Jak wynika z analizy Country Report dotyczącej Rosji, szczególnie źle wygląda perspektywa sprzedaży artykułów odbiorcom z niemal połowy sektorów gospodarki ocenianych przez ekspertów Atradius. Wskaźnik STAR1 dla tego kraju wyniósł „5” – umiarkowane ryzyko.
Trudna sytuacja przedsiębiorstw rosyjskich jest w dużej mierze efektem trwającego konfliktu politycznego. Embargo nałożone przez m.in. kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone czy Japonię negatywnie odbijają się na większości wskaźników gospodarczych. Z danych IHS Global wynika, że gospodarka Rosji zanotuje w tym roku drastyczne spowolnienie wzrostu PKB (-0,5 proc. w 2014 r. w porównaniu z 1,3 proc. w 2013), sprzedaży detalicznej (1,4 proc. w 2014 / 3,7 proc. w 2013) czy produkcji przemysłowej (0,2 proc. w 2014 w porównaniu z i tak już niskim wzrostem na poziomie 0,5 proc. w 2013 r.).
@@
Odpływ kapitału oraz wzrost niepewności politycznej i gospodarczej doprowadziły do zwiększonej zmienności wartości rubla. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, rosyjska waluta straciła około 13 proc. wartości wobec złotówki, a wobec dolara amerykańskiego ponad 20 proc.. W konsekwencji, Rosyjski Bank Centralny wielokrotnie interweniował w celu utrzymania kursu: od lutego już trzykrotnie podnosił referencyjną stopę procentową, z 5,5 proc. do obecnych 8 proc.
- Embargo na produkty spożywcze do Rosji jest dużym problemem dla wielu polskich przedsiębiorców. Musimy jednak pamiętać, że udział żywności w wartości polskiego eksportu ogółem był generalnie nieduży. Przedsiębiorcy stale sprzedający do naszego sąsiada, powinny z dużą starannością podchodzić do współpracy z tamtejszymi kontrahentami. Zarówno wskaźniki makroekonomiczne, jak i kondycja poszczególnych sektorów gospodarki pozostawia wiele do życzenia, a co za tym idzie, wiele rosyjskich firm może mieć problemy z regulowaniem płatności. Sytuacja jest tym trudniejsza, że w obecnym momencie nabycie polisy chroniącej handel z rosyjskimi firmami może być wręcz niemożliwe – powiedział Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce.
Eksperci badając potencjał poszczególnych sektorów, nadają im jedną z pięciu ocen – ponura, zła, średnia, dobra oraz znakomita. Jak wynika z analizy, obecnie żadna z gałęzi rosyjskiej gospodarki nie posiada „dobrej” perspektywy. M.in. rynek usług, rolniczy, chemiczny czy tekstylny posiadają ocenę „średnią”. „Złe” perspektywy mają natomiast rynki: budowlany i materiałów budowlanych, stalowy i metalowy, dóbr konsumpcyjnych oraz elektroniczny. Najgorzej został zaś oceniony rynek żywności.
Eksperci zwracają także uwagę, że brak reform gospodarczych i prorynkowego nastawienia władz nadal utrudnia powstanie w Rosji silnego i konkurencyjnego sektora prywatnego. Co więcej, system sądowniczy jest nieprzejrzysty, stąd wiele decyzji prawnych może wydawać się arbitralna, co w połączeniu z niezwykle uciążliwą biurokracją rosyjską powoduje, że proces odzyskiwania należności może być bardzo skomplikowany.
źródłlo:Atradius
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Nowości
- Współpracujesz z Rosjanami?