Częściowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych;, czasowe, częściowe zwolnienie z podatku dochodowego dla nowych firm; wysoki próg dla obowiązkowej rejestracji jako płatnik GST (VAT) oraz obniżenie stawek podatków dochodowych - to niektóre z udogodnień dla małych i średnich przedsiębiorstw, jakie przewiduje prawo Singapuru. Jak się okazuje wystarczające, aby średnio zamożny kraj azjatycki stał się jedną z najpotężniejszych i najszybciej rozwijających się gospodarek świata.
Singapur - wzorem dla Polski
– Gdy rozmawiamy z przedstawicielami Rządu, urzędnikami i przedstawiamy postulaty ZPP w zakresie uproszczenia prawa, podatków i warunków prowadzenia działalności gospodarczej, tak niezbędnych dla rozwoju firm w Polsce, bardzo często pada z ich strony argument, że oni owszem, bardzo, by chcieli, jednak "Unia nie pozwala" – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Tymczasem Unia Europejska nie tylko nie zabrania, ale wręcz nakazuje tworzenie bardziej przyjaznych rozwiązań dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w państwach członkowskich. Znajduje to wyraz chociażby w "Europejskiej Karcie Małych Przedsiębiorstw", jak i "Small Business Act", których idea znajduje odzwierciedlenie w haśle "najpierw myśl na małą skalę". Tylko w Europejskiej Karcie Małych Przedsiębiorstw, wśród 10 kluczowych założeń, z punktu widzenia prawnego, podatkowego i faktycznego, najważniejsze z nich są: mniejsze koszty i szybsze rozpoczęcie działalności, sprawniejsze ustawodawstwo i lepsze przepisy oraz przyjaźniejsze opodatkowanie.
Jednak jak wynika z kolejnych badań i analiz, Polska nie spełnia powyższych kryteriów. Jest krajem ze złym, nieprzyjaznym i skomplikowanym systemem podatkowym. Mimo stosunkowo umiarkowanych stawek podatków, faktyczne obciążenie fiskalne jest większe niż w dużej części krajów europejskich.
– Rozwiązania, które w zamierzeniu miały ułatwić działalność małych i średnich firm w Polsce, w rzeczywistości albo są martwymi instytucjami, albo nie stanowią na tyle atrakcyjnej możliwości, by przedsiębiorcy opłacało się włożyć czas i wysiłek w zaznajomienie się z odpowiednimi przepisami – mówi Jakub Bińkowski, analityk ZPP. Jak dodaje – W efekcie polskie małe i średnie przedsiębiorstwa są mniej wydajne, niż ich europejskie odpowiedniki, co skutkuje mizerną kondycją gospodarczą kraju.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował publikację poświęconą uregulowaniom działalności małych i średnich przedsiębiorstw, dokonując analizy prawa Unii Europejskiej oraz wybranych krajów świata.
źródło: zpp
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Nowości
- Mieliśmy mieć w Polsce Irlandię, będzie Singapur