Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Pożyczasz? To płać i płacz

Dodano: 07.08.2014 Czytane: 18

Reklamy w telewizji, prasie, radiu i na ulicach kuszą „wygodnymi pożyczkami”, „niskimi ratkami” czy promocjami na produkty bankowe, dzięki którym można „łatwo” spełnić swoje marzenia o zagranicznej wycieczce, nowym mieszkaniu czy samochodzie. Gdy jednak zdecydujemy się na jeden, drugi, trzeci kredyt, kartę kredytową i zakup np. laptopa w systemie ratalnym, szybko może się okazać, że zaciągnięte zobowiązania przerastają nasz domowy budżet, powodując w skrajnych przypadkach spiralę zadłużenia.
@@
Zaprzestanie spłaty zobowiązań oznacza dla konsumentów utratę zaufania instytucji finansowych i problemy prawne. Wyjściem z kłopotliwej sytuacji może być kredyt konsolidacyjny, który polega na zastąpieniu kilku kredytów jednym. Bank spłaca wszystkie zobowiązania klienta zaciągnięte w różnych instytucjach w zamian oferując jeden kredyt, którego spłatę można wydłużyć nawet do 30 lat. Operacji tej podlegać mogą niemal wszystkie rodzaje kredytów bankowych, od kart i kredytów ratalnych, przez gotówkowe, samochodowe i odnawialne, aż po kredyty mieszkaniowe.

Konsolidacja pozwala zmniejszyć koszt obsługi kilku osobnych zobowiązań, wydłuża okres spłaty, zmniejsza wysokość środków przeznaczanych na miesięczną ratę oraz porządkuje domowe finanse. Dodatkowo, nie trzeba pamiętać o wysokości kwot oraz różnych terminach spłaty zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny poprawia również zdolność kredytową i otwiera możliwość dalszego zadłużania się. Takie rozwiązanie przyda się szczególnie przedsiębiorcom, którzy nie mogą pozyskać dodatkowych środków finansowych w inny sposób.


Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: hipoteczne oraz zwykłe gotówkowe. W pierwszym przypadku należy posiadać nieruchomość, która stanie się zabezpieczeniem dla banku i której nie można sprzedawać w czasie trwania umowy kredytowej. Z reguły kredyty konsolidacyjne oparte na hipotece mają oprocentowanie kształtujące się na poziomie około 9 proc., czyli niższe niż kredyt konsumpcyjny. Dodatkowo, czas spłaty może zostać wydłużony nawet do 30 lat. Tego rodzaju kredyty oferuje większość banków posiadających w swojej ofercie kredyty hipoteczne.

Stosunkowo niewiele podmiotów pozwala na konsolidację jeśli klient nie może wnieść nieruchomości jako zabezpieczenia. Istnieją jednak instytucje, które oferują gotówkowy kredyt konsolidacyjny, udzielany bez poręczycieli i zabezpieczeń hipotecznych. Przykładowo, kredyt, spłacany nawet przez 10 lat, może otrzymać osoba fizyczna uzyskująca na terenie Polski dochody w wysokości minimum 500 zł netto. Udzielona kwota może natomiast wynosić od 500 do 200 000 zł brutto.


Aby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego należy przedstawić dokumenty dotyczące stałych obciążeń finansowych, takich jak czynsz, opłaty za prąd i gaz, wysokości dotychczasowych rat i harmonogram ich spłacania a także zaświadczenie o zarobkach. Banki i instytucje finansowe akceptują umowy o pracę, renty, emerytury, dochody pochodzące z działalności gospodarczej i rolniczej, kontrakty lub inne umowy, takie jak umowa o dzieło czy umowa najmu. Chcąc zaciągnąć kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym należy również przedłożyć dokument poświadczający własność nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że bank czy inna instytucja finansowa chętniej udzieli konsolidacji osobie wypłacalnej i posiadającą dobrą historię kredytową. Klient, który zaprzestał spłacania rat może mieć problem z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego. Dlatego rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla tych osób, które do tej pory w miarę terminowo regulowały swoje zadłużenie i odpowiednio wcześnie zaczęły szukać wyjścia z problemów finansowych. 

Decydując się na kredyt konsolidacyjny możemy mieć pewność, że liczne kredyty i zaciągnięte zobowiązania zmienią się w jedną, wygodną do spłaty ratę. Przed konsolidacją należy jednak przeanalizować ofertę banków i instytucji finansowych, dokładnie policzyć czy operacja będzie korzystna dla domowego budżetu a przede wszystkim zapoznać się z opiniami doradców finansowych, którzy pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie.

Autorem wypowiedzi jest Paweł Kosmala, Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego

źródło: gtf.pl
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.