Citan to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy szukają auta typowo użytkowego, do przewozu ciężkich, wielkich, niewymiarowych ładunków, ale też auta, którym można przewieźć kilka osób. Jak połączyć funkcję kombi i furgonu? Tak jak zrobił to Mercedes w Citanie Mixto (wersja ekstra długa, z rozstawem osi 3081 mm)?

Citan Mixto nie zawiedzie nas, kiedy zajdzie potrzeba przewiezienia czterech pasażerów i ładunku. Objętość przestrzeni ładunkowej z kompletem siedzeń wynosi 2,4 m3, a złożenie tylnej kanapy pozwala zwiększyć objętość przestrzeni ładunkowej do 3,7 m3. Uzyskanie jej w żadnym innym aucie nie było tak proste. Standardowo w Citanie tylna kanapa składa się w proporcji 1/3 do 2/3. Jednak w opcji możemy zażyczyć sobie trzyosobową kanapę, która po złożeniu zamienia się w kratę chroniącą ładunek. Długość powierzchni ładunkowej wynosi od 1337 do 2137 mm.
Citan standardowo wyposażony jest w łatwą do czyszczenia wykładzinę z tworzywa sztucznego, która chroni podłogę przed zadrapaniami i wgnieceniami.

Wnętrze Citana jest skromne, wręcz ascetyczne. Deska rozdzielcza i kokpit mieszą nieliczne, ale niezbędne przełączniki i pokrętła, zestaw radio LCD, kratki nawiewu. Co w gruncie rzeczy jest plusem, bo kierowcy nie rozprasza mnogość kolorowych, świecących przycisków.
Ogromną zaletą Citana jest oszczędność – z silnikiem wysokoprężnym o mocy 81 kW (110 KM) zdaje się jeździć na powietrze. Spalanie w mieści, ze sporym obciążeniem nie przekracza 6 l/100 km. Ale już w trasie, przy jednostajnej jeździe spadnie poniżej 5 l/km.
Citan uzupełnił ofertę Mercedesa, obok Vito i Sprintera. Nie ma co ukrywać, że jego konkurencja jest tańsza, ale nie ma gwiazdy Mercedesa na masce. A należy pamiętać, że Citan to zarówno auto do „brudnej roboty”, jak również reprezentacyjny samochód dla menedżerów.
Ceny Citana zaczynają się od 67 150 zł netto.