Systemy motywacyjne to powszechny i istotny element strategii zarządzania zasobami ludzkimi w firmach. To efekt rosnącej świadomości organizacji odnośnie konieczności budowania dobrego wizerunku na rynku pracy – systemy motywowania kadry stają się wabikiem na najbardziej obiecujących kandydatów do pracy i narzędziem służącym zatrzymaniu w firmie obecnych talentów. Wpisują się ponadto w politykę Employee Value Proposition (EVP) jako jedno z głównych korzyści oferowanych pracownikom.
Rozwój systemów motywacyjnych
Zgodnie z wynikami badań Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia, średnia liczba świadczeń pozapłacowych wpisujących się w systemy motywacyjne pracowników to 4,8, przy czym w największych firmach zatrudniających ponad 250 pracowników świadczeń tych jest ponad sześć. Nie przez przypadek pracodawcy decydują się na coraz bardziej rozbudowane i zdywersyfikowane systemy motywacyjne. To zarówno efekt zmian demograficznych na polskim rynku pracy, jak też coraz bardziej świadomego i strategicznego podejścia do zarządzania kapitałem ludzkim. W związku z coraz większą świadomością pracodawców, co do konieczności dłuższego związania pracowników z firmą oraz wobec konkurencji o talenty – przedsiębiorstwa zwiększają również nakłady na działania motywacyjne długoterminowe służące zatrzymaniu w organizacji najbardziej efektywnych i kluczowych pracowników – komentuje Berenika Duda-Uhryn, Dyrektor HR z Banku Ochrony ¦rodowiska.
Pracodawcy podkreślają, że intensyfikacja działań motywacyjnych to ponadto efekt zmian świadomościowych i różnic międzypokoleniowych na rynku pracy. Duży wpływ na rosnącą świadomość dotyczącą wymagań wobec firm ma napływ na rynek pracy bardzo dobrze wykształconych młodych ludzi oraz funkcjonujących już na tym rynku ekspertów wysokiej klasy – świadomych swojej wartości. Dbają oni bardziej niż ich poprzednicy o większy komfort pracy i bardziej strategicznie myślą o swojej karierze. Interesuje ich, jak w dłuższej perspektywie pracodawca pragnie ich zmotywować oraz zadbać od strony oferowanych benefitów na poprawę jakości pracy i życia. Obok znanych już, niejako standardowych, takich jak: opieka medyczna, ubezpieczenia dodatkowe coraz częstszymi stają się odroczone programy motywacyjne, jak programy warrantów (umożliwiających posiadaczowi pierwszeństwo subskrybowania przyszłych emisji akcji, czyli prawo wejścia w posiadanie papierów wartościowych po ustalonej cenie w określonym czasie). Programy takie umożliwiają pracownikom uzyskanie korzyści finansowych w dłuższej perspektywie i przy związaniu się zawodowo z danym pracodawcą. Wpisuje się to więc w trend długoterminowego motywowania i umożliwia wynagradzanie nie tylko „tu i teraz”, ale i w przyszłości – dodaje Berenika Duda-Uhryn.
Motywacja podstawą EVP
Systemy motywacyjne to obecnie nie tylko narzędzie służące budowaniu relacji z pracownikiem i wsparciu procesów rekrutacyjnych, ale też nieodłączny element strategii HR, wpisujący się w Employee Value Proposition, czyli w całokształt korzyści oferowanych obecnym i potencjalnym pracownikom. EVP to istotny czynnik wyróżniający firmę na tle konkurencji, wzmacniający nie tylko poziom zaangażowania i efektywności zespołu, ale również zwiększający identyfikację pracownika ze swoim miejscem pracy – komentuje Magdalena Kuś, HR Business Partner z Rule Financial (Part of the GFT Group).
EVP to także elementarna część strategii employer brandingowej, mającej na celu budowanie wizerunku dobrego pracodawcy. Atrakcyjny system motywacyjny jest potwierdzeniem inwestycji firmy w rozwój i komfort pracy zespołu, tym samym staje się silnym instrumentem budowania przewagi konkurencyjnej na rynku pracy i skutecznym narzędziem służącym przyciąganiu i utrzymywaniu talentów w organizacji. Zwłaszcza że wbrew pozorom, atrakcyjna praca to nie tylko ta oferująca wysoki poziom wynagrodzenia. Kluczowe czynniki decydujące o wyborze konkretnej firmy to przede wszystkim możliwość rozwoju, dobra atmosfera w pracy, work-life-balance oraz bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych i motywacyjnych – wylicza Magdalena Kuś.
Festiwal benefitów
O tym, jak popularne na rynku pracy są benefity dla pracowników, świadczy mnożąca się liczba firm oferujących coraz bardziej różnorodne i oryginalne pakiety motywacyjne. Zwłaszcza że pracodawcy decydują się coraz częściej na długofalowe działania mające na celu wzrost zaangażowania i efektywności kadry. W ramach stałych pakietów motywacyjnych firmy proponują swoim pracownikom przede wszystkim karty przedpłacone – sportowo-rekreacyjne, restauracyjne, zdrowotne, czy z dostępem do aktywności kulturalnych. Głównym atutem takiego narzędzia gratyfikacji i motywacji jest dopasowanie do indywidualnych potrzeb pracownika.
Popularnym świadczeniem, szczególnie wśród damskiej części załogi staje się też system beauty, umożliwiający korzystanie z usług z zakresu beauty&wellness, jak: fryzjer, kosmetyczka, stylista, a nawet relaksacyjne wyjazdy do SPA. Powszechnym rozwiązaniem są też świadczenia prorodzinne – finansowanie żłobka czy przedszkola, wakacji dla dziecka, czy opieki zdrowotnej dla całej rodziny. Mniej regularnym, ale uznanym przez pracowników świadczeniem motywacyjnym są ponadto dodatkowe kursy i szkolenia – zarówno branżowe, jak i językowe, służące podnoszeniu przez kadrę kwalifikacji, kompetencji i działające na rzecz samorozwoju.
Jak motywować w sektorze MSP
Nie każda firma może sobie pozwolić na abonamentowe rozwiązania motywacyjne. Małe i średnie przedsiębiorstwa decydują się w związku z tym na współfinansowanie stałych świadczeń bądź okazjonalne motywowanie pracowników. Okresem najbardziej intensywnym pod względem motywacji pracowników jest Boże Narodzenie – święta te są wymieniane jako okoliczność do dodatkowej motywacji aż przez 64 proc. przedsiębiorstw. Wśród świątecznych świadczeń gratyfikacyjnych najbardziej powszechne są paczki świąteczne, karty i kupony podarunkowe oraz rabatowe, a także bilety na imprezy kulturalne.
Pracodawcy z małych i średnich przedsiębiorstw nie posiadających dużego budżetu na materialne gratyfikacje załogi tworzą też własne rozwiązania motywacyjne. Aby zwiększyć poziom satysfakcji z pracy, zapewniają pracownikom możliwość korzystania z takich przywilejów, jak elastyczny czas pracy, home office, czy dodatkowe dni urlopu. Mniejsi pracodawcy nie nakładają też na zespół obowiązkowego, biznesowego dress code’u i starają się stworzyć przyjazne środowisko pracy, poprzez przykładowo klimatyczne, przyjazne zagospodarowanie biura. Nie bez znaczenia jest też sama lokalizacja miejsca pracy – dobre położenie pod względem komunikacyjnym i przyjemna okolica – komentuje Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.
Zmotywowana i zaangażowana do pracy załoga to klucz do sukcesu i efektywności każdej organizacji. Systemy motywacyjne to dziś niezbędnik strategii HR i polityki EVP, wpływający w dużym stopniu na atrakcyjność firmy jako pracodawcy. Skuteczna motywacja pracowników jest możliwa niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa oraz jej budżetu. Wystarczy namierzyć potrzeby zatrudnionych osób oraz mieć własny pomysł na budowanie zaangażowania i tym samym, tworzenia przewagi konkurencyjnej na rynku pracy.
Martyna Dziopak, Specjalista ds. PR i Komunikacji w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami, absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, interesują ją zagadnienia związane z employer brandingiem oraz rynkiem pracy
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Nowości
- Zmotywowany pracownik = efektywna firma