Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Jak dobrze znasz swoją firmę?

Dodano: 07.11.2014 Czytane: 20

Weź udział w badaniu - wypełnij ankietę
Celem badania jest analiza wykorzystania przez firmy z sektora M¦P narzędzi rachunkowości zarządczej. Podsumowanie wyników badania wraz z ekspertyzą i rekomendacjami zostanie opublikowane w formie raportu mającego na celu ułatwienie firmom z sektora M¦P prowadzenia biznesu w Polsce a także umożliwienie wprowadzenia istotnych zmian, które usprawnią ich funkcjonowanie w ciągle zmieniającym się i ewoluującym otoczeniu rynkowym.

Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w budowaniu wzrostu gospodarczego i innowacyjności we wszystkich branżach. W Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą 75% miejsc pracy oraz 67% PKB. Zrównoważony rozwój sektora MSP ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki każdego państwa.

Patronat honorowy: Ministerstwo GospodarkiCelem badania jest analiza wykorzystania przez firmy z sektora M¦P narzędzi rachunkowości zarządczej. Podsumowanie wyników badania wraz z ekspertyzą i rekomendacjami zostanie opublikowane w formie raportu mającego na celu ułatwienie firmom z sektora M¦P prowadzenia biznesu w Polsce a także umożliwienie wprowadzenia istotnych zmian, które usprawnią ich funkcjonowanie w ciągle zmieniającym się i ewoluującym otoczeniu rynkowym.

Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w budowaniu wzrostu gospodarczego i innowacyjności we wszystkich branżach. W Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą 75% miejsc pracy oraz 67% PKB. Zrównoważony rozwój sektora MSP ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki każdego państwa.

Patronat honorowy: Ministerstwo GospodarkiCelem badania jest analiza wykorzystania przez firmy z sektora MSP narzędzi rachunkowości zarządczej. Podsumowanie wyników badania wraz z ekspertyzą i rekomendacjami zostanie opublikowane w formie raportu mającego na celu ułatwienie firmom z sektora M¦P prowadzenia biznesu w Polsce a także umożliwienie wprowadzenia istotnych zmian, które usprawnią ich funkcjonowanie w ciągle zmieniającym się i ewoluującym otoczeniu rynkowym.

Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w budowaniu wzrostu gospodarczego i innowacyjności we wszystkich branżach. W Polsce stanowią 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce, tworzą 75 proc. miejsc pracy oraz 67 proc. PKB. Zrównoważony rozwój sektora MSP ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki każdego państwa.

Patronat honorowy: Ministerstwo Gospodarki

Baker Tilly, jako ekspert z dziedziny rachunkowości zarządczej, planuje przeprowadzić badanie, które da odpowiedź na pytanie, na ile praktyki rachunkowości zarządczej są stosowane i jaką rolę odgrywają w sektorze MSP w Polsce.

Weź udział w badaniu - wypełnij ankietę
Podsumowanie wyników badania wraz z ekspertyzą i rekomendacjami zostanie opublikowane w formie raportu mającego na celu wskazanie firmom z sektora M¦P prowadzącym biznes w Polsce obszarów do poprawy, których zaadresowanie usprawni ich funkcjonowanie w ciągle zmieniającym się i ewoluującym otoczeniu rynkowym.



Znaczenie sektora MSP dla rozwoju gospodarki

Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w budowaniu wzrostu gospodarczego i innowacyjności we wszystkich branżach. W Polsce stanowią 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce, tworzą 75 proc. miejsc pracy i 67 proc. PKB.

Zrównoważony rozwój sektora MSP ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki każdego państwa.

Założenia do badania i raportu

W obecnej, globalnej gospodarce, wiele małych i średnich przedsiębiorstw, toczy walkę o przetrwanie i napotyka w swojej działalności na trudne do pokonania bariery. MSP są bardzo podatne na negatywne wpływy otoczenia gospodarczego i politycznego. Niewielu przedsiębiorcom udaje się przetrwać na rynku więcej niż pięć lat.

Wiele czynników, prócz szybko zmieniających się warunków rynkowych, ma wpływ na zaburzenie ciągłości biznesu wśród MSP.

Należą do nich między innymi:
  • brak odpowiedniego kapitału obrotowego;
  • słabe umiejętności zarządcze;
  • niewystarczające wykorzystanie podstawowych praktyk biznesowych
  • oraz narzędzi zarządzania.
Stosowanie odpowiednich praktyk zarządzania, które mogą dostarczyć istotnych informacji przedsiębiorcom z sektora MSP, jest niezbędne do zapewnienia skuteczności i efektywności biznesu. Jedną z najlepszych praktyk przyjętych w organizacjach jest stosowanie systemów rachunkowości zarządczej, które dostarczają informacji finansowych i niefinansowych. Powinny one być również wykorzystane przez MSP.

Istotnym czynnikiem wpływającym na zwiększenie stopnia niepowodzeń biznesowych wśród małych i średnich przedsiębiorstw jest brak implementacji dobrych praktyk zarządzania (np. systemów zarządzania kosztami).

Informacje o rachunkowości zarządczej odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie planowania, monitorowania i kontrolowania działalności MSP.

Małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują także odpowiednich i zaawansowanych technik oraz systemów, które wesprą ich biznes i pomogą lepiej zarządzać zasobami a także zwiększyć wartość firmy.

MSP, ze względu na stosunkowo niewielki rozmiar i ograniczone zasoby, nie zawsze mogą korzystać z całego wachlarza narzędzi rachunkowości zarządczej. Mimo, że małe i średnie przedsiębiorstwa podobnie jak duże firmy borykają się z barierami wynikającymi ze złożoności otoczenia biznesowego, ze względu na większy pierwiastek niepewności i wiele innych czynników rynkowych, częściej narażone są na porażkę. Dlatego potrzeba strategicznej, dokładnej i wiarygodnej informacji zarządczej, która jest w dużej mierze zapewniana przez system rachunkowości zarządczej i jest równie istotna dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Klasyfikacja firm Sektora MSP w Polsce:
1. liczba pracowników oraz
2. roczny obrót albo całkowity bilans roczny.

Kategoria przedsiębiorstwa Liczba pracowników Roczny obrót albo
Całkowity bilans roczny
¦rednie < 250 ≤ 50 mln euro ≤ 43 mln euro
Małe < 50 ≤ 10 mln euro ≤ 10 mln euro
Mikro < 10 ≤ 2 mln euro ≤ 2 mln euro

Powyższe progi odnoszą się wyłącznie do wyników indywidualnych firm. Przedsiębiorstwo, które stanowi część większej grupy przedsiębiorstw, może być zmuszone dodać niektóre dane dotyczące pracowników/obrotu/bilansu takiej grupy do własnych danych.

Basic Figures – Polska 2013
  Liczba przedsiębiorstw Liczba zatrudnionych Wartość dodana
(Mliard €)
Mikro 1.410.335 3.085.243 26
Małe 51.129 1.130.418 23
¦rednie 16.206 1.692.622 38
TOTAL SMEs 1.477.671 5.908.283 87

Patronem jest Gazety Małych i ¦rednich Przedsiębiorstw.


W grupie zatrudnienia w przedziale 10-250 mamy w Polsce 67.335 podmiotów.
Badanie przeprowadzane przez Baker Tilly  - dane ilościowe
Respondenci: MSP
Badana próba: 500 firm
Oczekiwany wynik odpowiedzi do wykorzystania: 12-15%
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.