Z badania „Innowacje w M¦P. Pod lupą”, które objęło firmy mikro-, małe i średnie, wynika,
że 94 proc. podmiotów inwestuje w innowacje własne środki. Przy czym firmy, które skorzystały z tej formy finansowania, w 64,3 proc. wskazują, że ponad 51 proc. wartości wydatków pokryły swoimi zasobami. 29,5 proc. zaangażowało swoje środki w 21-50 proc. wartości inwestycji, a 6,2 proc. badanych do 20 proc. wartości wydatków pokryło ze środków własnych.
MSP nie unikają też sięgania po zewnętrzne źródła finansowania. Najbardziej popularne są dotacje unijne, z których skorzystała co czwarta badana firma. W przypadku tych środków 45,9 proc. podmiotów podaje, że pokryły one ponad 51 proc. wartości wszystkich wydatków na ten cel. Najczęściej sięgały po dotacje firmy średnie. Istotnymi źródłami finansowania innowacji w firmie są także kredyt (14,5 proc.) oraz leasing (8,3 proc.).
W obu tych źródłach ponad 65 proc. firm pokryło co najmniej 21 proc. wartości inwestycji o charakterze innowacyjnym. – Kiedyś rozwój działalności innowacyjnej finansowaliśmy wyłącznie ze środków własnych. Natomiast od paru lat korzystamy z projektów unijnych. Wnioski były napisane przez firmę zewnętrzną, z którą współpracujemy. Niektóre projekty były „bronione” w Warszawie. I dostaliśmy finansowanie – powiedział Jarosław Kępa, prezes firmy CIMAT Sp. z o.o. Blisko jedna czwarta firm, które wzięły udział w badaniu, deklaruje, że zamierza skorzystać ze środków unijnych w kolejnym roku. Aż 91 proc. z nich twierdzi, że za te pieniądze dokona inwestycji o charakterze innowacyjnym. Największa grupa (46 proc.) planuje niewielkie przedsięwzięcia – do 1 mln zł. Szacowany udział środków własnych w finansowaniu tych inwestycji jest poniżej 54 proc.
Dotacje najczęściej będą inwestowane w maszyny i urządzenia – tak twierdzi 48 proc. ankietowanych. W dalszej kolejności znalazło się oprogramowanie IT oraz nowe technologie wytwarzania. Na badania i rozwój (B+R) zamierza ponieść nakłady jedynie 4,1 proc. badanych. Oznacza to, że pewna grupa może się rozczarować, ponieważ rząd zamierza przeznaczać środki bezzwrotne głównie na prace B+R, a nie na proste zakupy maszyn i urządzeń do produkcji.
O ile przedsiębiorcy są w stanie dosyć precyzyjnie określić, jakich sum im potrzeba i ile są w stanie do tego samodzielnie dołożyć, to już kompletnie gubią się w programach, z których mogą skorzystać. 87 proc. firm z grupy, która zamierza skorzystać z dotacji, nie wie, z jakiego programu może uzyskać wsparcie, a 13 proc. wie to na poziomie dosyć ogólnym. MSP inwestuje w innowacje Raport „Innowacje w M¦P. Pod lupą” ujawnił, że aż 84,4 proc. badanych uważa, że inwestycje w innowacje są koniecznym warunkiem rozwoju i utrzymania firmy na rynku. Co wobec tego – zdaniem przedsiębiorców – czyni firmę innowacyjną i w co inwestują MSP, aby móc konkurować na rynku?
Pracownicy kluczem innowacyjności
Raport wykazał, że zdaniem przedsiębiorców kluczowym czynnikiem innowacyjności firmy są jej wykwalifikowane i dobrze przygotowane do czekających je wyzwań kadry. Ponad 85 proc. badanych uznało, że to inwestycje w podnoszenie kwalifikacji pracowników czynią firmę innowacyjną. Dopiero w drugiej kolejności o innowacyjności przedsiębiorstwa świadczy zakup i implementacja nowych technologii – tak odpowiedziało 83,8 proc. ankietowanych.
Trzecim czynnikiem, decydującym o innowacyjności, jest wprowadzanie na rynek zupełnie nowych produktów.
– Najbardziej zaskakującą obserwacją z naszego raportu jest fakt, że spośród firm inwestujących w innowacje tylko 5,4 proc. zainwestowało w pracowników, podnosząc ich kompetencje i rozwój potencjału – powiedział Radosław Kuczyński, prezes EFL. – To dziwi, biorąc pod uwagę, że tak wielu przedsiębiorców jest zdania, że to ludzie i ich kompetencje sprawiają, że firma jest innowacyjna i ma potencjał rozwojowy. ¦wiadczyć to może o tym, że jednak innowacyjność nie jest dla polskich przedsiębiorców najważniejszym czynnikiem decydującym o przewadze konkurencyjnej firmy i mającej wpływ na jej przyszły sukces. Prawie połowa innowacyjnych Jak wynika z badania, 48 proc. badanych uważa, że inwestycje, jakich dokonali w ciągu ostatnich trzech lat, miały charakter innowacyjny.
W co więc inwestowali polscy przedsiębiorcy?
W pierwszej kolejności było to oprogramowanie. Na drugim miejscu znalazły się zaś technologie, przykładowo nowe linie, nowe sposoby wytwarzania oraz nowe lub istotnie ulepszone produkty. Dalej znalazły się usprawnienia o charakterze procesowym, czyli takie, które skutkują nowymi lub istotnie ulepszonymi metodami wytwarzania, dystrybucji, logistyki lub wspierają procesy w firmie. Tego typu inwestycji dokonało ponad 54 proc. firm.
Zaledwie 26 proc. firm deklaruje przeznaczanie środków w ciągu ostatnich trzech lat na istotne ulepszenie obecnych lub wprowadzenie zupełnie nowych produktów. Należy dodać, że same nakłady nie są jeszcze jednoznaczne ze skuteczną komercjalizacją produktu, a zatem z tych 26 proc. tylko część trafiła na rynek.
Najrzadziej nakłady dotyczyły innowacji organizacyjnych, skutkujących chociażby nowymi metodami działania (15,1 proc.) oraz innowacji marketingowych (8,2 proc.),
które istotnie zmieniałyby strategię marketingową przedsiębiorstwa.