor podejmuje działania monitorujące (telefony i e-maile z prośbą o zapłatę). Działania te, naturalnie, są wcześniej ustalane z faktorantem. Jeśli nie przyniosą one efektów, w określonym w umowie czasie, faktorant zobowiązany jest zwrócić otrzymaną wcześniej od faktora kwotę.
Faktoring niejawny
Niekiedy przeszkodą w korzystaniu z faktoringu jest brak zgody odbiorców towarów lub usług na objęcie ich zobowiązań faktoringiem lub wpisanie do umów zakazu przelewu wierzytelności. W takich przypadkach rozwiązaniem jest faktoring niejawny. Podobnie jak w pozostałych rodzajach faktoringu, również w przypadku tej usługi faktor finansuje niewymagalne faktury wystawiane przez klienta. Nie dochodzi jednak do cesji, a płatnik nie jest informowany o przekazaniu wierzytelności do faktoringu i wpłaca środki na wskazane konto. Dzięki temu firmy korzystają z finansowania, jakim jest faktoring, pomimo umownego zakazu cesji lub braku zgody płatnika.
Faktoring odwrotny
Istotą faktoringu odwrotnego jest opłacanie w imieniu przedsiębiorcy faktur wystawianych przez jego kontrahentów. Oznacza to, że odbiorca usług lub towarów przekazuje faktorowi fakturę, jaką otrzymał, a faktor opłaca ją zgodnie z ustalonym terminem płatności. Z kolei klient spłaca należności wobec faktora w dogodnym dla siebie terminie, zgodnie z zapisami zawartymi w umowie faktoringowej. W zależności od życzenia klienta, zobowiązania mogą być regulowane w terminie wymagalności lub natychmiast (przed terminem). Dzięki temu odbiorca zyskuje dodatkowy czas na zapłatę zobowiązań wynikających z zakupów u dostawców. Faktoring odwrotny jest również doskonałym narzędziem umożliwiającym aktywne zarządzanie płynnością (wolne środki finansowe można wykorzystać na dowolny cel) i kształtowanie polityki zakupowej, ponieważ pozwala na efektywniejsze wykorzystanie kredytu kupieckiego uzyskanego od kontrahentów oraz negocjowanie korzystnych rabatów w zamian za wcześniejsze uregulowanie należności. Dla niektórych podmiotów gospodarczych korzystanie z tego typu faktoringu jest zupełnie bezkosztowe, ponieważ ich dostawcy udzielają skonta za wcześniejszą płatność. Uzyskana w ten sposób kwota może pokryć koszty korzystania z usługi.
Koszty faktoringu
Koszt faktoringu zależy od wielu czynników, z których najważniejszym jest jakość portfela wierzytelności klienta. Oznacza to, że im stabilniejsza kondycja finansowa płatników i dłuższa historia współpracy z nimi, tym niższa jest prowizja firmy faktoringowej, ponieważ ponosi ona mniejsze ryzyko. Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt usługi jest np. rodzaj wybranego przez przedsiębiorcę faktoringu.
Należy jednak zawsze pamiętać, że cena tej usługi (tak, jak i innych usług wspierających zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa) nie powinna być traktowana w kategoriach kosztów, a raczej w kategoriach inwestycji. Jest to bowiem inwestycja nie tylko w utrzymanie się przedsiębiorstwa na rynku, ważna szczególnie w początkowym okresie istnienia firmy, kiedy to walczy ono o klientów i wyrobienie sobie marki. Jest to także wsparcie rozwoju firmy oraz inwestycja w jego przyszłość.
Katarzyna Sokoła, członek zarządu oraz dyrektor sprzedaży i marketingu INDOS SA