Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Jak założyć sp. z o.o. W systemie S24 czy tradycyjnie?

Dodano: 20.10.2023 Czytane: 25 Autor:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.) jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Założyć spółkę z o.o. można na dwa sposoby: tradycyjnie lub elektronicznie przez system S24. Oba sposoby mają swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę, stając przed decyzją założenia własnej spółki z o.o.

Jak założyć sp. z o.o. W systemie S24 czy tradycyjnie?

Założenie spółki w sposób tradycyjny wymaga zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego, natomiast przy systemie elektronicznym umowa spółki zawierana jest przy wykorzystaniu wzorca umowy.

Zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy kwalifikowanym podpisem elektroniczny, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
 

Zawarcie umowy
 

Umowa zostaje zawarta po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym. Po zawarciu umowy spółki, niezależnie od tego w jakiej formie została ona zawarta, należy dokonać rejestracji spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Jeżeli wzorzec umowy przewiduje warianty treści poszczególnych postanowień, należy dokonać wyboru poszczególnych wariantów, oznaczając wybrany wariant w systemie teleinformatycznym.
Nie ma możliwości modyfikacji podanych treści. Wzór umowy zawiera podstawowe postanowienia, co powoduje, iż wspólnicy mają bardzo ograniczone możliwości kreowania treści umowy.
 

Kapitał zakładowy
 

Minimalna wysokość kapitału zakładowego spółki z o.o. to kwota 5.000 zł. W przypadku umowy spółki z o.o. zawieranej w formie aktu notarialnego, na pokrycie kapitału zakładowego wspólnicy mogą wnieść wkłady pieniężne lub niepieniężne. W przypadku spółki, której umowę zawiera się przy wykorzystaniu wzorca umowy, możliwe jest tylko wniesienie wkładów pieniężnych.

Dodatkowo, wzorzec umowy nie zawiera postanowień umożliwiających podwyższenie kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowny spółki bez konieczności dokonywania zmiany umowy spółki. Wzorzec umowy nie zawiera także postanowień umożliwiających dokonywanie dopłat przez wspólników.

Zaciąganie zobowiązań

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, dla zaciągnięcia zobowiązania lub rozporządzenia prawem do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego spółki, wymagana jest uchwała wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Przy zawieraniu umowy spółki w formie aktu notarialnego, powszechnie stosowaną praktyką jest wpisanie do umowy postanowień wyłączających konieczności uzyskania uchwały wspólników w zakresie zaciągania zobowiązań lub rozporządzania prawem do określonej kwoty.

Wzór umowy spółki z o.o. nie daje takiej możliwości. Wzór umowy umożliwia tylko zachowanie wymogu uzyskania uchwały wspólników zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowego, albo jego całkowite wyłączenie, nie ma możliwości określenia limitu kwoty do której uchwała wspólników nie będzie wymagana.
 

Zbywanie udziałów
 

W umowie zawieranej przy wykorzystaniu wzorca umowy można ograniczyć zbywalność udziałów jedynie w ten sposób, że będzie ona wymagać zgody spółki wyrażonej przez zarząd lub wskazać, że zbycie udziału nie wymaga zgody spółki.

Przy umowie spółki zawieranej w formie aktu notarialnego wspólnicy mają większą swobodę, mogą określić, iż zbycie udziałów będzie wymagało uzyskania zgody Zgromadzenia Wspólników, czy też mogą ustanowić prawo pierwszeństwa nabycia udziałów dla dotychczasowych wspólników.

Niewątpliwie zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy niesie ze sobą pewne korzyści. Założenie spółki w systemie S24 jest dużo szybsze niż założenie spółki w sposób tradycyjny i może odbyć się nawet bez wychodzenia z domu.

Koszty założenia spółki w systemie S24 są niższe niż przy założeniu spółki w sposób tradycyjny. Wspólnicy nie ponoszą taksy notarialnej za sporządzenie umowy spółki w formie aktu notarialnego, a opłata sądowa od wniosku o rejestrację jest niższa.

Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawiera jednak jedynie podstawowe postanowienia, jakie muszą znaleźć się w umowie spółki. Spółka zakładana w systemie S24 jest rozwiązaniem dla spółek prostych, o typowych zasadach funkcjonowania. Założenie spółki z o.o. w sposób tradycyjny i zawarcie umowy w formie aktu notarialnego daje możliwość bardziej swobodnego kształtowania postanowień umowy.

Dla przykładu, przy spółkach deweloperskich, lepszym rozwiązaniem jest założenie spółki w sposób tradycyjny, dzięki czemu wspólnicy mogą dopasować treść umowy spółki do potrzeb oraz celów zakładanej spółki.
 

Autorka: radca prawny wspólnik w JKM Kancelaria Radców Prawnych Jarzec-Koślacz Miśkiewicz s.c. Specjalizuje się w obsłudze korporacyjnej, postępowaniach sądowych, w windykacji należności i postępowaniu egzekucyjnym

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.