Dzisiaj jest: 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

W roli głównej kobieta, czyli jak "uwieść" kobiety

Dodano: 20.10.2014 Czytane: 15

Jak zatem „kupić” kobietę-konsumentkę?

Kobiety charakteryzują większe zdolności werbalne, lepsza spostrzegawczość, pamięć, sprawniejsze odczytywanie mowy ciała i mimiki i zdecydowanie mniejsza doza agresji. Kobiety, jako płeć piękna, są delikatniejsze, subtelniejsze, bardziej wrażliwe i zmienne. Ale te cechy niekoniecznie muszą sprawiać, że trudniej przekonać je do zakupu...



Nie od dziś wiadomo także, że światem żądzą kobiety. Cóż, również światem marketingu i reklamy. Bardzo często niczym „głos z offu” w reklamowym spocie podpowiadają swojemu partnerowi, jaki krem do golenia wybrać, gdzie pojechać na wczasy, a nawet jaki kolor powinien mieć nowy samochód. Kobieta to taki cichy doradca. No, może nie zawsze cichy...

Nie strzelajcie ślepakami

Podejście planerów mediowych i marketerów do procesu tworzenia kampanii reklamowych na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniło się diametralnie. Czas reklamowy/powierzchnię w mediach (niezależnie od typu) kupuje się dziś z większą finezją, rozmysłem, precyzją i kreatywnością. Szczególne znaczenie ma w tym procesie precyzja. Klientów nie stać bowiem na strzelanie ślepakami, co w kontekście nietrafionej reklamy oznacza wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Dziś liczy się skuteczność, sprofilowane dotarcie i efekt końcowy. Klienci, media i planerzy szukają zatem pomysłów i rozwiązań, dzięki którym marka będzie wyróżniona, a komunikat trafi na podatny grunt. Do takich rozwiązań należą pakiety kinowe, jakie proponujemy naszym klientom w kinie. Jednym z nich jest pakiet „W roli głównej kobieta”.

To przykład strategicznego podejścia do potrzeb klienta. Kobieta-konsument w ramach tej oferty zostaje wpisana w całościową strategię i stawiamy ją na piedestale, bo to ona występuje dziś w roli głównej. Ma potrzeby zakupowe, które musimy natychmiast zaspokoić. Wokół tak pojętej konsumentki roztaczamy reklamę 360 stopni. Stosujemy więc holistyczne podejście do marketingu. Przyglądamy się zachowaniu kobiety-widza, śledzimy jej drogę od wyszukania repertuaru, aż do wizyty na sali kinowej i podążamy za nią z subtelną reklamą krok w krok.

W taki właśnie sposób zrodziła się oferta „W roli głównej kobieta”. Nie powstała zatem za biurkiem, ale na prawdziwym poligonie walki o klienta.
Ideą oferty jest zwiększenie skuteczności reklamy poprzez kontekstowe przekazy i kreatywne formy prezentacji. Pakietowi przyporządkowano znajdujące się w kalendarzu wydarzenia będące doskonałym pretekstem do przyciągnięcia grupy docelowej. Przykładowo, mogą to być: Walentynki, Dzień Kobiet, czy Dzień Matki. Dodatkowym kontekstem będą zawsze konkretne produkcje filmowe – w tym przypadku oczywiście filmy „kobiece”.

„W roli głównej kobieta” to nie tylko promocja w kinie. To wciągnięcie konsumenta na wyższy poziom zaangażowania w kontakcie z marką. To już nie budowanie przekazów, ale budowanie relacji. To nic innego, jak esencja skutecznego marketingu.

Dotyk kobiety – skuteczne touch pointy

Zanim kobieta zdecyduje się na wyjście musi zdecydować, jaki film będzie chciała zobaczyć. Najczęściej korzysta z internetu, który jest najlepszym doradcą w kwestii repertuaru – można tam obejrzeć trailer filmu, przeczytać recenzję i zapoznać się z opiniami tych, którzy film już widzieli. Większość internautek to także uczestniczki zjawiska jakim są social media, które dziś odgrywają główną rolę w komunikacji wirtualnej kin. Większość z nich na swoich profilach zaprasza kobiety na specjalne seanse i jednocześnie oferuje atrakcje sponsorowane przez konkretne marki.

Kobieta wybiera zatem konkretne kino, konkretny film i przychodzi do kina – nastawiona na dobrą zabawę, na odpoczynek od problemów dnia codziennego, zwykle w dobrym nastroju, często w towarzystwie koleżanek. Jest otwarta na przekazy marketingowe. Nic dziwnego, że już w kasie kina czeka na nią niespodzianka – próbka nowego kosmetyku, słodki upominek, czy ulotka nowego modelu samochodu. Tak zwany face control daje pewność, że wszystko to trafi tylko „w powołane ręce”.

Kolejnym punktem styku z przekazem reklamowym jest hol kina, gdzie znajdują się różnego rodzaju nośniki reklamowe: rollupy, plakaty, mówiące lustra, czy nawet stoiska, w których rolę hostess pełnią przystojni, młodzi mężczyźni.
Kontakt z marką nie kończy się jednak wraz z wejściem na salę kinową, to ona daje bowiem prawdziwe pole do popisu. Kino to wprost nieograniczone możliwości kreacji reklamowej, a nawet interakcji w widzami, które umożliwia współczesna technologia (takich jak QR kody, których pobranie z ekranu uprawnia, np. do określonej procentowo zniżki w wybranych punktach sprzedaży). W przytulnej sali, przy przyciemnionych światłach, doskonałym dźwięku, w okolicznościach odprężenia zaczyna działać magia kina, a reklamowany produkt jawi się niczym wschodząca gwiazda filmowa... I pozwalamy mu o sobie mówić...

Na koniec nasz brand może życzyć wszystkim paniom miłego seansu.

Osobiste spotkanie z marką

Pakiet kobiecy w kinie bardzo mocno stawia na płeć piękną. Jest wynikiem wysiłków mających na celu zrozumienie potrzeb kobiet, a w rezultacie odpowiedzi na ich oczekiwania.

Kino dysponuje obecnie ofertą dla kobiet różnych stanów – zarówno dla singielek robiących sobie w kinie „babski wieczór”, dla kobiet traktujących kino jako miejsce spotkania sam na sam z ukochanym, dla par, które odrywają się w ten sposób od obowiązków rodzicielskich i dla matek wybierających wyborne poranki ze swoimi pociechami.

Kobiety kochają magię kina, zresztą potwierdzają to statystyki – kobiety stanowią 53 proc. całej grupy kinomaniaków. A jakby tego było mało, to one są najczęściej prowodyrkami wyjścia do kina.
I jak tu nie kochać kobiet...


Kobiece wieczory filmowe
Popularne cykle spotkań dedykowane wyłącznie dla Pań, podczas których w towarzystwie najrozmaitszych atrakcji, wyświetlane są filmy skierowane do tej grupy docelowej.
Projekcjom towarzyszą spotkania z zaproszonymi gośćmi, konkursy z cennymi nagrodami, prezentacje przygotowane przez sponsorów (np. badanie poziomu nawilżenia skóry, pokaz tańca) i poczęstunek.


Kinga Dołęga – Lesińska, prezes KinAds
KinAds jest brokerem reklamowym największej w Polsce sieci kin. Firma dysponuje ogólnopolską siecią 260 nowoczesnych technologicznie tradycyjnych kin.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.