Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Pieniądze z zagranicy dla polskich przedsiębiorców

Dodano: 21.01.2016 Czytane: 17

Najwcześniej nabory rozpoczęły się w programach transnarodowych (współpraca partnerów z kilku/kilkunastu krajów) i programie Interreg Europa (wszystkie kraje UE). Pierwszy nabór projektów w programie Europa ¦rodkowa wystartował już w lutym 2015 r. Złożono 611 aplikacji projektowych, z których wybrano 90 projektów o łącznej wartości dofinansowania ponad 197 mln euro.

Najwięcej  zgłoszono w ramach przedsiębiorczości, wspierania innowacji społecznych i gospodarczych w regionach oraz wykorzystania dziedzictwa kulturowego. Z kolei w programie Interreg Europa najwięcej wniosków (81 spośród 261) dotyczy poprawy wdrażania polityk i programów rozwoju regionalnego oraz wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. W programie Region Morza Bałtyckiego najpopularniejszym wśród wnioskodawców tematem
jest czystość wód oraz wsparcie dla innowacji nietechnologicznych.

- Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie polskich beneficjentów programami transnarodowymi. Liczę na to, że tendencja ta utrzyma się w kolejnych naborach. Warto, by polskie instytucje i firmy wykorzystały szansę, jaką niesie udział w tych międzynarodowych projektach - podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. By to zilustrować, wiceminister przytoczył  dane o wynikach naboru w programie Region Morza Bałtyckiego. - Zatwierdzono 78 projektów, w których uczestniczy aż 66 polskich partnerów – to znacząca liczba. ¦rodki, na które mogą liczyć polscy beneficjenci, to około 12,5 mln euro - poinformował wiceszef resortu.

Pierwsze nabory odbyły się również w programach transgranicznych (dotyczących obszarów położonych bezpośrednio przy granicach) zarządzanych przez stronę polską, tj.: Południowy Bałtyk, Polska-Saksonia i Polska-Słowacja. Obecnie trwa ocena tych projektów. W programie Południowy Bałtyk złożono więcej projektów niż w analogicznym okresie poprzedniej
perspektywy finansowej. £ączna wartość wnioskowanego unijnego dofinansowania to ponad 35 mln euro. Najwięcej aplikacji (12 spośród 27) dotyczyło koncepcji niebieskiego i zielonego wzrostu, czyli wykorzystania zasobów naturalnych i zasobów Bałtyku w sposób zrównoważony.

W ramach Programu Polska-Słowacja złożono 37 aplikacji projektowych na kwotę ponad
43 mln euro. Zdecydowana większość wniosków dotyczyła dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego (33 koncepcje). Z kolei w Programie Polska-Saksonia odbył się nabór na projekty flagowe, mające szczególne znaczenie dla całego obszaru wsparcia. Proces wyboru przebiegał dwuetapowo. Komitet Monitorujący zatwierdził 5 koncepcji projektów flagowych, a autorzy 4 spośród nich złożyli pełne wnioski o dofinansowanie. W programie Czechy-Polska (zarządzany przez stronę czeską) w wyniku pierwszego naboru do dofinansowania wybrano projekty dotyczące współpracy instytucji i społeczności oraz edukacji i podnoszenia kwalifikacji. Przeprowadzono nabór na projekty parasolowe w ramach Funduszu Mikroprojektów oraz trwa II nabór na projekty flagowe. Termin składania wniosków mija 31 marca 2016 r.

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podkreślił szczególną rolę projektów transgranicznych. - To projekty wspierające nie tylko rozwój gospodarczy i społeczny regionów przygranicznych w Polsce. O ich wyjątkowości świadczy to, że wspierają tworzenie powiązań z instytucjami i firmami z krajów sąsiednich, a przede wszystkim to, że budują i wzmacniają więzi między społecznościami z obu stron granicy. Z uwagi na międzynarodowy charakter projektów, zależy mi na tym, by były to przedsięwzięcia o wysokiej jakości - powiedział.

źródło: Ministerstwo Rozwoju

https://biznes2biznes.com/?strona=b2b-info&kat=0&id=3593

https://www.biznes2biznes.com/?strona=b2b-info&kat=11&id=3625

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.