Kodeks pracy nie reguluje dokładnie kwestii modyfikacji warunków zatrudnienia w czasie trwania umowy. Mimo to porozumienie zmieniające warunki pracy znajduje szerokie zastosowanie, szczególnie jeśli chodzi o ewentualne zmiany wysokości wynagrodzenia lub obowiązków pracowniczych.
Kiedy można zmienić umowne warunki zatrudnienia?
Zmiana warunków zatrudnienia, obowiązków oraz wysokości wynagrodzenia jest możliwa tylko na dwa sposoby:
- wypowiedzenie warunków pracy i płacy, czyli tzw. wypowiedzenie zmieniające,
- porozumienie stron.
W ramach porozumienia stron można zmienić praktycznie wszystkie dotychczasowe warunki zatrudnienia – także rodzaj umowy. Niestety w przypadku wypowiedzenia warunków pracy i płacy nie ma możliwości zmiany rodzaju umowy podpisanej z pracodawcą.
Czego dotyczy porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy?
Warunki porozumienia zmieniającego warunki zatrudnienia i relacje pomiędzy pracownikiem a pracodawcą obejmują zmiany:
- wysokości wynagrodzenia pracownika,
- wymiaru etatu pracy lub stanowiska,
- zakresu obowiązków.
Warto dodać, że w ramach porozumienia zmieniającego nie ma możliwości edytowania daty zawarcia umowy wraz z okresem jej obowiązywania oraz zmiany stron umowy (pracownik
i pracodawca musi pozostawać taki, jak przed porozumieniem).
Porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy powinno zostać zaakceptowane przez obydwie strony umowy. Dopiero po akceptacji warunków można podpisać dokument.
Jakie dane powinno zawierać porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy?
Jak napisać porozumienie zmieniające warunki zatrudnienia u obecnego pracodawcy? Wystarczy wykorzystać prosty wzór dokumenty, który powinien zawierać kilka informacji:
- data zawarcia porozumienia pomiędzy stronami,
- dane pracodawcy i pracownika,
- tytuł pisma,
- opis aktualnych warunków zatrudnienia,
- opis zmian wynikających z porozumienia,
- data obowiązywania nowych warunków pracy,
- podpisy stron.
Takie informacje będą wystarczające, aby w pełni legalnie zmienić warunki zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia dla pracownika. Z takiego rozwiązania można skorzystać w różnych sytuacjach, np. chęć skrócenia czasu pracy lub zmiana wymiaru zatrudnienia.
Warto jednak pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku zgodzić się na nowe warunki wskazane w porozumieniu. Brak możliwości podpisania aneksu może skutkować złożeniem wypowiedzenia o pracę.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Legality, której specjalizacją jest Prawo Pracy. Jeśli szukacie Państwo pomocy dotyczącej powyższej tematyki, zapraszamy do kontaktu
z kancelarią w Warszawie, która prowadzi sprawy na terenie całej Polski.
¬ródło: https://legality.com.pl/porozumienie-zmieniajace-czyli-zmiana-warunkow-pracy-i-placy/.