Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Chile - sprzyjający klimat dla biznesu

Dodano: 07.12.2014 Czytane: 19

Położone w południowo-zachodniej Ameryce Południowej Chile jest krainą pełną ciepła i czaru, budzącą zachwyt przyjezdnych. To najdłuższy kraj na świecie, który cechuje się czterema strefami klimatycznymi, pięknym i zróżnicowanym krajobrazem i bogactwem naturalnych zasobów. Chile jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Ameryki Południowej i całego globu, a także stroną umów o wolnym handlu z państwami generującymi 85 proc. światowego PKB. Potencjał chilijskiej gospodarki, dziedzictwo kulturowe i atrakcyjne warunki turystyczne pozwoliło Chile stać się ważnym kierunkiem podróży dla turystów, naukowców, inżynierów, a także inwestorów z całego świata.

Chile w czołówce państw przyciągających inwestorów

Pod względem przyciągania inwestorów, Chile wyróżnia się na tle Ameryki £acińskiej.  Według IAB, Multilateral Investment Fund i The Economist, Chile to najlepszy kraj do inwestowania w regionie. Raport ¦wiatowego Forum Ekonomicznego daje Chile 34. miejsce wśród 148 gospodarek światowych pod względem konkurencyjności globalnej w latach 2013-2014. Chile jest także jednym z najlepiej radzących sobie państw na świecie w trakcie spowolnienia gospodarczego. Prognozy PKB dla Chile w 2014 roku zapowiadają wzrost o 3,3 proc. Dynamika wzrostu, niskie zadłużenie i stabilność makroekonomiczną kraju zauważone zostały także przez agencję Standard and Poor’s, która podniosła rating długookresowych zobowiązań walutowych Chile na 2013 rok z A+ do AA-.



OECD, Bank ¦wiatowy i Economist Intelligence Unit wskazują Chile jako najbardziej stabilne i bezpieczne dla inwestycji państwo Ameryki Południowej, a także dobrego partnera w biznesie, który promuje wolny handel i aktywnie poszukuje współpracy międzynarodowej. Ranking Banku ¦wiatowego nt. prowadzenia działalności gospodarczej w roku 2014 pozycjonuje Chile na 34. miejscu spośród 189 światowych gospodarek, najwyżej w Ameryce £acińskiej. W roku 2013 organizacja Transparency International umieściła Chile na 22. miejscu wśród 177 światowych gospodarek, jako kraj o najwyższym wskaźniku przejrzystości w prowadzeniu biznesu.



Polsko-chilijska wymiana handlowa

W ostatnich latach sukcesywnie rosną wskaźniki wzajemnych obrotów handlowych pomiędzy Polską a Chile. Wartość eksportu z Chile do Polski wynosi niemal 258 mln dol. Eksport z Polski do Chile to 0,13 proc. całego importu chilijskiego, a jego wartość wynosi ponad 94 mln dol. Polskę i Chile obowiązuje dwustronna współpraca gospodarcza, regulowana przez zawarte w 2002 roku Porozumienie o Stowarzyszeniu Gospodarczym, Konsultacjach Politycznych i Współpracy między Unią Europejską i Chile, a także umowa międzyrządowa Polski i Chile z 2000 roku, w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji. Oba kraje podpisały także dwustronną konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Dzięki działaniom wspierającym rozwój wzajemnej wymiany handlowej, Polska, jak również inne kraje UE, korzystają z zerowej stawki celnej, eksport chilijski jest natomiast objęty uprzywilejowaną stawką celną. To jeden z powodów, dla którego coraz więcej polskich przedsiębiorców zaczyna inwestować na chilijskim rynku.

Wartość polsko-chilijskiej wymiany handlowej 2013 = USD 351,9 mln

Chile, jako żywnościowy potentat

U podnóża wyniosłych Andów, ciągnących się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, rozciągają się tętniące życiem doliny rolnicze. To eksport żywności, który w roku 2013 wyniósł ponad 15 mld dol., ma ogromny wpływ na rozwój chilijskiej gospodarki. Produkty spożywcze obejmują niemal 20 proc. chilijskiego eksportu, a 7,9 proc. chilijskiego PKB pochodzi właśnie z tego źródła.

Chile słynie z doskonałych warunków klimatycznych i glebowych, które czynią ten kraj producentem i eksporterem światowej klasy. Geograficzna specyfika kraju, który rozciąga się przez niemal wszystkie strefy klimatyczne, daje nie spotykane gdzie indziej możliwości uprawy, hodowli i połowów. Przewaga Chile wśród producentów żywności wynika także ze zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych oraz nowoczesnych metod produkcji i przetwórstwa.

Obecnie Chile plasuje się na 17. miejscu na świecie pod względem eksportu produktów spożywczych, z perspektywą wejścia do czołowej dziesiątki w ciągu najbliższych lat. Chilijscy eksporterzy nastawieni są na długoterminowe relacje handlowe. Pomaga im w tym ogromne doświadczenie w handlu z Unią Europejską, a także opinia rzetelnych dostawców, którzy gwarantują stałą dostępność produktów rolnych. Charakterystyczne dla Chile czynniki klimatyczne pozwalają bowiem utrzymywać sezon zbiorów przez cały rok, co jest szczególnie ważne dla importerów zainteresowanych sprzedażą owoców również w sezonach przejściowych. Produkcja i eksport owoców jest dla gospodarki Chile przedsięwzięciem o strategicznym znaczeniu, dlatego producenci kładą ogromny nacisk na nowoczesne technologie stosowane w uprawach i rolnictwie, a także na optymalne i ekologiczne metody produkcji tj. zbiory, sortowanie oraz logistyka.

Chile to także ósmy producent wina na świecie – rocznie wytwarza się tu 1,28 mld litrów tego trunku. Z kolei na polskim rynku to Chile jest niekwestionowanym liderem eksportu wśród producentów win z „Nowego ¦wiata”. Na uwagę zasługuje produkcja win kategorii Premium, które cieszą się uznaniem najbardziej wymagających sommelierów i konsumentów.
Chile jest też liczącym się producentem ryb i owoców morza, a także produktów mleczarskich i mięsa. Będąc światowym wiceliderem produkcji łososia, wytwarza 792 000 ton ryby rocznie, co daje 27 proc. produkcji globalnej.
koniec_str_1#

¦wiatowej klasy centrum inwestycji


Przemysł górniczy. W Chile zlokalizowanych jest 28 proc. globalnych zasobów miedzi i wiele innych cennych surowców. Dzięki temu kraj jest największym światowym producentem miedzi (32 proc.), naturalnych azotanów (100 proc.), jodu (58 proc.), litu (45 proc.) i szóstym co do wielkości dostawcą srebra. Andyjskie surowce przyciągają do Chile inwestorów z różnych części świata, w tym z Polski (np. KGHM). Właśnie górnictwo i infrastruktura wydobywcza generują najwięcej, bo ponad 50 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych (dane Banku Centralnego Chile). Widząc potencjał w dostawach sprzętu, inżynierii i doradztwie, budownictwie czy usługach wspomagających dla górnictwa, zagraniczni dostawcy tworzą w Chile przedstawicielstwa.

Przemysł energetyczny. Do inwestowania zachęca miedzy innymi chilijski przemysł energetyczny. W roku 2013 produkcja energetyczna Chile wyniosła 68.050 GW, a zatem o 3,8 proc. więcej niż w roku poprzednim. 26,6 proc. produkcji stanowiła energia hydroelektryczna, 46,4 proc. węglowa, 16,6 proc. gazowa, 4,1 proc. diesel, a inne źródła odnawialne 6,3 proc. Impuls dla inwestycji w infrastrukturę energetyczną daje przede wszystkim promocja niekonwencjonalnych źródeł energii, obniżenie cen, konkurencyjność i dywersyfikacja rynku, a także nowe projekty, których celem jest zaspokojenie wciąż rosnących potrzeb na energię. W prognozach na lata 2014-2025 szczególnie wyraźny staje się popyt na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, który ma wzrosnąć aż o 45 proc.

Rozwój infrastruktury. Uwagę kapitału zagranicznego przyciągają także możliwości inwestowania w rozbudowę i usprawnienie sektora portowego, połączeń morskich, systemów łączności, a także infrastruktury drogowej, rekreacyjnej i socjalnej. Okazję dla zagranicznych inwestorów stwarzają też warunki geologiczne Chile, ponieważ kraj ten stanowi unikatową lokalizację do rozwoju i testowania rozwiązań inżynierii sejsmicznej. Ponadto, unikalne warunki laboratoryjne – z ponad 330 bezchmurnymi nocami rocznie – sprawiają, że do 2018 roku 68 proc. światowej infrastruktury astronomicznej będzie rozmieszczone w Chile, a inwestycje osiągną poziom 6 mld dol.

Chile – różnorodność krajobrazowa i kulturowa

Chile to najdłuższy kraj na świecie, który rozciąga się z północy na południe na przestrzeni 4300 km, obejmując prawie wszystkie strefy klimatyczne. Na północy rozpościera się najsuchsza pustynia świata – Atakama, z kolei na południu lód skuwa Ziemię Ognistą, z której blisko do Antarktydy. Rocznie ten zróżnicowany geograficznie, kulturowo i etnicznie kraj odwiedza około 3,5 miliona turystów.

Chile dzieli się na pięć regionów: pustynną północ, doliny w centralnej części ze stolicą w Santiago, południową strefę jezior, rzek i wulkanów, Patagonię oraz terytorium antarktyczne. Dawniej terytoria te zamieszkiwało kilka grup etnicznych: Mapucze, Aymaras, Diaguitas, Ona, Alacalufes i Kawésqar, które miały wpływ na obecną różnorodność kulturową kraju. Miejscowi nie zapominają o swoich korzeniach, wciąż kultywując swoje dziedzictwo.
Chile może poszczycić się wieloma zabytkami i miejscami, które wpisano na listę ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO, m.in. miasto Valparaiso, Rapa Nui National Park na Wyspie Wielkanocnej, kościoły jezuickie na Chiloé, kopalnie saletry w Humberstone i Santa Laura, czy opuszczone miasteczko górnicze położone 90 km na południe od Santiago.

Na miłośników sportów czeka także wiele atrakcji – od surfingu i nurkowania na wybrzeżu Pacyfiku i Wyspie Wielkanocnej, przez lotniarstwo i żeglarstwo, po trekking i wysokogórską wspinaczkę w Andach. Chile posiada też doskonałą bazę ośrodków narciarskich.

Dzięki rozbudowanej sieci transportu lądowego i krajowych połączeń lotniczych podróżowanie przez Chile jest wygodne i szybkie. Na miejscu można korzystać z rozwiniętej bazy hoteli i kwater, a zaawansowane technologie telekomunikacyjne pozwalają na połączenia komórkowe i dostęp do internetu w całym kraju. Chilijczycy są znani na całym świecie z uprzejmości i wiarygodności, lubią świętować swoje tradycyjne święta, pokazywać podróżnym rodzimą kulturę, zwyczaje oraz kuchnię.






Felipe Gajardo Borquez
, dyrektor Biura Handlowego ProChile w Polsce

Otwartość na współpracę


Chilijski boom gospodarczy przyciąga kapitał biznesowy z całego świata, w tym oczywiście z Polski. Od kilku lat można obserwować dynamiczny wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych na chilijskim rynku. Chile stało się atrakcyjnym rynkiem już dla ponad 4000 zagranicznych inwestorów, którzy postrzegają je jako jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów na świecie. Chile jest bowiem przykładem stabilności, przejrzystości gospodarczej i bezpieczeństwa.

Optymistyczne dane i prognozy makroekonomiczne dla Chile są efektem przyjaznej, przemyślanej i długoterminowej polityki gospodarczej, sprawnie funkcjonującego prawa, transparentności i szerokiej oferty biznesowej. Chilijskie przepisy gwarantują dokładnie takie same prawa zarówno krajowym, jak i zagranicznym podmiotom inwestycyjnym z państw, które zawarły z Chile porozumienia o wolnym handlu.

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Chile w latach 2003-2013 wyniosła łącznie blisko 150 mld dol., przy czym w 2013 roku wskaźnik BIZ osiągnął poziom ponad 20 mld dol, z kolei w pierwszym semestrze 2014 roku ponad 7 mld dol. Ten wynik robi wrażenie, ale potencjał gospodarczy naszego kraju na pewno zachęci jeszcze wielu inwestorów.
Jak inwestować w Chile?

Polityka gospodarcza Chile gwarantuje takie same prawa podmiotom krajowym, jak i zagranicznym inwestorom z państw, które zawarły porozumienia o wolnym handlu, a ponadto daje bezpłatny dostęp prawie do każdego sektora gospodarki, z przejrzystymi regulacjami nakierowanymi na wzrost bezpośrednich inwestycji. Zagraniczny inwestor przechodzi przez standardowe procedury przed urzędem podatkowych Chile (w języku hiszpańskim). Powinien uzyskać numer identyfikacji podatkowej, zarejestrować działalności w miejscu siedziby firmy, filii lub oddziału, uzyskać zgodę na pobyt, a w przypadku osób prawnych przedłożyć dokumenty urzędowo potwierdzające działalność spółki.

Wsparcie w rozwoju współpracy międzynarodowej

Za stymulowanie rozwoju współpracy handlowej i inwestycyjnej Chile z Polską odpowiada ProChile, chilijska instytucja podległa Ministerstwu Spraw Zagranicznych kraju. Posiada sieć ponad 50 biur na całym świecie. W Polsce jednostka ta funkcjonuje w ramach Ambasady Chile.

ProChile ma na celu upowszechnianie możliwości inwestycyjnych i promocji turystyki kraju. Pełni rolę mediatora handlu, identyfikując i wspierając strategicznych partnerów oraz firmy handlowe, które dostrzegają w chilijskich zasobach i bogactwie produktów możliwość rozwoju ich biznesu. Co roku placówka organizuje imprezy promocyjne, jak degustacje chilijskich win i potraw, misje handlowe czy prezentacje walorów turystycznych.

Instytucja oferuje w Polsce wsparcie zarówno dla chilijskiego, jak i polskiego biznesu: przekazuje informacje, raporty rynkowe, gromadzi i dystrybuuje próbki produktów z Chile, wspomaga polskich importerów i inwestorów w procedurach formalnych. Umożliwia bezpośredni kontakt z podmiotami gospodarczymi w Chile, tworząc przykładowo agendy spotkań czy wspierając w tłumaczeniu. Ponadto, w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych ProChile reprezentuje Chilijski Komitet Inwestycyjny (CIE), przekazując potencjalnym inwestorom dane rynkowe, prawne i formalne oraz pośrednicząc w kontakcie między polskimi firmami a tą instytucją.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.