Dzisiaj jest: 22.4.2025, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Azbest nadal truje Polaków

Dodano: 08.12.2014 Czytane: 30

Azbest jest jednym z najgroźniejszych zanieczyszczeń. Był masowo używany do wyrobu wielu materiałów - w XV wieku służył do wyrobu knotów do świec, papieru, sztucznej skóry, czy płaszczy żołnierzy. W XX wieku był powszechnie wykorzystywany w budownictwie, służył do produkcji izolacji cieplnych i ognioodpornych, ścian osłonowych, uszczelnień. - Był składnikiem pokryć dachowych, rur ciśnieniowych, klocków hamulcowych, płyt elewacyjnych i osłon balkonowych, a także wyrobów tekstylnych, jak sznury, maty i koce. W latach 60-tych azbest zyskał popularność przy budowie domów, głównie w celach ochronnych przed pożarem - wymienia biuro prasowe Urzędu Miasta Wrocław.

W 1997 roku zakazano stosowania azbestu. Wykazano, że pod wpływem czynników atmosferycznych wyroby azbestowe ulegają niszczeniu, co prowadzi do przedostawania się włókien azbestowych do atmosfery. Najgroźniejszy jest pył azbestowy, który dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe. Skutki chorobowe wdychania pyłu odczuwalne są zwykle po 20-30 latach - najczęściej są to choroby układu oddechowego i krwionośnego, m.in.: pylica azbestowa, choroba opłucnej lub osierdzia, rak płuc, rak oskrzeli.

Wrocław wypowiada wojnę azbestowi


Koszt usunięcia wyrobów zawierających azbest z budynków właściciel obiektu, jednak może liczyć na wsparcie finansowe prac związanych z demontażem, transportem i unieszkodliwieniem azbestu, np. przez uczestnictwo we wrocławskim programie usuwania azbestu. W latach 2012-2014 w ramach miejskiego programu usunięto z terenu miasta 632 tony wyrobów azbestowych.

Mieszkańcy Wrocławia zainteresowani dofinansowaniem mogą do dnia 15 grudnia 2014 roku składać Deklaracje przystąpienia do Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Wrocławia. Formularze i instrukcje dostępne są m.in. na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia bip.um.wroc.pl.

Jak informuje Urząd, Wrocław po raz pierwszy przeprowadził inwentaryzację wyrobów zawierających azbest w 2010 roku. Wówczas okazało się, że w mieście znajduje się 2,17 tys. ton wyrobów azbestowych. W tym roku miasto wykonało spis wyrobów z natury. Na terenie 668 nieruchomości zinwentaryzowano prawie 1,96 tys. ton wyrobów z azbestem. Niemal połowa to płyty azbestowo-cementowe wykorzystywane jako pokrycia dachowe, materiały elewacyjne i osłony balkonowe. Dużą grupę stanowią też rury i złącza azbestowo-cementowe.

- Pył azbestu jest niewidoczny. Jego występowanie mogą potwierdzić tylko badania przeprowadzone są przez specjalistyczne laboratoria. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń pyłów zawierających azbest wynoszą: pył całkowity – 0,5 mg/m3 oraz włókna respirabilne – 0,1 wł/cm3 - czytamy w komunikacie prasowym Urzędu.

Warszawa spokojnie czeka do 2032?

We wrześniu tego roku oddano do użytku nową szkołę podstawową na warszawskiej Białołęce. Wokół terenu szkoły znajduje się kilkanaście budynków, których dachy zbudowane są z materiałów zawierających azbest. Poinformowani o problemie urzędnicy nie dostrzegają jednak problemu, a na apel o interwencję, przytaczają treść rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, o obowiązku właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców usuwania szkodliwych materiałów.

Interwencja właściwego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy byłaby jednak w takim wypadku szczególnie uzasadniona, z uwagi na sąsiedztwo szkoły.

Od 2002 roku realizowany jest w Polsce program mający na celu usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Obecnie obowiązuje „Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”. Do końca 2032 roku wszystkie wyroby zawierające azbest mają zostać usunięte z użytkowanych budynków, instalacji lub urządzeń.

Do demontażu elementów zawierających azbest uprawnione są odpowiednie osoby i firmy. Wykaz firm zajmujących się usuwaniem wyrobów zawierających azbest dostępny jest na stronie internetowej Bazy Azbestowej – www.bazaazbestowa.gov.pl

Właściciele, zarządcy lub użytkownicy miejsc, w których był lub jest wykorzystywany azbest mają obowiązek
  • Wykonać inwentaryzację zastosowanych wyrobów zawierających azbest, poprzez sporządzenie spisu z natury.
  • Wynik inwentaryzacji przedstawić w Informacji o wyrobach zawierających azbest przedkładanej corocznie właściwym organom.
  • Przeprowadzić kontrolę okresową stanu wyrobów zawierających azbest. Z kontroli sporządza się Ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest.
  • Przechowywać Ocenę wraz z dokumentacją miejsca zawierającego azbest, obiektu, urządzenia budowlanego, instalacji przemysłowej lub dołączenie Oceny do książki obiektu budowlanego.
  • Usunąć wyroby zawierające azbest, zakwalifikowane zgodnie z Oceną do wymiany na skutek nadmiernego zużycia lub uszkodzenia lub ich zabezpieczenie.
źródło: wroclaw.pl
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.