Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Działalność socjalna przedsiębiorstw

Dodano: 22.07.2014 Czytane: 16

31 maja podmioty zobligowane do stworzenia Zakładowego Funduszu ¦wiadczeń Socjalnych powinny były przekazać pierwszą transzę przeznaczonej na ten cel opłaty. Kto i na jakich zasadach podlega tym obciążeniom, a kogo ominą?

Celem funduszu jest sfinansowanie działalności socjalnej na rzecz obecnych pracowników i ich rodzin, byłych pracowników (emerytów i rencistów) i ich najbliższych oraz na rzecz innych osób, które uznaje się za beneficjentów ZF¦S. Dokładną listę grup uprawnionych do pobierania świadczeń określa regulamin ustalany zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Ponadto, fundusz powinien służyć także dofinansowaniu zakładowych obiektów socjalnych i tworzeniu zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

@@

Dla kogo obowiązkowy ZF¦S?

Fundusz tworzą pracodawcy, którzy w przeliczeniu na pełne etaty zatrudniają minimus 20 pracowników. Stan zatrudnienia określany jest z pierwszym dniem stycznia danego roku.

W przypadku jednostek budżetowych i samorządowych ZF¦S tworzony jest obowiązkowo, niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników. Zakłady zatrudniające mniej niż 20 osób mogą, ale nie muszą zakładać Funduszu. Alternatywą dla jego stworzenia jest wypłacanie odpowiednich świadczeń urlopowych.


Jak i kiedy stworzyć fundusz?

Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego
w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Wysokość odpisu podstawowego jest natomiast uzależniona od wieku pracownika oraz od warunków i charakteru jego pracy. I tak, odpis podstawowy na jednego zatrudnionego stanowi wyższą z kwot:
  • 37,5 proc. przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim
  • lub 37,5 proc. przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim półroczu roku poprzedniego.
Jeżeli pracownik jest młodociany, odpis ten wynosi w pierwszym roku nauki 5 proc., w drugim 6 proc., a w trzecim 7 proc. przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia, o którym wspomniałam wyżej. Gdy pracownik wykonuje pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach (w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych), odpis wynosi 50 proc. powyższego przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia.Ponadto, wysokość odpisu podstawowego można jeszcze zwiększyć o 6,25 proc. powyższego wynagrodzenia na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz na każdego emeryta i rencistę, jeśli pracodawca sprawuje opiekę socjalną nad nimi.

Administratorem pieniędzy ulokowanych w ZF¦S jest pracodawca, zaś same środki nie mogą być przeznaczone na cele inne niż określa to prawo i regulamin funduszu. Nie podlegają one także egzekucji (z wyjątkiem przypadków, kiedy jest ona prowadzona w związku z zobowiązaniami funduszu). Niewykorzystane w danym roku kalendarzowym środki ZF¦S przechodzą na rok następny.

Pracodawcy, którzy utworzyli zakładowy żłobek lub klub dziecięcy mogą zwiększyć ZF¦S na każdą zatrudnioną osobę o 7,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, pod warunkiem przeznaczenia całości tej kwoty na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego.


WA¯NE! Wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego jest ogłaszana przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” nie później niż do 20 lutego każdego roku.
W 2014 roku do wyliczeń podstawowego odpisu przyjmuje się wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej z drugiego półrocza 2010 roku.

Równowartość dokonywanych odpisów oraz ich zwiększeń pracodawca przekazuje na osobny rachunek bankowy w terminie do 30 września każdego roku kalendarzowego, przy czym do 31 maja tegoż roku należało przekazać kwotę, która stanowi przynajmniej 75 proc. wartości odpisu.


I tutaj dobra informacja dla pracodawców, którzy dopiero rozpoczynają działalność – w ich przypadku środki na ZF¦S przelewać należy od kolejnego roku kalendarzowego następującego po roku, w którym działalność rozpoczęli.


Co zrobić, aby nie tworzyć ZF¦S Jak się okazuje, kwestia ta nie nastręcza wielu problemów. W większości przypadków należy po prostu zakomunikować pracownikom, że fundusz nie zostanie utworzony. Toteż pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nieobjęci układem zbiorowym pracy i niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, informacje w sprawie nietworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego. Dzieje się to w sposób przyjęty u danego pracodawcy.


Jeśli podmiot zatrudnia co najmniej 20 osób objętych układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w tymże układzie. Jeżeli pracownicy danej firmy nie zostali nim objęci, postanowienia w sprawie nietworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w regulaminie wynagradzania.

Podstawa prawna:
ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz.U. z 2013r. poz. 747, 1645


Katarzyna Mietz
konsultant w Baker Tilly Poland
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.