Co to jest strategia marketingowa?
Myślisz „strategia marketingowa” i momentalnie przewracasz oczami, bo nie chce Ci się tracić czasu i nerwów na długie analizy? Sęk w tym, że opracowanie koncepcji działań marketingowych w dłuższej perspektywie pozwoli Ci działać szybciej, precyzyjniej i bez przepalania budżetu. Czym zatem jest strategia marketingowa przedsiębiorstwa i do czego jest potrzebna w praktyce?
– Strategia marketingowa jest jak mapa. Ma poprowadzić firmę z miejsca, w którym aktualnie się ona znajduje, do rozwoju w pożądanym kierunku. Są na niej rozrysowane wszystkie elementy i trasy, również te alternatywne, a także ewentualne trudności, na których pokonanie trzeba się przygotować – wyjaśnia Ewa Szczegielniak z Agencji ECHO. – Podążanie za tymi wytycznymi prowadzi do osiągnięcia celów biznesowych możliwie najkrótszą oraz najbezpieczniejszą drogą – dodaje.
Strategia marketingowa jest jak mapa, która krok po kroku prowadzi do osiągnięcia celów biznesowych.
Co daje przygotowanie strategii marketingowej?
Przygotowanie strategii marketingowej to sposób na spojrzenie na działalność i potencjał firmy w szerokiej perspektywie. Przejście tej drogi niesamowicie się opłaca. Pozwala bowiem:
- zrozumieć swój punkt wyjścia, czyli miejsce, z którego startujesz – tj. Twoją pozycję na rynku, a także zasoby, jakimi dysponuje firma;
- określić Twoje USP, a zatem unikalną propozycję sprzedażową, która wyróżnia Cię na rynku i stanowi kluczowy argument, aby wybrać Ciebie, a nie konkurencję;
- realistycznie ocenić, co chcesz osiągnąć (np. jaką skalę sprzedaży/pozycję w branży) i dobrać środki, które pozwolą dotrzeć do tego celu.
Z tak pogłębioną świadomością w głowie będzie Ci łatwiej świadomie dobierać narzędzia i podejmować działania, które przyniosą pożądane wyniki zamiast frustracji.
Strategia marketingowa: jak napisać?
Chociaż Internet jest pełen schematów i szablonów, w oparciu o które w teorii można pracować, realia rynkowe są zupełnie inne. Każda firma działa w specyficzny dla siebie sposób i nie ma dwóch takich samych. Dlatego, pisząc strategię marketingową, dostosuj ją do modelu, w którym funkcjonujesz.
Co powinno się znaleźć w takim dokumencie? Elementy, których nie może tam zabraknąć, to:
- określenie celów biznesowych oraz marketingowych – powinny być one konkretne, realne, mierzalne i zdefiniowane w czasie. Uwaga! Nie musisz zaczynać od tego punktu, być może „urodzi on się”, gdy rozpiszesz pozostałe elementy;
- analiza rynku i konkurencji – warto rzetelnie wskazać, z kim konkurujesz i na trzeźwo ocenić, w czym inni gracze w Twojej branży są lepsi, a w czym możesz ich „przeskoczyć”’;
- analiza konkurencyjności firmy – to element, w którym dobrze określić, jakimi zasobami dysponuje Twoje przedsiębiorstwo, co jest jego siłą oraz co czyni Twoją ofertę wyjątkową; nie zapominaj też o określeniu słabych punktów;
- określenie grupy docelowej – zdefiniuj, kim są Twoi klienci idealni i osoby, które możesz obsłużyć. Pamiętaj: nie zaspokoisz oczekiwań każdego odbiorcy, dlatego w działaniach marketingowych powinieneś się skupić na tych, w których potrzeby się wpisujesz;
- plan i harmonogram działań – to już „wisienka na torcie” i raczej efekt stworzenia strategii marketingowej.
Masz już komplet danych opisanych powyżej? W takim razie można zacząć planować, jak przełożyć Twoje cele i założenia na konkretne działania.
Strategia marketingowa: przygotować samodzielnie czy z pomocą ekspertów?
Strategia marketingowa to must-have, jeżeli myślisz o świadomym, rozsądnym inwestowaniu w jakąkolwiek promocję swoich działań – począwszy od pozycjonowania, na wszelkiego rodzaju reklamach kończąc. Pytanie więc: jak ją przygotować?
Drogi są dwie. Pierwsza to zebranie wewnętrznego zespołu w firmie i praca nad strategią punkt po punkcie. Druga to wypracowanie planu działania we współpracy z agencją marketingową (np. agencjaecho.pl). Warto podkreślić słowo „współpraca”. To Ty jesteś ekspertem od swojego biznesu i wiesz o nim najwięcej. Dlatego musisz podjąć wysiłek wspólnie ze specjalistami – tak aby mogli oni „wejść w Twoje buty” i zrozumieć, jak i dlaczego działasz. To pozwoli nazwać Twoje cele biznesowe, a potem opracować strategię marketingową, która doprowadzi do celu.
Bez względu na to, którą drogę wybierzesz, nie pomijaj tego kroku. Stworzenie strategii marketingowej to inwestycja czasu i pieniędzy w zwiększenie sprzedaży na lata.